Şınav Nasıl Çekilir?

Şınav çekme, yere yüz üstü paralel bir şekilde uzanıp ayak parmakları ve el avuçları üzerinde vücudun gergin ve düz bir şekilde tutulması ve kolları kullanarak vücudu kaldırıp indirme hareketidir. Hiçbir alet ve ekipmana ihtiyaç olmadan uygulanabilen şınav uygulaması basit ama güç isteyen bir harekettir.

Şınavın özellikle kol ve omuz bölgesindeki kaslara faydalı olabilmesi için doğru bir şekilde çekilmesi gereklidir. Doğru şınav nasıl çekilir bir çok kişi bilse de işlerini kolaylaştırmak için farklı pozisyonlarda alınabilmektedir.

Şınav hemen hemen herkesin mutlaka denediği ve yaptığı bir spor hareketidir. İlk denemelerde zorlanılsa da her geçen gün sayısı artmakta ve daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Şınav hareketi ilk zamanlarda göğüs ve arka kol kaslarını güçlendirirken, ilerleyen dönemlerde omuz kaslarının gelişmesini ve vücudun üst bölgesindeki tüm kasların çalışmasını sağlar. Şimdi doğru şınav nasıl çekilir inceleyelim.

Şınav pozisyonu almak için eller omuz genişliğinde ve göğüs hizasında yere konur. Ayak bölgesi ayak parmaklarının üzerinde olacak şekilde, bel ve diz düz ve bükülmeden, kollar kırılmadan el ve ayak parmaklarının üzerinde durulur. Daha sonra kollar dirseklerden kırılarak göğüs yere doğru yaklaştırılır.

Bu esnada dizler ve bel kırılmaz. Göğüs yere değecekmiş gibi olduktan sonra kollardan kuvvet alarak tekrar yukarı kalkılır ve ilk pozisyona getirilir. Hareket bu şekilde tekrarlanır. Hareketi yaparken esas olan dizlerin ve belin bükülmemesi ve düz tutulması, kollarında kalkışlarda tam olarak düzeltilmesidir.

Şınav Nasıl Çekilir? 1

Şınav çekerken vücudun bir ip gibi düm düz olmaya gayret edilmesi gereklidir. Bu şekilde kollara daha fazla güç binecek ve kaslar daha fazla çalışacaktır. Şınav esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda nefes alıp vermedir. Tüm sporlarda olduğu gibi nefes alıp vermek sproun en önemli parçalarından biridir. Şınav hareketinde yukarı kalkarken nefes verilmeli ve aşağı inerken nefes alınmalıdır.

Şınav, başta göğüs olmak üzere karın, kol ve omuz kaslarını çalıştırması, herkesin rahatlıkla yapabilmesi, istenilen yerde istenildiği zaman yapılabilmesi, yağ yakımına faydası olması, kasların düzenli çalışmasını sağlaması, formda tutması gibi bir çok nedenden dolayı tercih edilebilecek bir spordur.

Şınav Nasıl Çekilir?

Şınav güç gerektiren bir hareket olduğu için özellikle bayanlar ve ilk defa yapacaklar için zor olan bir harekettir. Bu nedenle şınav nasıl çekilir bayan ve erkek şınavları arasında fark varmı gibi sorular akla gelebilir. Normalde bir fark olmamasına rağmen, bayanların şınav çekmekte zorlanacak olması nedeniyle ilk zamanlarda dizler yerde iken hareket yapılabilir. Bu şekilde bir süre yapılan hareket ilerleyen dönemlerde normale dönmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sinav-nasil-cekilir/