Siyah Zeytin Yapımı

Siyah zeytin yapımı, zeytinim katkı maddesiz olsun, doğal ve güvenilir olsun diyorsanız evde siyah zeytin yapımını öğrenebilir ve kendi zeytininizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Zeytininizi ister pazardan alın, ister marketten, mutlaka sert kabuklu ve pürüzsüz yüzeyli olmasına dikkat edin. Bir de zeytinin üzerinde küçük oyuklar olmamasına dikkat edin; zira bu durum zeytinin kurtlu olduğunu gösterir.

Siyah Zeytin Yapımı 1

Zeytin yapımı için büyük pet şişeleri yahut 5 ya da 10 litrelik su bidonlarını tercih edebilirsiniz. Bu şişe yahut bidonlarda zeytinlerin bozulma olasılıkları oldukça zayıf oluyor.

Zeytin yapımında kaya tuzu yahut deniz tuzu kullanmalısınız. Zeytine tadını veren tuzdur. Tuzu az miktarda kullandığınızda hem bozulma riski yüksek olur hem de lezzet oranı düşük olur.

Şimdi işin siyah zeytin nasıl yapılır kısmına gelebiliriz. Siyah zeytin nasıl kurulur konusuna malzemelerle başlayabiliriz.

Malzemeler:

 • İstediğiniz miktarda zeytin
 • İri kaya tuzu
 • Pet şişe yahut bidon
 • Siyah zeytin yapılışı:

  Zeytinlerin yapraklarını, saplarını, çöplerini, varsa kurtlu olanlarını ayırın ve iyice yıkayarak suyunu süzdürün. Bir leğene istediğiniz miktarda zeytin koyun ve üzerlerine de kapatacak kadar iri tuz serpiştirin.

  Siyah Zeytin Yapımı 2

  Zeytinlerle tuzu iyice harmanlayın ve pet şişelere doldurun. Tuzları da ilave edin ve şişelerin ağızlarını sıkıca kapatın. Serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Bir hafta süresince şişeleri elinizle sallayarak acı suyun üste gelmesini sağlayın.

  Zeytinleri bu şekilde 1 ay bekletin. Zeytinleri şişeden çıkartırken acı suyu atmayın. Bir kepte biriktirin ve zeytinleri çıkardıktan sonra yeniden kabın içine huni yardımıyla boşaltın. Bu acı su olmazsa zeytinler bozulur.

  Yiyeceğiniz zaman istediğinizi miktarda zeytini çıkartın ve yıkayın. Üzerine Ayçiçek yağı ile karıştırdığınız zeytinyağı ilave edin. Çiçek yağı zeytinin buzdolabında donmasını engeller.

  Siyah zeytin nasıl yapılır Oktay Usta tarifleri de benzer nitelikte tarifler sunar. İstediğiniz tarifi uygulayabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/siyah-zeytin-yapimi/