Siyah Nokta Temizleme

Siyah Nokta Temizleme
Cilt gözeneklerimiz kirli hava, sigara, makyaj kalıntıları, toksinler, yağ, kir, sebum ve buna benzer iç ve dış faktörler sebebiyle dolar, tıkanır, nefes alamaz hale gelir. Bu gözeneklerdeki maddeler siyah nokta dediğimiz oluşumları hazırlar. Gözenekler genişler, cildin yağ ve nem dengesi bozulur,siyah noktalardan kurtulmak kaçınılmaz hale gelir. Siyah nokta oluşumu hem cilt kalitesini bozar hem de estetik açıdan kötü görünür. Düzenli yaptırılacak cilt bakımıyla siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. Ancak evde hazırlayacağınız doğal formüllerle de siyah noktalara veda edebilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme1

Siyah Noktalar Nasıl Geçer
Çeşitli karışımlar, aktarlardan temin edilecek natürel malzemeler, evde yapılabilecek basit uygulamalarla siyah noktaların ciltteki istilasına son verilebilir. Cilt iyice arındırıldıktan sonra, yüz temizliğine dikkat etmek, her sabah cildi tahriş etmeyecek bir sabun ve ılık suyla yüzü yıkamak, haftada bir kez mutlaka peelingle derinlemesine temizlik yapmak siyah noktaları alt etmenin en kesin yoludur. Siyah noktaları temizlemek için üretilen bantlardan da kullanabilirsiniz. Deri altındaki siyah noktalara derinlemesine nüfuz etmeyen, sadece yüzeydeki siyah noktaları toplayan bu bantların zaman içinde cilt üzerinde gevşetici etki yapma ihtimalini de göz önünde bulundurarak sık tercih etmemeniz bir yöntem olduğunu da bilmelisiniz.

Siyah Nokta Temizleme2

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri

Siyah noktalar için en etkili maskelerden biri de kil maskeleridir. Biraz doğal kil, bir miktar limon suyu, biraz zeytinyağı ve az miktar gül suyunu karıştırarak göz çevresi hariç cildinize sürün, 15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Maskeleme işleminden evvel yüzünüzü sıcak su buharına tutarak gözeneklerin açılmasını sağlarsanız, kil maskesinin daha derine nüfuz ederek görevini daha etkin şekilde yapmasını sağlamış olursunuz.

Siyah Noktalar için Masker Tarifi -1- : 1 çorba kaşığı yulaf ununu 1 su bardağı su ile pişirin. Kıvam alıp hamurlaşmaya başlayınca, içine 1 tatlı kaşığı badem unu ekleyin. Karışımı, cildinsiyah noktaların yoğun ve belirgin olduğu bölümlerine sürün ve 5 dakika bekletip yıkayın. Bu reçeteyi 1 hafta boyunca her gün uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Masker Tarifi -2- : 4 yemek kaşığı yoğurtla, yarım limonun suyunu karıştırın, cildinize sürün, kurumasını bekleyin, 15 dakika sonra yıkayın. Bu maskeyi tüm cildinize uygulamanıza gerek yok. Burun üstünde yoğun siyah nokta oluşumu varsa, sadece burnunuzun üzerine de sürebilirsiniz.

Siyah Noktalar için Masker Tarifi -3- : Yarım limonun suyuyla 1 adet yumurta akını karıştırın, ocağa alın ve 1 dakika ısıtın. Cildinize sürerek 10 dakika bekletin. Yağlı cilt gözeneklerinin sıkışmasına ve siyah noktaların giderilmesine hızlıca etki eden bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Masker Tarifi -4- : 2 bardak suyun içerisine biraz ıhlamur, bir miktar yabani kekik yaprağı ve 1 tutam nane ilave edin ve 15 dakika kaynatın. Kaynattığınız karışımı süzün, ılınmasını bekleyin ve yüzünüze sürün. Hayli etkili bir maskedir ve haftada 1 kez uygulanabilir.

Siyah Nokta Temizlemek İçin Bilmeniz Gerekenler
Cildinizde bulunan siyah noktaları sıkmak, deri üzerinde tırnak baskısına bağlı izler kalmasına ve elleriniz yeterince temiz değilse bakteri üremesine sebebiyet verebilir. Eğer siyah nokta oluşumu yoğunsa ilk olarak bir dermatologtan yardım almanız, onun önereceği ve vereceği reçetelerle yola koyulmanız, sonrasında bu cilt sorununu kendi başınıza yönetmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/siyah-nokta-temizleme/