Sincaplar Hakkında Bilgi; Sincap Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ormanlar aleminin en küçük ve en şirin canlılarından biri olan sincaplar, oldukça kemirgen ve tırmanıcı özelliklere sahiptir. Sincaplar eski zamanlarda teyin, deyin ve değin gibi isimlerle anılırdı. Çok küçük canlılar olan sincapların ortalama ağırlıkları, 25-30 gr kadardır. En belirgin özellikleri ise, boylarıyla hemen hemen aynı uzunlukta olan kuyruklarıdır. Evcilleştirilmeye meyilli olan sincaplar hakkında bilinmesi gereken en temel bilgiler makalemizde yer almaktadır.

Sincap, Sincapgiller yani Sciuirade familyasına dahil olan uzun kuyruklu ve kemirici yapıda bir memelidir. Sincabın yöreden yöreye değişen halk arasında farklı söylemleri bulunmaktadır. Bu söylemlerden en çok bilineni de çekelezdir. Eski Türkçede ise sincaplara, teyin, deyin ve değin dendiği bilinmektedir. Sincap yabani hayvanlar arasında en sevecen türlerden olanlarıdır. Olağan dışı durumlar haricinde sincapların herhangi bir saldırıda bulunduğu veya vahşi tavırlar sergilediği görülmemektedir.

Sincapların oldukça sevimli fiziki görünümleri vardır. Sincaplar üst kısımlarında kalın tüylü ve dayanıklı bir kürk taşımaktadır. Bu kürkün rengi cinslerine ve çevresel etmenlere göre değişiklik gösterse de genellikle sarıdan kızıla uzanan bir renk skalası arasında olduğunu söylemek mümkündür. Bu kısım kuyruklarına kadar uzanmakla beraber, vücutlarının alt kısmı neredeyse pürüzsüz, beyaz tüylerden oluşmaktadır.

Sincaplar özellikle sevimli görüntüleri ile dikkat çeken, kemirgen ailesinin belki de en sempatik üyeleridir. Bu sevimli görüntüye sahip olmalarının en önemli etkeni uzun ve oldukça kabarık görünen kuyruklarıdır. Güzel kuyruklarına ek olarak sincaplar, oldukça iri ve büyük göz yapısına sahip olmaları ile de dikkat çekmektedir. Yetişkin bir sincabın boyu yaklaşık olarak 25-30 cm aralığındayken, kuyruklarının boyu 15-25 cm aralığında değişiklik göstermektedir. Sincaplar her ne kadar tüm görsellerde aklımıza kazınan halleri ile sürekli bir şeyler yiyor görünseler de şaşırtıcı derecede hafif hayvanlardır. Bir sincabın ağırlığı sadece 25-50 gram arasındadır.

Sincap Nedir?

Sincap Nedir?Bilindiği üzere ormanlar alemi, içerisinde sayısız bitki ve hayvan türü barındırmaktadır. Sincaplar ise bu hayvan türlerinden memeli kategorisinde yer alan canlılardır. Bu nedenle iç gebelik geçirmektedirler. Bir sincabın hamilelik süreci 4 ila 6 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Normal bir doğum sonucunda bir anne sincap yaklaşık olarak 3-6 arası yavru doğurabilmektedir. Sincaplar ömürleri fazla uzun olmayan hayvanlardır. Bir sincap yaklaşık olarak 7-8 yıl yaşayabilmektedir.

Sincabın Özellikleri Nelerdir?

Sincabın Özellikleri Nelerdir?Sincaplar otobur canlılardır. Doğadaki besinleri yaşadıkları ormanlık yerlerde bulunan ağaçların yaprakları ve meyveleridir. Sincaplar çiftleşme dönemi dışında hayatlarını tek başlarına sürdürmektedirler. Yetişkin bir sincap ortalama 5 yavru doğurduğu hamilelik sürecini hayatı boyunca defalarca tekrarlayabilmektedir. Sincapların bilinen en iyi özellikleri oldukça iyi birer tırmanıcı ve zıplayıcı olduklarıdır. Sincaplar ormanlarda ve ağaçlarda yaşayan kemirici yapıdaki canlılardır. Ömürlerinin neredeyse tamamını ağaç üzerinde geçirmektedirler, çok iyi tırmanma ve zıplama yeteneklerine sahip olmaları ağaçlar üzerinde yeryüzüne temas etmeden ne kadar kolay seyahat edebildiklerini kanıtlar niteliktedir. Sincaplar özellikle gündüz vakitlerinde her zamankinden daha hareketli ve enerjik olabilmektedirler.

Her ne kadar vahşi doğaya ait bir hayvan olsa da, bilinenin aksine sincaplar eğitilebilmektedir. 3 aylıktan küçük alınarak evcilleştirilen sincaplar tıpkı hamsterlar gibi oldukça neşeli ve hareketli bir ev arkadaşı olmaya adaydır. (Hamster Nedir?) Yaşadıkları alanın onlara sunduğu besinleri en iyi şekilde değerlendiren sincapların yemek konusunda seçici olmadıklarını söylemek mümkündür. Her türlü bitki tohumu, mantar, kozalak, ceviz, badem ve iğne yapraklı ağaçların dalları onlar için besin niteliğindedir. Buna ek olarak bazı küçük böcekler, salyangozlar ve kuş yavruları ile beslendikleri nadiren de olsa görülmektedir.

Sincap Türleri Nelerdir?

Sincap Türleri Nelerdir?Sincapgiller familyası oldukça fazla sayıda üyeye sahiptir. Sincap türleri yaşadıkları bölgeye, iklime ve beslenme şekillerine göre zaman içerisinde farklılık göstermiş niteliktedir. Sincapgiller ailesi 5 alt familyaya sonrasında ise, 51 cins ve neredeyse 300’e yakın türe ayrılmaktadır. En çok bilinen sincap türleri, boz sincap, Kuzey Amerika gri sincabı, kızıl sincap, Hint sincabı ve Sibirya çizgili sincabı olarak sayılabilmektedir.

Sincabın Bilimsel Sınıflandırması

Sincabın Bilimsel SınıflandırmasıAlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Rodentia
Famiya: Scuridae

Kaynak: http://bilgihanem.com/sincap-hakkinda-bilgi/