Slime Nedir?

Slime, çocukların el becerilerini geliştirmesi için oynadıkları bir tür oyun hamurudur. Çocuklar kadar yetişkinlerin de severek oynadıkları bu oyun hamurları, canlı renkleri, uzayan yapışkan yapıları ile oynayanların streslerini aldığı gerekçesi ile stres hamuru olarak da adlandırılır. Uzun yıllardır dünya genelinde yaygın olarak satılan ve kullanılan bu oyun hamuru, son yıllarda ülkemizde de çocukların ellerinde görülüyor.

Slime Nedir? 1

Yaşları kaç olursa olsun, oyun oynamayı, oyun hamurları ile yeni birşeyler ortaya çıkarmayı sevenlerin ellerinde sıkça gördüğümüz slime, bir tür oyun hamurudur. Hazır olarak kırtasiye ya da oyun malzemeleri satan yerlerde satılan bu maddeler, evlerde de kolaylıkla yapılabiliyor.

Çocukları ile birlikte etkinlik ve aktiviteler yapmak isteyen anne babaların da çok hoşuna giden bu oyun hamuru, yapışkan özellikli ancak ele yapışmayan bir maddedir. Asıl rengi yeşil olan slimenin günümüzde hemen hemen her tür rengi ile karşılaşmak mümkün.

Amerikalı bir oyuncak şirketi tarafından 1976 yılında ilk defa üretilen slime, akışkan ve yapışkan bir maddedir. Sağlığa zararı bulunmayan bu özel madde, başta çocuklar olmak üzere piyasaya çıktığı ilk günden bu yana herkesin ilgisini çekmiştir. Plastik çöp kovalarının minyatür hali gibi kaplar ile satışa sunulan bu özel madde günümüzde evde de çok basit bir şekilde yapılabiliyor.

Slime Malzemeleri Nelerdir?

Slime hazır olarak satıldığı gibi evde de bazı malzemelerin birleştirilmesi ile elde edilebilir. Sitemizde yer alan başka konumuzda slime yapmak için gereken malzemeler ve slime tarifine yer verdik. O konumuzdaki detaylar ile kendiniz evinizde harika slimler hazırlayabilirsiniz. Bu konumuzda ise slime içinde bulunan malzemeler hakkında kısa bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz.

Slime Nedir? 2

Renkli ve hoş bir slime yapmak için gerekli olan malzemeler; su, boraks, sim, gıda boyası ve su bazlı Polimer K-10 tutkaldır. Bu malzemeler hemen hemen her yerde çok rahat bulabileceğiniz malzemelerdir. Slimenin ana maddesi olan boraks, aktar ve eczanelerde satılan beyaz renkli bir maddedir. Slime yapmanın yanı sıra doğal temizlik malzemelerinin yapımında da bu madde kullanılabilir.

Slimenin diğer malzemeleri olan sim ve polimer tutkalı kırtasiyelerden satın alabilirsiniz. Bu malzemelerden belirli miktarda alıp bir kase içinde karıştırarak doğal slimenizi hazırlayabilirsiniz. Hazırladığız slimeyi istediğiniz renklerde hazırlayabilirsiniz. Kullanacağınız simleri slime rengi ile aynı renk kullanabileceğiniz gibi farklı bir renkte de kullanabilirsiniz. Eğer mat renkli bir slime isterseniz sim kullanmayabilirsiniz.

Slime Ne İşe Yarar?

Slime çocukların hayal güçlerini geliştirmesi, el becerilerini geliştirmesi için önemlidir. Normal oyun hamurlarından farklı olarak daha akışkan bir yapısı olan slime, her hangi düz bir zemin üzerine alınıp parmak uçları ile şekillendirilebilir. Masa üzerindeki kolay şekil alan bu madde, masa üzerinden çekilerek çıkarıldığında ise hiç bir şekil almamış gibi yeniden eski haline yani akışkan, yapışkan görünümüne geri döner.

Slime Nedir? 3

Çocukların hayal gücünü geliştiren slime, yetişkinler tarafından da sıkça kullanılıyor. Oyun dışında stres almak için ideal olan bu oyun hamurları, sürekli baskı altında olan, duygularını kontrol etmede, özellikle öfke kontrolünü sağlamada zorlanan kişilerde olumlu etkilere sahiptir.

Sizde kendinizi mutsuz ve duygusal baskı altında hissediyorsanız hazır olarak ya da evde kendiniz yaparak slimelere sahip olabilirsiniz. Bu slimeler ile stresinizi azaltabilir, daha mutlu ve daha az stresli bir ruh haline kavuşabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/slime-nedir/