Sivilce Lekeleri için Maske Tarifleri

Ciltte farklı nedenler ile meydana lekeler pürüzsüz bir cilt hayali kuran herkesi rahatsız eder. Dış görünüşüne özen gösterenlerin en çok zorladıkları cilt sorunlarından olan lekeler, aslında çok basit yöntemler ile tedavi edilebiliyor. Evde kişinin kendi kendine uygulayarak çözebileceği bu sorunlar için kozmetik ürünler ya da doğal karışımlar uygulanabilir. Bu yazımızda sivilce lekelerine maske tarifleri hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşacağız.

Yüzdeki sivilce lekelerinin çoğunluğu ergenlik döneminden gelen eski cilt kusurlarıdır. Kimi ciltlerde sadece leke şeklinde olan bu sorun, kimi ciltlerde çukurlaşmış cilt yapısı ile karşımıza çıkıyor. Çukurlaşmış sivilce izlerinin tedavisinde genelde cerrahi ya da lazer uygulamaları yapılır. Her iki uygulama türünde de çukurların kapanması için özel işlemler yapılıp cildin mümkün olduğunca pürüzsüzleşmesi sağlanır. Çukur olmayan sivilce lekeleri içinse doğal maske uygulamaları yapılabilir. Sivilce lekeleri için doğal maske tarifleri ve bu maskelerin uygulanışlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kil ve Limon Suyu Maskesi

Cilt lekeleri için kilin ne kadar önemli olduğunu bilmeyenemiz artık yok. Cildin pürüzsüz olmasını sağlayan bu özel maske aynı zamanda renk dengelerini de sağlıyor. Düzenli olarak uygulandığında izlerin yok edilmesini sağlayan kil ve limon suyu maskesi için gereken malzemeler;

 • 1 adet yumurtanın akı
 • 1 çay kaşığı taze limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı kil (beyaz veya yeşil olabilir)
 • 6-7 damla çay ağacı
 • Maske için ilk olarak yumurta akını bir kase içine alın. Çırptığınız yumurta akının üzerine limon suyunu ekleyin. Karıştırın ve bu karışıma azar azar kil eklemesi yapın. Karışımın içine en son çay ağacı yağından damlatın ve iyice karıştırın. Elde ettiğini doğal karışımı lekelerin olduğu bölgelere ve oradan tüm yüz bölgesine sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin. En son nemlendirici sürüp maskeyi tamamlayın.

  Tarçın Maskesi

  Cildin bakterilerden arındırılmasında etkili tarçın maskesi, aynı zamanda lekelerin giderilmesinde de yüksek etkiye sahip. Haftada iki kere uygulayabileceğiniz bu maske için gerekli olan malzemeler;

 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1.5 çay kaşığı taze limon suyu
 • Tüm malzemeleri bir kap içinde karıştırın. Yoğun kıvamlı bir karışım olması için tarçın gerekli ise ekleme yapabilirsiniz. Maske kıvamındaki karışımı dudak ve göz çevresi hariç tüm yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra temizleyin. Yüzünüzü yıkarken soğuk su kullanmaya dikkat edin.

  Sivilce Lekeleri için Maske Tarifleri 1

  Yüzdeki Lekeler ve Sivilce İzleri için Maske Tarifleri

  Yüzdeki sivilce izleri ve lekeler için etkili doğal maske tarifleri örneklerinden daha öncede vermiştik. Bugün yine benzer şekilde etkisi olan zerdeçal maskesinin tarifini paylaşacağız. Yüz bölgesindeki cilt lekelerinin giderilmesinde etkili olan zerdeçal maskesi, cildi doğal olarak temizleyip lekelerin rengini açar. Yavaş yavaş etkisini gösteren bu maskeyi haftada bir kere düzenli olarak uyglayıp bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

  Zerdeçal maskesi için gerekli olan malzemeler;

 • 1 çay kaşığı kadar zerdeçal
 • 2 yemek kaşığı süt
 • Bir kaç damla limon suyu
 • Maske için gerekli olan malzemelerin hepsini bir kap içinde karıştırın. Kıvamlı bir maske halini alması için gerekirse limon suyu eklemesi yapın. Elde ettiğiniz karışımı özellikle lekeli alanlara uygulayın. 15 dakika yüzünüzde bekletin ve süre sonunda ılık su ile durulayın.

  Sivilce izleri nasıl yok edilir sorusunun cevabın verdiğimiz konumuzun sonuna geldik. Burada verdiğimiz maske tariflerinin sadece öneri olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Eğer bu karışım ve maskeleri uyguladığınızda beklenmeyen bir etki olursa hemen doktora başvurmanız gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sivilce-lekeleri-icin-maske-tarifleri/