Sivilceler İçin Kil Maskesi

Sivilceler İçin Kil Maskesi
Ergenlik sürecinde doruk noktasına çıkan sivilceler, bu dönemin sonuna doğru giderek azalsa da fizyolojik veya beslenmeye bağlı sebeplerden dolayı ara ara çıkar durur. Hangimizin sivilce problemi yok ki? Bizleri ergenlik döneminde zaten bezdirmiş olan sivilcelere daha fazla katlanasımız kalmamıştır. En olmadık zamanda, ya bir davet öncesi ya da bir iş görüşmesi günü patlak veriverir. Bir de tam alnımızın ortasında ya da burnumuzun ucunda kocaman çıkmaz mı… İşte o zaman kan beynimize sıçrar!

sivilceler-için-maske

Sivilceleri sıkmayın!

Sivilceler konusunda bilmeniz gerek önemli bir nokta da sivilceleri asla sıkıp patlatmamanız gerektiğidir. Sıkılan sivilceden yayılan iltihap diğer hücrelere de zarar verir. Ciltte lekelenmeye sebep olur. Bunun yerine temizleyici, arındırıcı toniklerden, sivilceler için maske yönteminden yararlanın.

Şimdi sizlere sivilcelerle başa çıkmada etkili bir yöntem olan sivilceler için kil maskesi nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Kil maskesinin en güzel yanı her cilt tipine uygun olmasıdır. Cildiniz kuru da olsa yağlı da olsa kil maskesi ile sivilce tedavisi uygulayabilirsiniz. Zaten birçok kozmetik ürünü içeriğinde kil barındırır. Kil granitin aşınması ile oluşan bir maddedir. Bünyesinde tuz, kalsiyum, oksit gibi elementler barındırır.  Yani mineral açısından zengindir.

Sivilceler İçin Kil Maskesi

Kil maskesi için malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı kil
  • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
  • Su

Kil maskesi hazırlanışı: 2 yemek kaşığı kili se şeklinde bir kaba alıyoruz. İçine 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağını ekliyoruz. (Bu yağ sivilce yapmaz, o yüzden kaygılanmayın.) İki yemek kaşığı kadar su katıyoruz. Fakat kilin özelliğine göre daha fazla su gerekebilir, bu yüzden kıvam alma durumuna göre su ilave ediyoruz. Kili alırken mümkün olduğunca kapalı olarak satan yerlerden temin edelim. Bu şekilde daha hijyenik olacaktır. Açık olarak satılanlar, içinde mantar ve bakteri barındırabilir. Malzemeleri güzelce karıştırıp zeytinyağının kile iyice muhafaza etmesini sağlıyoruz. Maskeyi hazırladıktan sonra elimizle yüzümüzün alt kısmından yukarıya doğru, göz çevresini boş bırakacak şekilde uyguluyoruz. Her yere eşit oranda sürmeye çalışalım ki tüm yüzey aynı anda kurusun. Bu şekilde 20 dakika bekletiyoruz. Maskeyi yaptıktan sonra, kurudukça çatlak oluşmaması için mimik yapmamaya özen gösterelim.

Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Kil Maskesi Etkisini Nasıl Gösterir?
Yukarıda bahsettiğimiz kil maskesini her hafta düzenli olarak uygularsanız porselen gibi bir cildiniz olur! Kil maskesi ile sivilce tedavisi yapmak, ciltteki toksinleri ve ölü deriyi atmayı ve yüzünüzün canlı ve parlak bir hal almasını sağlar. Kil maskesi cildi besler. Düzenli olarak uygulandığında, cildin nem dengesini sağlar ve cilt yapılandırmasını hızlandırır. Ayrıca ciltte her hangi bir alerjik durum yaratmaz.

Kil-Maskesi-ile-Sivilce-Tedavisi

Peki neden kaynaklanır bu sivilceler?

Ciltteki yağ salınımına bağlı olarak görülen sivilceler, yağ kanallarındaki tıkanmayla ortaya çıkar. Söz konusu bölgede oluşan mikroplar da bu bölgedeki yağları parçalayarak iltihaplanmaya ve sivilce oluşmasına sebep olur. Sivilceyi arttıran etkenlere gelince; genetik, fiziksel durumlar söz konusu olabileceği gibi yağlı yiyeceklerle beslenme ve stres de sivilce oluşumunu tetikler. Yağlı cilt tipine sahip olanlar, sivilce oluşumunu engellemek için yüzlerini sürekli olarak yıkarlar. Fakat bu doğru bir yöntem değildir. Yıkadıkça yüzdeki nem miktarı azalır ve yağ bezleri de cildi nemlendirmek içi daha fazla çalışmaya başlar. Yüzümüzü günde en fazla 2 defa yıkamalıyız.

sivilceler-için-maske-tarifi

Fastfood ürünleri, çekirdek, yer fıstığı, kızartma yöntemiyle yapılmış yiyecekler vs. sivilce oluşumunu arttırır. Bu nedenle bu gibi yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmeliyiz. Ayrıca stresin de sivilce oluşumunu tetiklediği bilinmektedir. Stres yaptığımızda vücudumuzda salgılanan bir takım hormonlar yağ salınımını arttırır ve bu da sivilce oluşumuna neden olur.

Sivilcelerden korunmak için…
Yüz yıkama sabunu alırken sivilceli ciltlere özel üretilmiş sabunlardan tercih etmeliyiz.  Nemlendirici seçerken de üzerinde “yağsız” yazanları tercih etmekte fayda vardır. Aynı şekilde fondöten ve pudra seçerken de üzerinde “yağsız” ve “sivilce yapmaz” ibaresi yazanları tercih etmeliyiz. Ayrıca tüm gün boyunca fondöten ve pudra yüzünden hava almayan ciltler de sivilcelenmeye çok müsaittir. Bu nedenle günün sonunda makyajınızı tamamıyla temizlemelisiniz. Hele ki makyajlı uyumak… Sakın hanımlar! Kendi sağlığınızı düşünün ve ne kadar yorgun, uykulu olsanız da mutlaka yatmadan önce bir tonikle makyajınızı temizleyin ve yüzünüzü suyla yıkayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sivilceler-icin-kil-maskesi/