Sosyal Fobi Tedavisi

Sosyal fobi tedavisi, sosyal fobi bireyin başkaları tarafından küçük görüleceğini, yargılanacağını düşündüğü ve sürekli bu kaygıyla yaşadığı; toplumsal ortamlarda rezil olacağı, komik duruma düşeceği, aptal yahut komik görüneceği endişeleriyle cebelleştiği bir kaygı bozukluğudur. Sosyal fobisi olan kişiler başkalarıyla etkileşim içinde olmaları gereken yahut topluluk ya da kalabalık önünde bulunmaları gereken durumlarda çok yoğun korku ve kaygı yaşarlar.

Sosyal Fobi Tedavisi

Başkalarını kendilerini zayıf, deli, aptal yahut yetersiz göreceği zannıyla doludurlar. Utangaçlıklarının anlaşılacağı korkusu onları daha da korkutur. Ellerinin titremesi ve bunu başkalarının göreceği korkusuyla başkalarının yanında yemek yiyemez bir şeyler içemez, yazı yazamaz ve imza atamazlar.

Peki sosyal fobi ilaç tedavisi ile mi yok edilir, psikolojik telkin yoluyla giderilemez mi, nasıl bir tedavi yolu izlenir sorularının yanıtları nelerdir hemen bakalım.

Sosyal fobi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kişinin konuyla alakalı gerçekçi beklentiler içinde olması gerekir. Sosyal fobi erken yaşlarda başladıysa ve kişinin tedavi olma isteği varsa bu faktörler de tedavinin sonucunu etkiler.

Sosyal fobi tedavisi ne kadar sürer ve sosyal fobi ilaç tedavisi nasıl olmalıdır sorusunu yöneltenler için de şunları söyleyebiliriz:

Sosyal fobi ilaç tedavisi ve konuşmaya dayalı ruhsal tedavi, yani başka bir deyişle psikoterapi teknikleri kullanılarak giderilebilmektedir. Hastanın durumuna göre bazen psikoterapi, bazen de ilaç tedavisi uygulanır ama genelde hem ilaç hem de psikoterapi yöntemleri birlikte kullanılır. İki yöntemin kullanılması başarı oranını daha da yükseltir. Sosyal fobi tedavisi ilaçları bilhassa serotonin salınımı üzerinde etkili ilaçlardır.

Sosyal Fobi Tedavisi 2

Sosyal fobi ilaç tedavisi esnasında ilk günlerde hafif mide bulantısı, uyku bozuklukları, baş ağrıları, mide problemleri gibi ya etkiler hissedilebilir. Ama hasta zaman içinde bu yan etkilere alışır. Sosyal fobi ilaç tedavisi sırasında ilaçlar bağımlılık yapmaz, kalıcı olumsuz etkiler bırakmaz. İlaçtan fayda sağlanabilmesi için 2-3 hafta, ilacın etki ettiğini görebilmek için de en az 10 hafta geçmesi gerekir. Sosyal fobi ilaç tedavisi süresi ise ortalama 9 ila 12 aydır.

Sosyal fobinin bir rahatsızlık olduğu kabul edilmeli ve mutlaka dalında uzman bir hekime, hatta bir psikiyatriste başvurmak gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sosyal-fobi-tedavisi/