Sistit Belirtileri Nelerdir?

Sistit belirtileri nelerdir, sistit, mesane olarak da bilinen idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Sistit, üzerinde durulmadığında, tedavisi aksatıldığında yahut ihmal edildiğinde kronik hale gelebilen ve üriner sistem dediğimiz mesane ve böbreklerde telafisi mümkün olmayan hasarlara sebep olabilen bir rahatsızlıktır.

Sistit Belirtileri Nelerdir? 1

Sistit, idrar yaparken sızlama ve ağrı (dizüri), sık idrara çıkma isteği ama az idrar yapma, mesanede tam boşalmama hissi gibi belirtilerle kendini belli eder ve çok sıkıntılı bir rahatsızlıktır.

Sistit bakteriyel bir rahatsızlıktır ve tam da bu yüzden tedavisinde antibiyotikler kullanılmaktadır.

Sistit kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülür. Bakteriyel sistit dediğimiz tür 20 ila 40 yaş kadınları arasında daha fazla görülmektedir. Her 5 kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde mutlaka en az bir kez de olsa sistit geçirmiştir.

Kadınlarda üretra yani sidik borusu erkeklere göre daha kısa olduğundan, sistit problemini erkeklere göre daha fazla yaşarlar.

Sistite sebep olan  baş etkenlerden birisi koli basilidir. Kalın bağırsakta fazlaca bulunan bu bakteri, mesaneye ulaşır ve sistite neden olur.

Sistit belirtileri nelerdir kısmına bir daha gelecek olursak;

 • Dizüri yani idrar yaparken yanma ve sızı
 • Çok sık idrara çıkma isteği ama buna rağmen az miktarda idrar yapabilme
 • Acil idrar yapma ihtiyacı
 • İdrarı tam boşaltamama hissi
 • Bulanık ve kötü kokulu idrar
 • Kasıklarda ve göbek altında ağrı hissi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi
 • İdrarda kan
 • Sistit Belirtileri Nelerdir? 2

  Sistite sebep olan faktörlerden birisi de genital temizliğin tam anlamıyla yapılmaması ve yanlış yapılması, ürüne sistemde oluşan taş, tümör ve buna benzer engeller,  mesanenin tam olarak boşalmasını engelleyen durumlar, şeker hastalığı, ilerleyen yaş, düzensiz yahut sık cinsel ilişki, menopoz dönemi, erkeklerde prostat rahatsızlığı sistiti oluşturan nedenler olarak bilinmektedir.

  Sistit belirtilerini fark eder etmez doğal ve bitkisel çözümlere başvurulabilir. Ama sistit belirtileri eğer birkaç gün içinde ortadan kaybolmuyor ve şikayetler devam ediyorsa mutlaka tıbbi tedavi yöntemlerine başvurmak ve bir hekime görünerek gerekli tedavinin yapılmasını sağlamak gerekecektir. Zira uzun zamana yayılan yahut sık sık tekrarlayan sistit, ileride çok daha ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sistit-belirtileri-nelerdir/