Sivilceler için Karbonat Maskesi

Ergenlik dönemlerinde meydana gelen sivilcelerin belirli bir kısmı vücutta leke olarak kalmaktadır. Sivilceler sadece ergenlik dönemlerinde değil, kişilerin yanlış beslenme ya da cilt bakımına gereken önemi vermediklerinde de kendini göstermektedir.

Bu sebepten dolayı da kişiler kendilerini kötü hissetmektedirler. Sivilcelerin geçirilmesi için piyasada fazlası ile sivilce kremi yer almaktadır. Bu sivilce kremlerinin yanı sıra kişiler evde kendi hazırladıkları maskeler ile de sivilce sorunlarına çözüm bulabilmektedirler.

Bu doğal maskelerden biri de karbonat maskesi olmaktadır. Karbonat hem sivilce oluşumunu engellemekte hem de oluşan sivilcelerin kısa sürede kurumasına ve yok olmasına yardımcı olmaktadır. Karbonat maskesi uygulanırken sadece sivilcelerin yok olmasına yardımcı olmamaktadır.

Maskesinin içerisine konulan yoğurt sayesinde cildin daha yumuşak ve daha parlak gözükmesinde de etkili olmaktadır.

Karbonat sivilce oluşumunu engellediği gibi diş macunlarının ya da deodorantların içerisinde de tercih edilen bir bileşene sahip olmaktadır. Sivilcelerin ciltte oluşmasının en önemli nedeni, cilt yüzeyinde yer alan gözeneklerin hava kirliliği ya da yeterli bakım yapılmaması sonucu yağ ile kapanmasından meydana gelmektedir.

Kapanan gözeneklerden ölü deri ciltten atılamamakta ve birikmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı cildin soyulması gerekmekte ve karbonat bu konuda en etkili ürünlerden biri olmaktadır.

Sivilceler için Karbonat Maskesi 1

Karbonat maskesi uygulandığı bölgenin üst deri tabakasının soyulmasına ve bu sayede ölü derinin, cilt altında yer alan fazla yağ salgısının ve gözeneklerin tıkanmasına neden olan maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Sadece sivilce değil, ciltte meydana gelen siyah noktalarında temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Siyah noktalar, ciltte akne oluşturan bakteri ve yağ birikmesi gibi nedenlerden meydana geldiğinden temizlenmelerin uzun vadede oldukça etkili olmaktadır. Var olan sivilcelerin üzerine sürülen karbonat maskesi, özellikle kızarıklık ve şişkin bir şekilde olan sivilcelerin daha kısa sürede inmesine ve yok olmasına yardımcı olmaktadır.

Ölü derinin ciltten arınmasına neden olduğundan dolayı, ciltteki izlerin ya da sivilce lekelerinin de yok olmasını sağlamaktadır.

Sivilceler için Karbonat Maskesi 2

Karbonat maskesi uygulanırken cildin pH dengesinin ve nem oranının bozulmaması gerekmektedir. Cildin pH yani asit oranı 4 ile 4,5 arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak karbonatta bu değer 9 olmakta ve uzun süreli kullanım sonrasında ciltte kuruluk meydana gelmektedir. Yanlış ya da fazla kullanım sonrasında cildi tahriş etmekte ve fazla kuruttuğundan dolayı aşırı yağlanma ortaya çıkmaktadır.

Aşırı yağlanma tekrardan sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Bu yüzden karbonat maskesi uygulanırken kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Karbonat maskesi cilde uygulanırken yavaş bir şekilde sürülmeli ancak ovalanmaması gerekmektedir.

Karbonat içerisinde yüksek oranda asit içerdiğinden dolayı ilk başta maske ciltte çok küçük bir alana uygulanmalı ve eğer yanma ya da batma görülüyor ise bol su ile yıkanması gerekmektedir. Diğer cilt bakım maskeleri gibi cildin tamamına uygulamak yerine sivilcelere ya da siyah noktaların olduğu bölgelere sürülmesi yeterli olmaktadır.

Sivilceler için Karbonat Maskesi 3

Karbonat Maskesi Tarifi

  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon
  • 3 çay kaşığı su

Bütün malzemeler bir kâse içerisinde karıştırıldıktan sonra ciltte yer alan sivilcelerin ya da siyah noktaların üzerine sürülmesi gerekmektedir. peeling yapmak isteyen kişilerin, maske hazırlanırken biraz daha pütürlü bırakması ve sürerken de yuvarlak daireler halinde sürmesi gerekmektedir.

Yoğurtlu Karbonat Maskesi Tarifi

  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Yoğurt ve karbonat bir kap içerisinde karıştırılmalı ve yüzün tamamına sürülmesi gerekmektedir. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanmalı ve sonrasında soğuk su ile cildin yıkanması gerekmektedir. Soğuk su cildin hem canlanmasını hem de maskesinin etkisini göstermesine yardımcı olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sivilceler-icin-karbonat-maskesi/