Siyah Maske Nedir?

Son dönemlerin en fazla adı duyulan cilt bakım ürünlerinden birisi de siyah maskedir… Adını görüntüsünden alan bu özel maske türü, değişik markalar tarafından üretilip satılmaktadır. Hemen hemen bütün kozmetik ürün satan mağazalarda ya da internet sitelerinde karşımıza çıkan bu cilt bakımı ürünü hakkında detayları siyah maske ne demek sorusundan yola çıkarak yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Siyah Maske Nedir?

Siyah maske, piyasada en fazla bulunan cilt bakımı maskelerinden birisidir. Her zaman kozmetik reyonlarında en az bir çeşidine rastlanan siyah maskelerin içerikleri aynıdır. Farklı kozmetik ve kişisel bakım markalarının üretip satışa sunduğu bu doğal maske, satış aşamasında önce çok sayıda dermatolojik testten geçirilmiş onay alınmıştır.

Siyah maske, uzun seneler toprağın altında kalan polifenollerin doğal yapısını bozmadan işlenmesi ile elde edilir. Burada sözünü ettiğimiz uzun sene kavramı yaklaşık 1000 yıl gibi bir süreyi kapsar. Bu nedenle siyah maske önemlidir. Hemen hemen her cilt tipi için ideal olan bu maskenin rengi doğaldır.

Cilde çok ince bir şekilde sürüldükten sonra kuruması için 15-20 dakika beklenir. Bekleme süresi sonunda cildinizdeki ıslaklığı hissetmemeye başladığınızda dikkatlice bir kenarından maskeyi soymaya başlayabilirsiniz.

 • Pratik bir şekilde yüzden çıkarılan soyulabilir siyah maske kalıntılarını arındırmak için yüzünüzü ılık su ile yıkabilirsiniz.
 • Düzenli kullanım ile başta siyah noktalar olmak üzere çok sayıda cilt problemi için etkili olan siyah maskenin faydalarını aşağıda sizler için sıraladık.
 • Siyah maskenin en önemli özelliği, cildi yenilemesidir. Yenilenen ve tazelenen cilt bu maske ile daha genç görünür.
 • Siyah Maske Nedir? 2

 • Ciltteki nem dengesini sağlar ve kan dolaşımını arttırır. Bu da kırışıklıklar için etkili olmasını sağlar.
 • Uygulamadan sonraki ilk yarım saat çok etkilidir. Daha sonra hafiflese de etkisi hala devam eder.
 • Siyah nokta ve sivilceleri önlemek için düzenli olarak kullanılabilir.
 • Yaşlanma etkilerinin azalmasını sağlar ve daha genç bir cilde sahip olmakta etkilidir.
 • Ödem giderici, iltihap attırıcı özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde sivilcelerin neden olduğu şişlikler ve iltihaplarda etkili şekilde kullanılabilir.
 • Ölü hücreleri temizler ve ciltte sıkılaşmayı sağlar. Daha sıkı olan cilt yüzeyinde kırışıklıklar da daha az olacaktır.
 • Ciltte doğal bir detoks etkisi yaratır.
 • Cildin ferahlamasını sağlar.
 • Genel olarak faydaları bu şekilde olan siyah maske, değişik markaların ürün yelpazesinde yer alır. Ünlü kozmetik markalarından olan Flormar, Avon siyah maske çeşitleri diğer özel maske türleri ile aynı isimlerde satılmaktadır.

  Siyah Maske Nedir? 3

  Fiyat olarak son derece uygun olan bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmakta fayda vardır.
  Soyulabilir siyah maskelerin genel özellikleri aynıdır. Uygulanmaları ve kullanım süreleri de birbirine benzeyen bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka üzerinde yazan ya da içindeki kağıtta yer alan kullanım talimatlarına göz atmayı unutmayın.

  Zaman zaman içeriklerinde değişiklik yapılabilen maskeleri her kullanımdan önce kullanma talimatlarını okumanız daha etkili bir cilt bakımı için önemlidir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde ürünün kullanımına son verilmesi ve en kısa sürede bir uzmana görünülmesi gerekir.

  Siyah maskenin genelde haftada 2 ya da 3 kere uygulanması önerilir. Cilt sorunlarınız hafifledikten sonra isterseniz haftada 1 kere de uygulayabilirsiniz. Maskenin uygulanmasının ardından hemen makyaj yapılmaması gerekir. Özellikle cilt hücrelerini kapatabilecek ağır yüz makyajlarından kesinlikle uzak durulması gerekir. Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra en fazla 30 dakika bekletmeye özen gösterin. Daha fazla bekletildiğinde cilt için sorun oluşturabilir. Uygulama öncesinde ise yüzün temizlenmiş olması, kirlerinden arındırılmış olması gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/siyah-maske-nedir/