Siyah Nokta Maskeleri

Siyah Nokta Maskeleri
Cildimiz, yaşayan, nefes alan, kimi zaman matlaşan ve ışıltısını yitiren; kimi zaman da canlanan ve tazelenen, bazen yorulan ve yıpranan ve tekrar kendini yenileyen bir organizmadır.  Bu hassas örtü, zaman zaman, gözeneklerinin içinin ölü cilt hücreleri ve cildin ürettiği yağla dolması sonucu tıkanır.  Siyah nokta oluşumu işte böyle başlar. Siyah nokta denen madde aslında sarı renklidir. Sivilcenin ilk aşaması da olan siyah noktalar, başlangıç aşamasında iyi temizlenmedikleri için bakteri oluşumuna zemin hazırlarlar. Bu sebeple, siyah noktaların düzenli biçimde ve sabırla temizlenmesi gerekir. Bunun için bantlar,  kremler, maskeler ve karışımlar kullanılabilir. 

Burundaki Siyah Noktalar: Burun üzerindeki siyah noktalar kötü bir görüntü arz eder. Ten rengini bozarak, kirli ve yağlı bir görünüm sağlar. Kıkırdak yapısından dolayı burun üzerindeki siyah noktaları sıkmak da hayli zor ve can acıtan bir işlemdir. Bu can sıkan yapılanmadan kurtulmanın daha sıhhi ve kolay yolları var elbette. Bu yolun ilk adımı gözenekleri açmak. Başınızın üzerine büyük bir havlu örterek, yüzünüzü, içinde sıcak su bulunan kabin üzerine, yanmayacak şekilde doğru yaklaştırın. Bir müddet bu şekilde bekleyin. Buhar sayesinde gözenekleriniz genişleyecek ve siyah noktaların çıkartılması daha kolay olacaktır.

Siyah-Nokta-MaskeleriEvde kolayca hazırlayabileceğiniz maskelerle siyah noktaları burun üzerinden arındırabilirsiniz.

1 çorba kaşığı yoğurt, 1 adet rendelenmiş limonun kabuğu ve 1 çorba kaşığı unu karıştırın ve burnunuzun üzerindeki siyah noktaların üzerine ovalaya ovalaya sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra maskeyi burnunuzun üzerinden yine ovarak çıkarın. Maskeyi haftada 1 kez uygulayın.

Tüm bunların yanı sıra, eczanelerde ve kozmetik reyonlarında satılan burun bantlarından da istifade edebilirsiniz.

Yüzdeki Siyah Noktalar: Yağ, kir ve temizlenmemiş makyaj el ele vererek, ciltte siyah nokta oluşumuna uygun zemini hazırlar.

Bu istenmeyen noktacıkların oluşumunu, başlamadan engellemek için, sabahları uyandığınızda yüzünüzü mutlaka cildinize uygun bir sabunla yıkayın. Gece uyku anında salgılanarak cilt gözeneklerinizi dolduran  ter ve yağları, sabah güne başlarken yüzünüzden arıtmış olacaksınız. Mutlaka düzenli olarak peeling uygulayın ama peeling işlemi öncesi gözeneklerinizi genişletecek buhar banyosunu atlamayın. Cildi sabah ve akşam sabır ve özenle temizlemek, siyah nokta oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir. Gece yatmadan evvel yüzden tam anlamıyla derinlemesine arıtılmamış makyaj kalıntıları, salgılanan yağ, ter ve toksinlerin birleşimi, size, genişlemiş gözeneklerin içinde yuvalanmış siyah noktalar olarak geri dönecektir. Bu sebeple cilt temizliği olmazsa olmazınızdır.

Siyah noktaları temizlemek için pratik maskelerden de yardım alabilirsiniz.

İşte onlardan birkaçı:

Kahveli Peeling Uygulaması: 1 çay kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı kahve ve bir miktar balı karıştırarak, hafifçe ıslattığınız cildinize çok fazla bastırmadan dairesel hareketlerle masaj yapın ve durulayın. Fincanın dibinde kalan kahve telvesi de çok etkili bir peeling malzemesidir. Parmak uçlarınız yardımıyla yüzünüze yedirdiğiniz telveyi bir müddet beklettikten sonra durulayın.

Siyah-Nokta-Maskeleri1

Yulaflı Peeling Uygulaması: 1 çorba kaşığı yulaf ununu, bir miktar suyla pişirip, 1 tatlı kaşığı badem unu ekleyin ve dairesel hareketlerle cildinize uygulayın.

Siyah Noktalar İçin Krem
Siyah noktalardan kurtulmanın  en işe yarar çözümlerinden biri de, bu işlem için özel üretilen kremleri kullanmaktır. Kremi uygulamadan önce cilt ılık su ile temizlenmeli, daha sonra krem sürülmelidir. 10 dakika bekletip yıkamak yeterli olacaktır.  Yahut siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere uyguladığınız kremi gece boyunca cildinizde bekletmek cilt yenilenmesine de yardımcı olacaktır.

Siyah nokta kremlerini kullanmadan önce cildinize buhar banyosu yaptırmak da, gözeneklerin açılmasına ve kremin, siyah noktalara daha kolay nüfuz etmesine olanak sağlayacaktır.

Bazı kremlerin içinde partiküller bulunur. Bu partiküller, siyah noktaların ve pürüzlerin daha hızlı tahliye edilmesini sağlasa da, eğer sivilceli ya da sivilcelenmeye müsait bir cilt yapınız varsa, peeling etkili bu kremlerin kullanılması sivilce oluşumunu arttırabileceğinden çok da önerilmez. Siyah noktalar daha çok yağlı ciltlerde görüldüğü için, kuru cilt tipindeki kişiler, cilt dengelerinin bozulmaması için bu kremleri kullanmamalı.

Siyah Nokta Bantları
Siyah noktalarla mücadelede kullanılan silahlardan biri de siyah nokta bantlarıdır. Alın burun ve çene için düzenlenmiş bu bantlar pratik kullanımı ve uygun fiyatlı oluşu sebebiyle çoğu kişi tarafından tercih edilen bir alternatiftir. Ancak siyah nokta bantlarının, yapıştırılıp çekilmesinden dolayı bir nevi ağda görevi gördüğü ve gözenekleri daha da genişlettiği için kalıcı ve sağlıklı bir çözüm olmadığını söylemek gerekir.

Siyah-Nokta-Maskeleri2

Cilt temizliğine mümkün olduğunca  dikkat etmek, düzenli bakım yapmak yahut yaptırmak, ciltte yağlanma problemi varsa, uygun dermatolojik ürünler kullanarak sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu başlamadan engellemek, yaşanması olası cilt problemlerini en az seviyeye indirecektir. Güzel ve ışıldayan bir cilt, sağlığın ve işerin yolunda gittiğinin en belirgin kanıtıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/siyah-nokta-maskeleri/