Siyah Pirincin Faydaları

Son dönemlerde market raflarda beyaz pirincin yanı sıra siyah pirinçte yer almaktadır. Beyaz pirincin besin değeri konusunda birçok faydası olmak ile birlikte siyah pirincin de fazlası ile faydası bulunmaktadır. Beyaz pirincin % 80’i karbonhidrat, % 7’si protein ve % 2 gramı da yağ olmaktadır. Bunlar ile birlikte beyaz pirinç her evde haftada birkaç kez tüketilmektedir.

Siyah Pirincin Faydaları 1

Diğer pirinçlere oran ile içerisinde yer alan nişastadan dolayı tat olarak beyaz pirinç daha lezzetli olmaktadır. Faydalarının yanı sıra beyaz pirincin çok fazla tüketilmesi sonucunda kişiler kilo almaya başlamaktadır. Bu sebepten diyet yapan kişilerin beyaz pirinç yerine esmer pirinç ya da siyah pirinç kullanımı önerilmektedir.

Siyah pirincin besin değerleri ile beyaz pirincin besin değerleri hemen hemen aynı olsa da siyah pirinç daha sağlıklı olmaktadır. Siyah pirinç fiyatı, beyaz pirinci oran ile daha fazla olsa da daha sağlıklı olmaktadır.

Siyah pirinç, antisiyanin, A vitamini ve protein bakımından çok zengin olduğundan dolayı son zamanlarda çok daha fazla tercih edilmektedir. Siyah pirincin içerisinde nişasta daha az olduğu için tadı farklı olmak ile birlikte fındık tadına benzemektedir.

Ayrıca protein bakımından çok zengin olması da vejetaryen ya da vegan olan kişilerin de fazlası ile tercih ettiği bir besin kaynağı olmaktadır. Bu sayede bu kişilerin beyaz ya da kırmızı et tüketmelerine gerek kalmadan sadece siyah pirinç tüketerek vücudun ihtiyacı olan proteini rahatlık ile karşılamaktadırlar. Siyah pirinç zengin magnezyum ve demir minerali içermektedir.

Magnezyum ve demir mineralini bu kadar çok içermesi kas, kemik ve eklemlerin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca magnezyum hücrelerin enerji üretmesinde kritik bir rol oynamakta ve vücudun enerji düzeyini dengeleyerek bağışıklık ve sinir sisteminin güçlenmesini de sağlamaktadır. Siyah pirincin içerisinde yüksek oranda besin lifi de yer almaktadır.

Siyah Pirincin Faydaları 2

 

Siyah pirincin beyaz pirinçten daha faydalı olmasının bir diğer etkisi de siyah pirincin içerisinde daha fazla antioksidan yer almaktadır. Bu antioksidanlar sayesinde vücudun bağışıklık sistemi daha güçlü olmakta ve cildin yaşlanmasını ya da kırışıklıkların oluşmasını engellemektedir.

Siyah pirinç üzerine daha öncelerde yurt dışında bir araştırma yapılmıştır. Bir kaşık dolusu siyah pirincin yenmesi, böğürtlen ya da yaban mersininden alınacak antisiyanin antioksidanı daha fazla içermektedir. Antisiyanin antioksidanın yanı sıra E vitamini ve besin lifi de daha fazla yer almaktadır. Siyah pirinç, diğer pirinçlere göre daha az şeker içermektedir.

Vücutta oluşacak antioksidanlar enerji kaynağı olan DNA’nın zarar görmesini engellemekte, vücutta oluşan zararlı molekülleri emmekte ve insan vücudunun yaşlanmasını geciktirmektedir. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre siyah pirincin; kahvaltıya, kurabiyelere ya da günlük hayatta tüketilen yemeklerin içerisine konmasını önermektedir.

Siyah Pirincin Faydaları 3

Siyah Pirinç Nasıl Pişirilir?

Siyah pirinç ile pilav yapılırken aslında beyaz pirinç ile yapılan pilav ile aynı şekilde olmaktadır. 1 bardak siyah pirinç 20 dakika süre ile ıslatılması gerekmektedir. Daha sonrasında tencereye konulan yağ ile ıslatılan pirinç süzülerek kavrulmaktadır.

Üzerine 3 su bardağı sıcak su konulmakta ve kaynatılması için bekletilmesi gerekmektedir. Kaynadıktan sonra, kısık ateşte yarım saat süre ile pişirilmektedir. Ancak siyah pirincin pişme süresi beyaz pirince oran ile daha uzun bir süre sürmektedir. Uzun süre de pişmesinin yanı sıra beyaz pirince göre suyu emmesi de uzun sürmektedir. Siyah pirinç ile pilavın yanı sıra kişiler akşam yemeklerinde ya da ara öğünlerinde siyah pirinci salata olarak da tüketmektedirler.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/siyah-pirincin-faydalari/