Sistite Ne İyi Gelir?

Sistite ne iyi gelir, idrar yollarının iltihaplanması olarak bilinen ve daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlık olan sistit, son derece can sıkıcı olabilmektedir. İdrar torbasında hissedilen aşırı doluluk hissi, koştura koştura tuvalete gitmek ve çok az miktarda bir idrarla karşılaşmak, mesanede sürekli hissedilen aşırı doluluk hissi, idrara çıktıktan sonra bile sanki tam boşalamamışlık hissi, idrar yaparken ağrı ve sızı hissetme kişiye son derece ızdırap verir ve  yaşam kalitesini düşürür.

Sistite Ne İyi Gelir? 1

Bu son derece sevimsiz his başlangıç aşamasındaysa bitkisel ve evsel çözümlerle halledilebilir. Sistitin doğal tedavisi için hemen hemen her evde bulunan malzemelerle doğal ilaçlar hazırlamak mümkündür. Peki nedir bu malzemeler bir göz atalım.

Bir bardak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi ilave edip içilebilir. Tadı hafifletmek için karışım limon suyu ve bal ile tatlandırılabilir. Birkaç gün günde iki sefer içilebilir.

Portakal, limon, muz, kivi, ahududu, kavun, domates, papaya gibi C vitamini yönünden zengin meyveler yenebilir.

Proantosiyanidin içeren besinler de üretra duvarına ulaşarak sistite neden olan bakterileri önlerler. Bu besinlerden birisi de kızılcıktır. Kızılcığın ve suyunun antibiyotik etkisi de vardır. Günde 3-4 bardak kızılcık suyu içilebilir. Şeker ilave etmeden içilmelidir. Ama eğer böbrek taşı sorununuz varsa kızılcık suyu tüketmemeniz tavsiye olunur.

Banyo suyuna karıştırılacak 10 damla kadar çay ağacı yağı ile üretra kanalını yıkamak da fayda sağlar.

Bunun haricinde sandal ağacı yağı, ardıç yağı ve çay ağacı yağı eşit miktarlarda karıştırılarak karın bölgesine ve mesaneye yakın bölgeye sürülebilir. Bu karışım ağrıları azaltmada oldukça etkilidir. 3-4 gün boyunca günde 1 kez yapılabilir.

Sistite Ne İyi Gelir? 2

2 çay kaşığı yoğurdu 6 damla çay ağacı yağıyla karıştırıp banyo suyuna eklemek de faydalı olmaktadır. Bu karışım 10 gün boyunca günde 10 dakika uygulanabilir.

Yaban mersini de bakteri önleyici özelliğe sahiptir ve bağışıklık sistemine iyi gelir, sistite neden olan bakterilerin gelişimini de önler. Kahvaltılık tahıllara yaban mersini ekleyerek tüketmek iyi bir seçim olabilir. Taze yaban mersininin suyunu da içebilirsiniz.

Ananas meyvesinin içerdiği enzimler de sistite sebep olan bakterilerin oluşumunu önler. Düzenli ananas tüketimi sistiti önlemede oldukça etkilidir.

Mesane üzerine konulacak sıcak su torbaları da mesane basıncını düşürür ve enfeksiyonların sebep olduğu ağrıları azaltır. Aynı zamanda bakterilerin çoğalmasını da önler.

Ve bol su tüketimi idrar yolu enfeksiyonlarını savuşturmanın en bilindik, pratik ve sağlıklı yollarından biridir. Günde 8-10 bardak su tüketimi sistit oluşumuna sebep olan faktörlerin oluşumunu da engelleyecektir. Ayrıca su tüketmek sık idrara çıkmayı sağlayacağından sistiti başlamadan önlemenin en birincil yolu olarak lanse edilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sistite-ne-iyi-gelir/