Sinüzit Belirtileri

Sinüzit ağrısı, hiç deneyimlememiş olanların bile mutlaka duydukları ve ne kadar eziyetli bir hadise olduklarını bildikleri bir ağrı tipidir. Baş ağrısının yanı sıra, burun tıkanıklığı, burundan ve genizden gelen yeşil renkli akıntılar, halsizlik, hayata karşı isteksizlik, konsantrasyon güçlüğü gibi belirtileri olan sinüzit hemen her mevsimde görülse de daha çok kış aylarında tetikleniyor.

Kişinin yaşam kalitesini düşüren sinüzit hem medikal hem de cerrahi tedaviye gayet iyi cevap vermektedir.

Sinüsler kafa kemiklerinin içinde bulunan içi hava dolu boşluklardır. Kanalları burun içine açılır. Bir kısmı doğumdan sonra, bir kısmı ise daha sonra oluşur. Ergenlik döneminde ise oluşumları tamamlanır. Sesin kişiye has olmasını, sesin tınısını sağladıkları gibi, burundan geçen havanın nemlenmesini sağlarlar.

İçleri hava ile dolu olduğundan kafanın ağırlığını azaltırlar. Sinüzit hastalarında bu kanallar dolu olduğu için başlarında ve yüzlerinde basınçlı bir ağırlık hissetmeleri bundandır.

İşte bu sinüs boşluklarını kaplayan mukoza bakteriyel, viral, mantar ve buna benzer sebeplerle iltihaplandığında sinüzit rahatsızlığı ortaya çıkar. Sinüzit 2 haftadan daha kısa sürerse akut, 2 ila 12 hafta arası sürerse subakut, 12 haftadan daha uzun sürerse kronik sinüzit sınıfına giriyor.

Kronik Sinüzit Belirtileri

Sinüzit genel anlamda akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak ikiye ayrılır. Akut sinüzit yeni oluşan sinüzit demektir. Uygun bir tedavi uygulandığında iyileşebilen bir seyir gösterir. Ama kronik sinüzit, sinüslerde sürekli iltihaplanma durumu olduğunu gösterir ve tedavisi de zordur. Çoğunlukla ameliyatla iyileşir.

Kronik Sinüzit Belirtileri

Bunun sonucunda akut ve kronik sinüzitin belirtileri de birbirinden farklıdır. Sinüzitin belirtileri nelerdir sorusuna şu yanıtlar verilebilir:

Akut sinüzitte şikayetler daha yoğun hissedilir. En rahatsızlık verici şikayetlerden birisi de ağrıdır. Bu ağrı baş, yüz ve göz çevresinde hissedilir. Öne eğilince de şiddetlenir.

  • Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, sinüzit akıntısı olarak bilinir.
  • Ateş, çene ve dişlerde ağrı, burun kanaması, ağız kokusu, göz kapakları ve yüzde şişme görülür.
  • Öksürük de yine sinüzit belirtileri nedir sorusuna karşılık olarak verilebilecek bir yanıttır.
  • Kronik sinüzitte şikayetler daha uzun sürelidir ama daha hafif seyreder. Ağrı sık sık yoklamaz hatta çoğu kez hissedilmez.
  • Hastayı en çok geniz akıntısı, boğaz ağrısı ve öksürük rahatsız eder.

Kronik Sinüzit Belirtileri 1

  • Sinüzitten şüphelenenler sinüzit belirtileri nelerdir sorusunun yanıtını ararlar ve çoğunlukla bu yanıtları alırlar.
  • Çocuklarda öksürük, iştahsızlık, öksürük, bulantı, kusma gibi şikayetler olarak sıralanabilir.
  • Her baş ağrısı sinüzit değildir. Ayrıca sinüzit oldukça sinsi ve ketum bir rahatsızlıktır. Sinüzit belirtilerinin bir kaçı dahi yaşanırken, muayene sırasında her şey yolunda gözükebilmektedir.

Sinüzit belirtileri tedavisi  ve çözümü olan bir rahatsızlıktır. Çok kronikleşmiş olsa bile en azından kontrol altında tutulabilecek bir seyri vardır.

Tedavide amaç bakterilerin yok edilmesi ve sinüslerin, buruna açılan kanallarının açılmasını sağlamaktır. Bu kanallar yahut delikle açılmazsa sinüs iltihaplarını yok etmek mümkün değildir. Bakteriler antibiyotiklerle yok edilir.

Bunun dışında sinüslerin açılması için dekonjestan amaçlı kullanılan ilaç ve spreylerle ağrı kesiciler kullanılabilir.

Bazen de ameliyat gerekir. Buna hekiminiz karar verecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sinuzit-belirtileri/