Sistit Neden Olur

Sistit Nedir

Sistit bakteriyel bir rahatsızlık olup, mesane iltihabı veya idrar yolları iltihabı olarak tanımlanmaktadır. Çocuk, yetişkin, erkek, kadın her bireyde görülebilmesine karşın, genelde yetişkin kadınlarda görülür. Ağrılı mesane iltihabı olarak bilinir. İltihap olarak tanımlanıyor olsa da İnterstisyel Sistit türünde dışarıdan alınan bir bakteri söz konusu olmayıp, vücut içi kompleks etkenlerden bahsedilmektedir.

Bakteriyel sistitin en büyük belirtileri sık idrara çıkma ve idrarda yanma halidir.

Sistit Neden Olur

Sistit mikrobiyolojik etkenlerin mesanede iltihaba yol açması sonucu, tüm üriner sistemin iltihaplanması halidir. Sebeplerinin hepsinin ortak noktası bakteriyel etkinliktir. Ancak elbette hayatımızda her an bakteriler mevcuttur ve vücudumuz onlara karşı antikorlar üretir. Sistit de vücudun antikor üretme kabiliyetini yitirdiği durumlarda ortaya çıkacaktır. Yani direncinizi yitirdiğinizde sistit size musallat olmaya her zaman hazırdır.

Buradan hareketle, üşütme durumunda sistit ortaya çıkabileceğinden bahsedilebilir. Özellikle ayaklarınızı üşütmeniz sizi idrar yolları iltihabı olma yolunda bir adım ileriye götürecektir.

Bunun dışında temizlik kuralarına dikkatle uymak, cinsel ilişkide partnerinizin de temiz olduğundan emin olmak, çok dar pantolon ve iç çamaşırları giymemek, uzun süreler oturmamak ve aynı pozisyonda kalmamak sizi sistit olmaktan bir nebze uzaklaştıracaktır.

Sistit-Neden-Olur

Ve fakat kontrol edemeyeceğiniz genetik mirasınız, Menopoz hormonlarındaki düzensizlik ve diyabet de sistit olmanıza yol açabilmektedir.

Kimi kaynaklar sistit in daha çok cinsel hayatı aktif kadınlarda ortaya çıktığını söylüyor olasa da. Kaydedilmiş vakaların içinde, cinsel hayatı olmayan bireyler, çocuklar ve hatta erkekler dahi görülmektedir. Yani aslında sistik sadece yetişkin kadınları ilgilendirmez.

Sistit Belirtileri

Sistit olduğunuzu anlamak oldukça basittir. Sistit olmuş birey, çok sık tuvalete çıkar, ancak idrarı az gelir ve idrar yaparken yanma olur. Hatta kimi zaman idrar kanlı dahi olabilmektedir. Ayrıca mesane bölgesinde ağrı da sistit belirtilerindendir. Nadiren eşlik etse de, Halsizlik, bulantı ve yüksek ateş görülmesi mümkündür. Cinsel ilişki sırasında ağrı da sistit belirtileri arasındadır.

Ayrıca idrarda keskin ve ağır bir koku  hissediyorsanız bu durum idrardaki asit seviyesinin artışına işrettir ki bu çoğunlukla bakteriyel etkinliğin artışına işaret etmektedir.

Sistit Tedavisi

Sistit tedavisi mutlaka bir ürolog kontrolünde sürdürülmelidir. Kendi başınıza uygulayacağınız tedaviler başarısız ve daha büyük sorunlara yol açacak boyutlara ulaşabilir. Ayrıca bilinçsiz ilaç kullanımı vücudunuza ciddi zararlar verebilir. Sistit İlacı olarak kullanılan özel ilaçlar bulunmamaktadır. Bu hastalığın tedavisi için, doktorunuz size özel tercih edeceği antibiyotikler kullanılmalıdır. Antibiyotik kullanımı da dikkatle sürdürülmesi gereken bir süreçtir ve hekimin müdahalesi şarttır.

Sistit-Neden-Olur1

Peki Sistit nasıl geçer? Zamanında ve doğru müdahale ile sistit bir gün içinde düzelme evresine girer. Ancak tedavinin yarıda kesilmemesi gerekir, aksi halde büyük sorunlara yol açar. Antibiyotikler bakterileri tam olarak öldürmezlerse, onları daha güçlü hale getirirler. Bu nedenle yarıda bırakacağınız tedavi size daha büyük sorunlar olarak geri dönebilecektir.

Sistit kendi başına geçmez. Zaten bakteriyel etkinliğin yoğun olduğu bir noktada, habis bir iltihabın iyileşmesini beklemek doğru değildir. Bu nedenle sistit olduğunuzdan şüphe ettiğinizde vakit geçirmeden hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Tabiiki siste ne iyi gelir diyince verilecek cevaplar da bulunmaktadır. Sistitin birinci düşmanı su dur. Su üriner sistemi harekete geçirir ve toksin atmanızı sağlar. Ayrıca soda asit oranını düşürür ve bakterilerin baş düşmanları arasında yer almaktadır.

Ayrıca yeşil çay, kuşburnu ve rezene gibi çaylar antioksidan özelliklerinden ötürü toksin atmakta büyük yardımcılar olarak bilinirler. Özellikle yeşil çayın hasta olmasanız dahi günde 3 fincan tüketilmesi önerilmektedir.

Yine de bu tamamlayıcı tedavilerin yanında doktor kontrolüne başvurmanız doğru tercih olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sistit-neden-olur/