Sivilceden Kurtulma Yolları

Sivilcelerden kurtulma yollarının başında harici yöntemler kullanılabileceği gibi, sivilceler neden olan lipit ve enfeksiyon, hormon anomalisi kaynaklarının kurutulması yöntemi de kullanılabilir. Tabii en kesin çözüm sivilce dahili nedenlerden meydana geliyorsa, bu kaynağın kurutulması daha doğru olacaktır. Yani eğer sorunun dahili nedenlerden oluştuğu sabitse, sivilce tedavisi yerine sivilceye sebep olan faktörün tedavisi en doğru yoldur.

Halk dilince ergen sivilcesi olarak bilinen, ergenlik döneminde daha çok erkeklerde görülen sivilce tipi ise, cilt tipinin hormon değişikliklerine karşı verdiği bir reaksiyondur ve tedavisi harici olarak mümkündür. Zira gelişim dönemindeki bireylere dahili yöntemler uygulamak doğru değildir. Kaldı ki hekimlerce bunun ergenlik çağından sonra geçeceği yorumundan hareketle, dönemsel rahatsızlığın etkilerinin azaltılması yolu seçilmektedir. Ayrıca lipit ve enfeksiyona karşı kullanılan dahili ilaçların çok ağır etkileri olabilmesi sebebiyle, bu yöntem en son tercih edilmektedir.

Ancak elbette sivilce ve akneler sadece ergenliğe bağlı olarak gelişmezler. Vücudun çok farklı sebeplerle ürettiği ve bazıları organ bozuklukları olabilecek ciddi sorunlara da isabet edebilmektedir. Elbette bu oran cilt sorunlarına göre oldukça düşüktür. Kaldı ki zaten bilinen sivilce etkinliği ile organ bozukluklarından kaynaklanan sivilceler yapıları itibariyle farklıdır. Hekim tarafından harici muayene esnasında tespit edilebilir.

Yani sivilce, çoğunlukla cilt kaynaklı olup, dönemseldir. Dolayısıyla pek çok tipi harici tedavilerle ortadan kaldırılabilir veya etkinlikleri azaltılabilir.Sivilce oluşumunda öncelikli risk grubunu açık tenliler ve yağlı cilde sahip olanlar oluşturur.

Sivilceden-Kurtulma-Yollari1

Bazı cilt tiplerinde sivilcenin neden oluştuğu tespit edilememekte, dolayısıyla dahili müdahale söz konusu olamamaktadır. Bu durumlarda sivilcelere karşı uygulanacak tedavide deneysel yollar tercih edilebilmekte veya daha az riskli olan, hatta hiç riski olmayan harici tedaviye başvurulmaktadır.

Halk arasında sivilce kurutma olarak bilinen yöntemlerin tümü, asitliği yüksek ürünler kullanarak  sivilcelerin içeriğindeki yağ hücrelerini öldürerek sivilcelerden kurtulma yolları tercih edilmektedir. Ayrıca enfeksiyon kaynaklı sivilcelerde antibiyotikli ürünlerin kullanımı da sivilcelerin tedavisini sağlayacaktır.

Pekiyi sivilce nasıl geçer ya da bir başka deyişle, sivilceyi ne geçirir.

Dediğimiz gibi tıbbi yöntemlere başvurabilirsiniz. Öncelikle bir dermatoloji uzmanına muayene olup, sivilcelerinizin sebebini öğrenebilir hekimin direktifleri doğrultusunda diğer servislerde tedavi olmanız gerekiyorsa bunu yapabilir, veya harici tedavi yöntemlerinin benimsenmesi durumunda sivilce kremi, antibiyotikli kremler, kimi zaman kortizonlara kadar uzanan medikal tedaviler alabilirsiniz. Elbette tıbbi tedavi her rahatsızlıkta olduğu gibi sivilce tedavisinde de en doğru opsiyondur.

Ancak, münferiden oluşan, ciddi bir boyutta olmayan, özellikle ergenlik ve gençlik dönemlerinde ortaya sivilcelerin, estetik etiklerini azaltmak için, tıbbi yöntemlere başvurmadan evde kendi kendiniz de bir takım yöntemler uygulayabilmeniz mümkündür.

Öncelikle birkaç noktaya değinmek gerekli sivilcelere kesin çözüm vaad eden tek bir ürüne itibar etmeyiniz. Söylediğimiz gibi, sivilceler farklı nedenlerle ortaya çıkar, tek bir ürün bu nedenlerin tamamını ortadan kaldıramaz. Ayrıca sivilcelerinizi sıkmayınız. Sivilceleriniz enfekte değilse bile, siz onları sıktığınızda enfekte olabilir, ve cildinize ciddi zararlar verebilir.

 • Sivilce Kremi Kullanın,
  Tıbbi fomülleri olmayan, ancak içerdikleri baharat ve diğer bitkilerin yardımı ile sivilcelerin kurumasına yardım eden kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin kaliteli olanları gerçekten oldukça etkilidir.

İmex-Sivilce-Kremi

 • Cildinizi temiz tutun, siyah noktalardan kurtulun.
  Sivilcelerin bir kısmı ciltteki kirin, gözeneklere yerleşerek enfeksiyona dönüşmesinden meydana gelmektedir. Bu nedenle cilt temizliği en azından enfeksiyon kaynaklı sivilcelerin temizlenmesinde çok etkili bir yöntemdir.

cilt-temizliği-nasıl-yapılır

 • Kozmetik ürünlerini deneyebilirsiniz.
  Bazı üreticiler sivilce maskesi, sivilce losyonu gibi ürünler üretmektedir. Sivilce için maske kullanmak zararlı değildir. Kaliteli ve yan etkisi olmayan ürünlerin sivilce tedavisinde efektif olduğu görülmektedir.
 • Diş macunu mucizesi
  Diş macunu içeriğindeki anseptiklerle enfeksiyona karşı savaşırken, asitliği sayesinde lipite karşı etkiye sahiptir. Bu yöntem çoğu vakada ciddi olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Sivilceden-Kurtulma-Yollari-dis-macunu

 • Aspirin tedavisi
  Sivilcelere karşı aspirin tedavisi, çok etkili bir yöntemdir. Zira aspirin acetylsalicylic asit içerir ki bu madde, hem yağlarla hem de enfeksiyonlarla savaşır ve başarı oranı oldukça fazladır.

Sivilceden-Kurtulma-Yollari-aspirin

 • Limon ve soda
  Asitlik ve inflamasyon etki yüksek olan bu ikilinin karışımı mucizevi bir doğal kür oluşturur, sonuçları hızlı ve etkilidir.

Sivilce için yapabileceğiniz bir çok şey vardır. Bu noktada tedavi opsiyonlarını değerlendirmeli, cilt sağlığı ve estetik açısından gerekli yöntemleri denemelisiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sivilceden-kurtulma-yollari/