Sıvı Yağlı Un Helvası

Helva ülkemizde en çok tüketilen tatlıların başında gelmektedir. Helva kültürümüz Osmanlı saray mutfağına kadar dayanmakta olup, her ilimizin kendine özgü helva tarifleri mevcuttur. Herkesin evinde çok kolay bulunabilecek malzemelerle yapılabilen un helvası, basit yapılışı ve ucuz maliyeti ile çay saatlerimizin vazgeçilmezi olabilir.

Özellikle balık yemeklerinden sonra restoranlarda tatlı olarak helva servisi yapılmaktadır. Aşağıda vereceğimiz tarif su ile yapılacak olup, arzu edilirse su yerine sütte kullanılabilir. Ayrıca bazı helva tariflerinde bir miktar kakao kullanılarak daha renkli ve farklı tatlarda helvalar da yapılmaktadır.

Un Helvası Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 su bardağı un (su bardağı ölçüsü 200 ml)
 • 1 su bardağı sıvıyağ
 • Süsleme için ceviz, fındık ya da hindistan cevizi
 • Şerbeti için;

 • 2 buçuk su bardağı su
 • 1 buçuk su bardağı toz şeker
 • Un helvasının Yapılışı

  İlk olarak şerbetini hazırlamak için derin bir tencereye bir buçuk su bardağı toz şeker ve iki buçuk su bardağı su alınarak kaynamaya bırakılır.

  Bir tencereye bir su bardağı sıvı yağ ve un konularak orta ateşte unun kokusu çıkana kadar sürekli karıştırılır. Unun kokusu çıkmaya başlayınca ocağın altı kısılır ve un istenilen rengi alıncaya kadar daha kavrulur. Kavrulan un istenilen renge ulaştığında sıcak olan şerbet kavrulmuş unun üzerine dökülür.

  Topaklanmaması için hızlı hızlı karıştırılır ve karışım ocaktan alınır. Tahta bir kaşığın arka tarafı ile topaklanan un iyice ezilir. Helva ılınınca kaşığın arkası ile şekil verilerek bir servis tabağına alınır. Soğuduktan sonra arzuya göre un helvasının üzerine tarçın, ceviz, fındık, hindistan cevizi serpilerek sunum yapılır.

  Tarifimizdeki ölçülerle yapıldığında yaklaşık otuz adet un helvası elde edilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sivi-yagli-un-helvasi/