Sokakta Satılan Süt Sağlıklı mıdır?

Sokakta satılan açık sütler birçok ülkede kendini kaybetmişken Türkiye’de halen yapılmaktadır. Hatta son yıllarda tekrar gün yüzüne çıkmış ve çoğalmaktadır.Organik beslenme gündemde fazla yer aldığı için insanlarda organik diye düşünülen açık sütlerden almaktadırlar.Yapılan araştırmalara göre de şuan ülkemizde 700 milyon litre süt sokaklarda satılmakta.

Sokakta Satılan Süt Sağlıklı mıdır? 1

Sokaklarda,mahallelerde satılan bu sütler denetlenmediği halde organik olduğunu tamamen kabul etmiş ve yararlı olduğunu düşünmekteyiz.Oysaki içerisinde olan zararlı mikroorganizmalardan haberimiz yok.Kaynatıldığında ise sıcaklık 90-100 derece arasında bizimde düşündüğümüz gibi mikroplar ölüyor.

Bu işlemi yaptıktan sonra besin değerini ele aldığımızda ise yüzde 50-90 arasında düşüş gerçekleşiyor.Bunun yanı sıra sütün içerisinde sadece mikroplar bulunmamakta.Açık süt üretiminin artmasıyla fazla para kazanmak için süt üzerinde hilelerde yapılmaya başlanmıştır.

Örneğin sütün dayanma zamanını arttırmak için içerisine karbonat ve soda katılıyor.Sütün yağını alarak yerine su ekleyenler,sütün kesilmesini önlemek için kimyasallar katan bile var.Bunların hiçbirini yapmayan bir sütçü düşünsek bile o sütün hava ve ışıkla temasından dolayı bakteri artışı ve bozulma gözlenmektedir.Yani“ Açık satılan her süt sağlıklıdır.“ diyemeyiz.

Sokakta Satılan Süt Sağlıklı mıdır? 2

Bunun yanında UHT işleminden geçmiş sütte mikroorganizmalar ve enzimler aktifliğini kaybetmiş olur.UHT(Ultra High Temperature) aslında açılımını Türkçeye çevirirsek “Ultra Yüksek Isı“ demektir.Yani birkaç saniye yüksek ısıda ısıtılan süt sonrasında birden oda sıcaklığı olan 25 derecelik yerde soğutulur.Böylelikle süte zarar veren organizmalar yok ediliyor.

Bu işlemin diğer adınada uzun ömür kazandırma işlemi denebilir.İçerisine uzun ömür sağlaması için katkı maddesi katıldığını zannettiğimiz UHT sütleri aslında sadece bunu sıcaklıkla sağlıyor.Sokakta satılan sütleri ne kadar sağlıklı olduğunu zannetsekte aslında içerisinde birçok katkı maddesi barındırdığını düşündüğümüz UHT işleminden geçmiş sütler daha güvenilirdir.

Sokakta Satılan Süt Sağlıklı mıdır? 3

Şunu biliyoruzki nerden geldiğini,nasıl muhafaza edildiğini bilmediğimiz sokaktan alınan sütler denetlenmez. İçerisinde kimyasallar barındıranlarıda kaynatarak yani bizim kaynattığımız sıcaklıkla yok edemezsiniz.Eğer bir süte tamamen güvenmek istiyorsanız sertifika veya damgaya sahip sütlerden temin edip tüketebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sokakta-satilan-sut-saglikli-midir/