Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir?

Yüzdeki oluşan sivilceler zaman içinde kendi kendine ya da kişinin uyguladığı yöntemler ile iyileşir. Sivilcelerin yapısına göre bazı sivilceler kendileri tedavi edilse bile iyileşme sırasında ciltte lekelere neden olabilir. Sivilce lekesi ya da sivilce izi denilen bu lekeler, tedavi ile yok edilebilir. Bu yazımızda rahatsızlık veren sivilce lekeleri için ilaç ve doğal maskeleri sizlerle paylaşacağız.

Sivilce lekeleri için cilt bakım uzmanları ya da doktorlar tarafından uygulanan yöntemler mevcuttur. Bu yöntem ya da maskeler ile sivilce lekelerinin büyük kısmından kurtulmak mümkündür. Profesyonel desteğin yanı sıra evde uygulana doğal yöntemler ile de bu lekelerde kurtulmak mümkün. Sivilce lekelerini yok etmek için uygulanabilecek doğal karışımları aşağıda küçük başlıklar ile sizlerle paylaşıyoruz. Eğer sizin de bu tür bir sorununuz varsa lekeler için uygulama yapabilirsiniz.

Sivilce Lekeleri İçin Salatalık

Sivilcelerden dolayı kızaran ve leke oluşan bölgelere salatalık maskesi uyguayabilirsiniz. Bunun için salatalığı rendeleyerek ya da dilimleyerek tek başına kullanabilirsiniz. Salatalığı istediğiniz şekilde hazırlayın ve lekelerin üzerine yerleştirin. 20-30 dakika arası bekletip soğuk su ile durulayın. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Sivilce Lekeleri İçin Limon

C vitamini bakımından zengin olan limon, cildin beslenmesi ve lekelerin yok edilmesinde kullanılabilir. Bunun için lekelerin üzerine direkt olarak temiz bir bez ya da pamuk ile limon suyu uygulayabilirsiniz. Her gün bu uygulamayı yapabilirsiniz. Uygulama sonrasında eğer cildinizde kuruluk hissederseniz cildinize uygun bir nemlendirici sürebilirsiniz.

Sivilce Lekeleri İçin Çilek

Cilt için etkili doğal meyvelerden birisi de çilektir. Her gün düzenli olarak çilek maskesini sivilce izlerinin üzerine sürüp kısa sürede lekelerden kurtulabilirsiniz. Cilt ağartıcı özelliği bulunan çileği bir çatalla ezip suyunu ve püresini lekelerin üzerine sürün. 20 dakika bekletip temizleyebilirsiniz.

Sivilce Lekeleri İçin Sirke

Düzenli kullanımda cilt lekeleri ve sorunlarını çözmekte etkilidir. Cildiniz için kullanacağınız sirkenin organik olmasına dikkat edin. Sirke kullanırken sirke miktarı ile aynı oranda su ile inceltip o şekilde uygulamanız gerekir. Su ile incelttiğiniz sirkeyi temiz bir bez ya da pamuk ile lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Sirke yüzünüzde kuruduktan sonra ılık su ile durulama yapabilirsiniz.

Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir? 2

C vitamini içeriği ile besleyici özelliği bilinen portakal, cilt lekelerinde de etkilidir. Portakal suyunu tek başına kullanmak yerine yoğurt ile kullanmanız daha etkilidir. Bu maske için çeyrek çay bardağı kadar taze sıkılmış portakal suyunu yoğurtla karıştırıp yüzünüze sürün. 15 dakika bu maskeyi yüzünüzde bekletip sonrasında durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Cilt lekelerine en iyi gelen doğal malzemelerden biridir. Sivilcelerin neden olduğu kızarıklıklar için yüzünüze sade soğurdu yayarak sürün ve 15 dakika bekletin. Sonrasında yıkayıp temizleyin. Eğer daha yoğun etkili bir maske isterseniz, az miktar yoğurt içine 4-5 damla taze sıkılmış limon suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ekleyip karıştırabilirsiniz. Bu karışımı da aynı şekilde 15 dakika yüzde bekletip temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi düzenli uygulayıp lekelerden kıs asürede kurtulabilir, daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir? 1

Yukarıda verdiğimiz doğal yöntemlerin yanında sivilce lekelerinin oluşmaması için de bir kaç ufak öneriyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sivilce lekeleri genelde büyük ve akneli sivilcelerden kaynaklanır. Bu sivilcelerin oluşmaması için cilt yapınıza uygun ürünler ya da doğal malzemeler ile her gün yüzünüzü temizlemeye dikkat edin. Buna rağmen oluşan sivilcelerin çabuk iyileşmesi sakın sıkmayın. Bu hem cildinizi bozacaktır hem de iz kalmasına neden olacaktır. Sivilceden ne kadar rahatsız olursanız olun doğal akışında yok olmasını bekleyin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sivilce-lekelerine-ne-iyi-gelir/