Sinüzit Nedir?

Sinüzit nedir, sinüzit dünya nüfusu göz önünde bulundurulduğunda pek çok insanın yüz yüze geldiği bir sağlık problemidir. Akla hemen burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve yüz bölgesinde doluluk hissini getiren sinüzit hastalığı nedir bilmekte yahut yeniden hatırlamakta fayda var.

Sinüzit hastalığı sinüslerin tıkanarak iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık. Sinüs ise burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde kalan boşluklara verilen isim. Burun içine açılan bu boşluklar tıkanıp iltihaplandığında sinüzit adı verilen enfeksiyon oluşur. Sinüzit, akut ve kronik olmak üzere iki tipte görülür.

Akut sinüzit sarımtırak, yeşil yahu kanlı burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz çevresinde ağrı, diş ağrısına benzeyen yanak ağrısı, yüzde doluluk, ağırlık ve basınç hissi, öne eğilince fazlalaşan baş ağrısı, ağız kokusu gibi belirtilerle kendini gösterir. Bunların dışında bazen kuru öksürük, midede problem ve ateş de yapabilir.

Kronik, yani müzmin sinüzitte ise çoğunlukla geniz akıntısı, koyu renkte burun akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alma güçlüğü, geceleri artan ve şiddetlene öksürük gibi belirtiler görülür ve bu belirtiler üç aydan daha fazla sürebilir.

Sinüzit Neden Olur?

Burnumuzun içi bir mukoza tabakasıyla kaplıdır ve sinüslerin içi de aynı bu tabakayla kaplıdır ve mukus üretir. Bu mukus sayesinde nefes yollarının nemli kalması sağlanır, hem de mikroplar ve yabancı maddeler bir an evvel dışarı atılır. Sinüslerin en önemli görevi bağışıklık sistemini desteklemeleri ve solunan havayı ısıtmalarıdır. Yüz kemiklerimiz arasında dört ana sinüs kanalı vardır ve sinüzit ağrısı özellikle buralarda şiddetli hissedilir.

Sağlıklı sinüsler mikrop, bakteri ve yabancı maddeden arınmış haldedir. Ve mukus da bu sebeple sinüslerden kolayca dışarı atılır. Bu sayede solunan hava boşluklar arasında serbestçe deveran edebilir. Sinüs ağızları tıkandığında sinüslerde fazla mukus birikir, bakteriler burada kolayca üreyebilir. Sinüzit enfeksiyonuna virüsler sebep olur.

Sinüzit Neden Olur?

Sinüzit nedenlerini sayacak olursak;

 • Burun kemiğindeki eğrilikler ve nefes almayı engelleyen şekil bozuklukları
 • Burun içi etleri
 • Geniz etleri ve geniz akıntısı
 • Burun açıcı spreyleri fazlaca kullanmak
 • Dalış, uçağa binme gibi irtifa ve basınç değişikliklerine sıkça maruz kalmak
 • Soğuk ve kuru kış havası
 • Reflü
 • Saman nezlesi ve alerjiler
 • Sinüslerde yer alan küçük kılları görevlerini yerine getirememeleri
 • Soğuk algınlığına bağlı aşırı mukus oluşumu
 • Solunum yolları enfeksiyonları ve
 • Sigara gibi etmenlerden söz edebiliriz.

Sinüzit sadece yetişkinleri değil çocukları da etkiliyor. Çocuklarda sinüzit problemi sadece şişlik, ağrı, koku alma güçlüğü gibi şikayetleri yaşatmakla kalmıyor; çocuklarda uyku düzeninin bozulmasına, hatta okuldaki başarının dahi azalmasına sebep olabiliyor.

Sinüzit Neden Olur? 1

Üst solunum yolu enfeksiyonları, alerji, büyüyen geniz etleri, burun içi eğrilikleri, burunda polip ve bağışıklık hastalıkları da çocuklarda sinüzit oluşumuna zemin hazırlayabiliyor.

Tuzlu su ve benzeri doğal ve basit ama etkili çözümler etkili olmadığında çocuk mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına götürülerek gerekli tedaviye başlanılması gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sinuzit-nedir/