Sol Göz Seyirmesi

Sol göz seyirmesi, göz kaslarının kişilerin istekleri dışında kasılmasından oluşmaktadır. Hemen hemen her insan gün içerisinde mutlaka bu durumu yaşamaktadırlar. Tıp dilinde göz seğirmesi miyokimi olarak da bilinmektedir. Göz seyirmesi ciddi bir hastalığın belirtisi olmasa da belirli bir zaman sonra kişileri rahatsız etmektedir.

Oluşan bu göz seyirmeleri bazen dakikalarca sürmekte bazen de belirli dönemlerde kendini göstererek aylarca devam edebilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer göz seğirmeleri çok uzun süreli devam ediyor ise mutlaka bir göz doktoruna gidilerek, nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Sol gözün seyirmesi de sağ gözün seyirmesi de aslında aynı nedenler ile ortaya çıkmaktadır.

Sol gözün seyirmesi ne anlama gelir gibi sorular kişilerin göz seyirmeleri ilk yaşadıkları anlarda sordukları genel bir soru olmaktadır. Ancak bu seğirme için kesin bir neden ya da belirti olarak belirlemek yanlış olmaktadır.

Sol Göz Seyirmesi Neden Olur?

Sol göz seyirmesinin belirli bazı nedenleri olmaktadır. Bu nedenler;

  1. Stres; stres aslında bütün vücut için hastalık niteliğinde olmaktadır. Özellikle kişilerin yoğun iş tempolarından, çocukların sınav stresi dönemlerinde ya da hayatlarında stres yapacak herhangi bir durum olduğundan bazı insanların vücutları bu şekilde tepki göstermekte ve göz seğirmeleri başlamaktadır. Bu gibi durumlarda stres uzunluğuna bağlı olarak sol göz seyirmesi ortalama olarak 1 hafta sürmektedir.
  2. Kafein ve Alkol Kullanımı; kafein ya da alkolün çok fazla tüketildiği dönemlerde kişilerde sol göz seğirmesi meydana gelmektedir. Çünkü içilen bu içeceklerin içerisinde yer alan bazı maddelerden dolayı direk olarak sinir sistemini etkilemekte ve buna bağlı olarak da seğirmeler görülmeye başlanmaktadır. Bu yüzden kişilerin sol göz seğirmeleri nedenlerinden biri de kafein ya da alkol kullanımı ise bu içeceklerin içilmesi kesilmeli ve bol miktarda su içilmesi gerekmektedir.
  3. Mineral ve Vitamin Eksiklikleri; göz seyirmesinin en bilindik nedeni mineral olan magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Geçmeyen sol göz seğirmelerinde kişilerin kan testi yaptırmaları ve kan testlerinde mutlaka magnezyum değerine baktırmaları gerekmektedir. Belirlenen oranların altında ise sol göz seyirmesi nedeni olarak magnezyum eksikliği denmektedir.
  4. Göz Kuruluğu; özellikle çalışan insanların ya da öğrencilerin belirli dönemlerde sol göz seğirmesini yaşamasının bir diğer nedeni de uzun süre boyunca televizyon, bilgisayar ya da telefonlara bakmasından dolayı gözlerde kuruluk oluşmaktadır. Bunların yanı sıra; lens kullanımı, 50 yaşını geçmiş olmak ya da uzun süre boyunca soğuk rüzgâra maruz kalmakta gözde kuruluğun oluşmasına neden olmaktadır.
  5. Göz Alerjisi; tozlara ya da bahar aylarında meydana gelen alerjik durumlarda gözlerde alerji başlamaktadır. Bu alerji daha sonrasında göz seğirmelerine neden olabilmektedir. Hem gözde ki alerjinin geçmesi için hem de sol göz seyirmesinin geçmesi için doktora tarafından verilen göz damlalarının kullanılması gerekmektedir.
  6. Göz Yorgunluğu; kişilerin gece uykusunu iyi alamaması, güneş ışıklarına fazla maruz kalmak, radyasyona maruz kalmak ya da bir noktaya uzun süreli bakmak gibi nedenler gözlerin fazlası ile yorulmasına ve göz seğirmelerinin başlamasına neden olmaktadır.

Sol Göz Seyirmesi Neden Olur?

Sol Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Sol göz seyirmesi neye işarettir gibi kişilerin göz seyirmeleri yaşadıkları anlarda bazı batıl inançlara inanma durumları olmaktadır. Bu gibi durumlarda aslında kişilerin sol göz seğirmelerinin ne kadar süre ile yaşadıklarını hesaplamaları gerekmektedir. Bu sayede doktora gittiklerinde şikâyetlerinin ve sol göz seğirmelerinin ne kadar günden beri sürdüklerini ve yaşanılanları anlatmak daha kolay olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sol-goz-seyirmesi/