Sinüzit Doğal Tedavi

Sinüzit, burun çevresindeki sinüs denilen hava dolu boşluklarının iltihaplanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu boşluklar sayesinde mukus akciğerlere ulaşmadan durur ve enfeksiyonlar da bu şekilde engellenmiş olur. Sinüs boşlukları iltihapla dolduğunda sinüzit hastalığı ortaya çıkar. Sinüzit hastalığı akut ve kronik sinüzit olarak ikiye ayrılır. Akut sinüzitin sebeplerini soğuk algınlığı, virüsler ve bakteriler olarak sıralayabiliriz.

Kronik sinüzit ise çoğunlukla çevre kirliliği, toksinler, sigara ve alerji gibi sebeplerle meydana gelmektedir.

Hastalık belirtileri yüzde şişlik, hassasiyet ve ağrı, yorgunluk, ağız kokusu, ateş, baş ağrısı, öksürük olarak sıralanabilir.

Sinüzit tedavisi bitkisel malzemelerle de yapılabilmektedir. Bitkisel sinüzit tedavisi ile başlangıç aşamasındaki hafif çaplı sinüzit kontrol altına alınabilmektedir. Basit ev uygulamaları ile sinüzite bitkisel çözüm getirilebilir.

Sinüzit hastalığının belirtilerini hafifletebilmek için bazı doğal yöntemler şöyle sıralanabilir:

Buhar banyosu, sıvı tüketimi, elma sirkesi, siyah üzüm çekirdeği ekstresi, zerdeçal, zencefil kökü, neti pot aleti, bitkisel çayların tüketimi, viks, yeşil çay, bal, et suyu, limon, soğan suyu, zeytinyağı…

Sinüzite İyi Gelen Bitkiler

Şeytan pençesi otu, gümüşdüğme bitkisi, altınmühür bitkisi, söğüt kabuğu bitkisi, okaliptüs yağı, zeytin yaprağı ekstratı, yaban turbu, greyfurt çekirdeği, sinüs açan burun damlası, acı biber, sarımsak ve soğan, salatalık, sandal ağacı, fesleğen yaprakları, yeşil çay yaprakları, çemen tohumu, sıcak su, fesleğen yaprakları,  kimyon tohumu ve aromaterapi, sinüzit bitkisel tedavisi için kullanılabilir.

Sinüzite İyi Gelen Bitkiler

Sinüzit bitkisel tedavi ile hafifletilebilir, belirtileri azaltılabilir belki ama gerçek ve kalıcı bir tedavi uzman hekim tarafından yapılmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sinuzit-dogal-tedavi/