Sinameki Otu

Baklagiller ailesinin üyelerinden biri olan sinameki bitkisi sıcak iklimlerde yetişen bir bitkidir. Mısır, Hindistan ve Arabistan’da sıkça yetiştirilen sinameki otu, ülkemizde de sıcak bölgelerde yetiştirilir. Yetiştirilmesinde çok fazla bakıma ihtiyaç olmayan bu ot, tıbbi açıdan da hekimlerin kullandıkları bitkilerdendir. Yararları ve zararları hakkında kesin bilgiler bulunan sinamekinin uzun süreli kullanımı ile ilgili ise her hangi bir bilgiye rastlanmaz.

Sinameki Otu 1

Sinameki otu, şifalı bitki denilince ilk akla gelen bitkilerden birisidir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bu bitki, dünya genelinde de çok sayıda ülkede bitkisel karışımlar ile birlikte tüketilir. Hem kurutularak hem de yaş sinameki yaprağı kullanılan bu bitki, tüm aktarlarda toz ya da yaş hali ile satılır.

Özel ambalajlarında kontrollü şekilde saklanan bu otlar, gerektiği kadar kullanıldıktan sonra evlerde de cam kavanozların içinde hava almayacak şekilde saklanabilir. Güneş görmeyen yerde nem olmayan ortamda uzun süre saklanabilen sinameki otu çay olarak tüketilebilir. Bunun yanında faydaları hakkında bilgi sahibi olan pek çok uzmanın özel olarak önerdiği kürler için de kullanılıp tüketilebilir.

Sinameki otu hakkında ne fazla merak edilen sorulardan bir tanesi sinameki otu zayıflatır mı sorusudur. Kilo vermek isteyenlerin bitkisel çözüm arayışında merak ettikleri bu sorunun cevabını evet olarak verebiliriz.

Bağırsakların normalden daha hızlı çalışmasını sağlayan bu bitki, ishale neden olarak daha çabuk besinlerin vücuttan atılmasında etkili olur. Bu da kilo vermeyi sağlar. Sinameki nedir kısaca belirttikten sonra şimdi de bu bitkinin faydalarından ve kullanımından bahsetmek istiyoruz.

Sinameki Otu 2

Sinameki Otunun Faydaları

Sinameki otunun faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinir. Bitkisel tedavi yöntemlerinden hoşlananlar için ideal bir seçenek olan sinameki otunun faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Bu otun bilinen en belirgin faydası müshil etkisidir. Bağırsakların yumuşamasında etkili olan sinameki otu, sebebi ne olursa olsun kabızlığı ortadan kaldırır.
 • Kolonoskopi işlemi öncesinde bağırsakların temizlenmesi için operasyon öncesinde sinameki otu kullanılabilir.
 • Sağlıklı ve etkili kilo vermek isteyenler, düzenli olarak sinameki otu çayı tüketebilir. Bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayan bu bitki, kilo vermekte etkilidir.
 • Sürekli yemek yeme isteğinden dolayı kilo alan kişilerin iştahlarının kesilmesi için sinameki otu kullanılabilir. Diyetlerde sıkça karşılaşılan kabızlık sorunu için de etkili olan bu bitki sayesinde iki önemli konuya çözüm bulabilirsiniz.
 • Mide hazımsızlıkları ve bağırsak sorunlarının giderilmesi için sinameki otu kullanılabilir.
 • Sinameki otu ile hazırlanan özel kremler, hemoroid tedavisinde ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.
 • Sinameki Nasıl Kullanılır?

  Sinameki otu çay olarak ya da özel kür karışımı olarak kullanılabilir. Çay olarak kullanımında hem taze hem kurutulmuş sinameki kullanılabilir. Kür olarak ise genelde kuru sinameki yapraklarından yararlanılır. Sinamekinin yaprakları gibi özel olarak bu bitkiden elde edilen yağı da kullanılabilir.

  Sinameki Otu 3

  Hemoroid ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde sinameki yağı kullanılabilir. Özel olarak elde edilen bu yağın yara ya da cilt üzerindeki lezyonların üzerine masaj yaparak uygulanması gerekir. Az miktarda bu şifalı yağdan kullanmak, etkisini görmek için yeterlidir.

  Sinamekiyi kilo vermek için kullanmak isteyenler konu hakkında özel kürlerden yardım alabilir. Ayrıca günde 2 bardağı geçmeyecek şekilde sinameki çayı tüketerek de fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Sinameki çayı ya da kürlerinin kullanımında uzun süreli kullanımlardan kaçınmak gerekir. Uzun süre sinameki kullanımı bağırsakların çok hızlı çalışmasına, kasların erimesine ve bazı karaciğer sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sinameki-otu/