Slime Nasıl Yapılır?

Konu İçindeki Başlıklar

Son dönemlerin popüler oyun hamuru çeşitlerinden olan slime, tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yaygın şekilde kullanılır. Hem çocuklar hem yetişkinler için çok hoş bir madde olan slimenin ana vatanı Amerika’dır. Amerikalı bir oyuncak şirketi tarafından ilk defa üretilmesinin ardından beğenildiği için üretimine devam edilen slime, ilk olarak masa üzerinde bir oyun ile birlikte tanıtılmıştır. Günümüzde ise ele alınıp tek başına oynanan bir oyuncak halini almıştır.

Slime Nasıl Yapılır?

Slime, hazır olarak oyuncak satan her yerde satılır. Ayrıca kırtasiyelerde ya da diğer oyun hamurlarının satıldığı yerlerde de slimenin hazır olarak satıldığını görebilirsiniz. Slime, fabrikalarda bazı özel malzemelerin büyük kazan tipi kaplar içinde karıştırılması ile elde edilir.

Kimyasal içerikli malzemeler ile elde edilen akışkan ve yapışkan yapılı bu oyun hamuru tamamen cilde dost ve sağlık için zararı olmayan bir oyun hamurudur. Çocukların el becerilerni geliştirmek için etkili olan bu oyun hamurları, canlı renkleri ile hemen hemen herkesin elinde görülüyor.

Yapısal olarak akışkan ve yapışkan bir madde olan slime, oynayan kişinin eline hiç bir şekilde yapışmaz. Masa ya da her hangi bir düz zemin üzerinde parmak uçları ile şekil vererek oynanabilen hamur oyun sonunda bir kenarından çekilip çıkarılabilir. Masa üzerindeki hangi şekli alırsa alsın yeniden ele alındığında eski haline geri dönen bu oyun hamuru, yetişkinlerin stres topu olarak da değerlendirilebiliyor.

Slime Malzemeleri

Slimeyi oynamak kadar evde hazırlamak da çok eğlencelidir. Bu eğlenceli oyun hamurunu hazırlamak için her yerde çok rahatça bulunan malzemeler kullanılır.

Slime Nasıl Yapılır? 2

Slime yapımı malzemeleri ve ölçülerini şu şekilde verebiliriz.

  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı oda sıcaklığında su
  • Çay kaşığın ucu ile jellendirici boraks (borax)
  • Çay kaşığı ucu ile istediğiniz renkte gıda boyası
  • Su bazlı Polimer K-10 tutkal
  • İstediğiniz miktarda ve istediğiniz renklerde sim

Slime yapma malzemeleri, hem her yerde çok rahat bulunabilecek malzemeler hem de herkesin kesesine göre uygun fiyatlı malzemelerdir. Dışarıdan hazır olarak satın alacağınız malzemelerin içeriğindeki maddelerin sağlık için zararlı olup olmadığını bilmediğiniz için satın alma konusunda tereddüt ettiğiniz de bu tarif ile evinizde daha güvenilir ve daha sağlıklı slimeler hazırlayabilirsiniz.

Slime Yapılışı

Slime yapımı en az oynamak kadar eğlencelidir. Oyun aşamasında çocuğunuz ile keyifli vakitler geçireceğiniz bu özel oyun hamurunu hazırlarken de çocuğunuzdan yardım alabilirsiniz. Bu öneriyi verdikten sonra slime yapımına geçmek istiyoruz.

Slime Nasıl Yapılır? 3

Slime için ilk olarak ılık su içine gıda boyası ve boraksı koyun. Boya ile boraks eriyene kadar karıştırın. Diğer tarafta oda ısısındaki suyun içine tutkalı karıştırın. Tutkal ile su iyice karışına kadar bir kaşık ya da tahta ile karıştırın.

Hazırladığınız gıda boyalı karışımı bu tutkallı karışıma ekleyip karıştırın. Malzemeler karışıp homojen kıvam alınca son olarak sim ekleyin. Slime karıştırma kalıbına yapışmayana kadar karıştırın. Eğer koyu olduysa biraz daha su ekleyip kıvamını aldırabilirsiniz.

Evde kendiniz hazırladığınız slimelerinizi hazır satın aldığınız slimeler gibi kullanabilirsiniz. Çocuğunuz ile keyifli ve kaliteli vakit geçirmek için bu slimelerden renk renk çeşit çeşit hazırlayıp oyuna başlayabilirsiniz. İlk slime hem kendi zevkinize hem çocuğunuzun zevkine göre hazırladığınızda diğer slimeleri daha fazla istek ile hazırlayabilirsiniz. İlk kez hazırladığınızda tam kıvamı tuttaramasanız bile diğer slime yapımlarında malzemele ölçülerini daha iyi tutturup tam kıvamında slimeler hazırlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/slime-nasil-yapilir/