Sinüzit Tedavisi

Başınız ağrıyor, rahat koku alamıyor, kuru kuru öksürüyor, genziniz akıyor, burun tıkanıklığı yaşıyor, kışın yaşadığınız enfeksiyonlar 10 günden evvel geçmiyorsa kronik sinüzitten şüphelenebilirsiniz.

Sinüzit hastalığı hekimin uygun gördüğü ilaçlar ve antibiyotiklerle, yahut operasyonla tedavi edildiğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açmayan bir rahatsızlıktır.

Fakat hastalığın seyri ilerlerse iltihabın yayılmasıyla ilintili olarak bazı komplikasyonların gelişmesi de olasıdır. Sözgelimi  eğer iltihap göz çukuru içinde yayılma gösterirse körlüğe varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Sinüzit iltihabının beyin zarına yahut beyin içine yayılarak apseye sebep olması ve kemik iltihapları da yine ileri evrede gelişebilecek olumsuzluklardır. Bu tür durumlarda daha ciddi bir tedavi uygulanmalı ve ilaç tedavisinin yanı sıra ameliyat da gerekebilir.

Sinüzit olmamak için baştan önlem almak ve bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Soğukta kalmamak, saçları ıslak bırakmamak, duştan sonra saçları kurutmak, yaşanılan ortamın nem ve ısı açısından uygun derecelerde olmasına dikkat etmek, sigara dumanını solumamak,  alerji yapacak toz, duman ve buna benzer maddelerden uzak kalmak sinüzitten korunmak için alınabilecek önlemlerdendir.

Sinüzit Tedavisi İçin Bitkisel Çözüm

Sinüzitten veya sinüzitin verdiği rahatsızlıktan kurtulmak için bitkisel tedavi düşünenler, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi Papatya Kürü ile şifa bulabilirler.

Sinüzit tedavisi evde yapılmak istendiğinde işe yarar bazı reçetelerden faydalanılabilir.

Sinüzit tedavi yöntemleri içinde doğal ve evde bulunabilen maddelerle yapılacak karşımlar ve hazırlanacak reçeteler büyük ölçüde rahatlama sağlayacaktır.

Sinüzit Tedavisi İçin Bitkisel Çözüm

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun papatya kürü sinüzitle alakalı sıkıntıları hayli azaltmaktadır.

Bir tencereye yarım litre su koyup kaynatın ve kaynayan suya 3 yemek kaşığı kır papatyası ilave edin. Başınızı bir havluyla kapatın ve suyun buharını burnunuza çekerek nefes alıp verin. Bu işlemi 5 dakika sürdürün. 5 dakika tamamlanınca 30 dakika ara verin ve tekrar 5 dakika başınızı havluyla örterek işlemi tekrar edin.

Burundan akıntı geldiğinde 3 gün ara verin. Papatya kürünü sinüzit iltihabı kuruyana kadar devam ettirmelisiniz. Yoksa sinüzit yeniden nüksedebilir.

Bunun dışında her gün kuru soğan yiyerek üzerine sıcak su için.

Deniz tuzu ve karbonat, kırmızı soğan, elma sirkesi, turp, kekik yağı, üzüm çekirdeği ekstresi, sıvı tüketimi, buhar uygulaması, acı biber, sarımsak, papaya çayı, bitkisel çaylar ve çörekotu gibi doğal malzemelerin dahili ve harici tüketimi sinüzitin tedavisi nedir sorusuna iyi bir yanıt olarak verilebilir.

Sinüzit Tedavisi İçin Bitkisel Çözüm 1

Kronik sinüzit tedavisi ömür boyu sürmesi gereken bir süreçtir. Her kişiye uygulanacak tedavi yöntemi ve şekli aynı değildir. Kronik sinüzit tedavisine, muayene ve teşhis sonrası hekim karar verecektir.

Sinüzit tedavi yöntemleri hem doğal hem de tıbbi anlamda oldukça etkili olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sinuzit-tedavisi/