Sistit İlaçları

Sistit İlaçları, sistit rahatsızlığında hekim tarafından reçete edilen ve mesanede gelişen iltihabik durumu tedavi eden tıbbi çözümlerdir. İdrar kesesi iltihabı olarak ifade dilen sistit; idrar yaparken yanma, mesanede sürekli doluluk hissi ama az idrara çıkabilme, keskin kokulu ve koyu renkli idrar, idrarda kan, bazen ateş ve bulantı gibi belirtilerle kendini belli eden sistit, bakterilerin idrar kesesine ulaşarak burada üremeleri ile ortaya çıkar.

Sistit İlaçları 1

Sistit henüz yani başladıysa doğal çözümlerle henüz ilerlemeden ve büyümeden sorun çözülebilir. Maydanoz kaynatıp içmek bile idrar çıkışını arttırarak iltihapları sökebilir. Yaban mersini, melisa, ebegümeci, çarkıfelek çiçeği gibi natürel çözümlerle de başlangıç aşamasında olan sistit çözülebilir.

Ama bu çözümlere rağmen sistit iyileşmiyor, uzun vadeye yayılıyor, belirtileri ve etkileri daha yoğun hissediliyor ve sık tekrar ediyorsa mutlaka hekime danışılarak tıbbi tedavi sürecine girilmelidir. Sistite iyi gelen antibiyotikler sayesinde bu sıkıntılı sürecin üstesinden gelinmesi mümkündür. Eczanelerde satılan idrar yolu enfeksiyonu ilaçları sistitin atlatılmasını kolaylaştıracaktır. Sistit için antibiyotik ilaçlar hangileridir bir göz atalım.

Sistit İlaç İsimleri

Her şeyden evvel belirtilmesi gereken bir husus vardır ki o da şudur; sağlıkla ilgili makalelerde ismi geçen ilaçlar kişilerin kendi kararlarıyla kullanabilecekleri ve bir uzman hekime muayene olmadan kendi kendilerine alabilecekleri ilaçlar değildir.

Kaldı ki sistit rahatsızlığında kullanılan ilaçlar genellikle antibiyotik tarzı ilaçlardır ve hekim tavsiyesi olmadan gelişigüzel kullanıldıklarında her bünyede farklı tepkiler oluşturabilir ve çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilirler. Bu sebeple çoklukla sistit ilacı olarak adı geçen Cipro, Piyeloseptyl ve Monurol gibi ilaçlar ve antibiyotikler sadece hekim tarafından, muayene sonrası reçete edilebilir ve kullanılabilirler.

Sistit İlaçları 2

İnflamasyon bulguları ortadan kalksa bile hekim hastaya ilacın bitirilmesi gerektiğini söyleyebilir. Zira antibiyotik alımı durdurulduğunda sistit yeniden başlayabilir yahut kronik bir vaziyet alabilir. Bu sebeple hekimin ilaç kullanımı hususundaki tavsiyelerine mutlaka uymak ve sistit için antibiyotik ilaç isimleri bilinse bile hekim reçete etmedikçe bu ilaçları asla kullanmamak gerekir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sistit-ilaclari/