Soya Kıyması Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır, Fiyatları, Besin Değeri Ve Kalorisi Nedir?

Soya Kıyması Nedir?

Soya kıyması soyanın proteinin tanecik yapılarına göre kıyma ya da kuşbaşı olarak yapılabilir. Soya fasulyesinin yağı ve çekirdeğinden ayrıldıktan sonra yüksek oranda protein içermekte olan kısmına özel birkaç işlem yapıldıktan sonra, basıncı ve sıcaklığı ayarlanıp o basınç ve sıcaklık altında sıkıştırılıp et haline getirilmesi yani et yapısı oluşturulmasıyla elde edilen bir besindir.

Soya Kıyması Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır, Fiyatları, Besin Değeri Ve Kalorisi Nedir?

Doğal bir besindir. Bunun yanında katkısız bir üründür. Soya kıyması aynı zamanda soya proteini olarak da bilinir. Soya kıymasının kullanımı oldukça kolaydır ve ucuz bir protein kaynağıdır. Tavuk eti, dana eti, balıketi gibi yani protein içerikli etler gibi proteinlere alternatif bir bitkisel üründür. Oldukça sağlıklı ve ulaşılması kolay bir üründür. Etrafınızda bulabileceğiniz iki çeşit soya kıyması bulunmaktadır.

Bunlar; Dehidrasyona uğratılmamış yani dondurulmuş ya da soğutulmuş yani normal kıymaları kullandığınız gibi her yerde kullanabileceğiniz soya kıymasıdır. Diğeri ise dehidrasyona uğramış yani kurutulmuş soya kıymasıdır. Bu kıymaları normal kıyma gibi kullandığınız her alanda kullanabilirsiniz.

Soya kıymasının en büyük özelliği diğer kıymalar gibi tadını, lezzetini, kokusunu, dokusunu ve rengini sağlayabilmesidir. Kullanım yerleri çok geniş kapsamlıdır. Normal kıymaların kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Hiçbir şekilde farklılık göstermez. Normal kıyma gibi kullanılabilip aynı zaman da daha ucuz olmasıdır. Peki, soya kıyması nerelerde kullanılır?

Soya kıyması ülkemizde salam yapımında, sosis yapımında, sucuk yapımında ve mantı yapımında ( bu ürünlerin hepsi hazır yapım ürünleridir. ) kullanılmaktadır. Dünya genelinde ise yine aynı şekilde sucuk yapımında, sosis yapımında, salam yapımında ve mantı yapımında soya kıymasının kullanıldığını görebiliriz. En az %50 oranında içerdiği protein nedeniyle ( bu rakam %70’e kadar çıkmaktadır) et renginde ya da kendiliğinden gelen doğal renginde olan soya kıymasını gönül rahatlığıyla kırmızı etin kullanıldığı tüm yerlerde kullanabilirsiniz.

Soya Kıyması Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır, Fiyatları, Besin Değeri Ve Kalorisi Nedir? 1

Hamburger, lahmacun, karnıyarık, kıymalık ekmek, köfte, çiğ köfte gibi kıyma içeren her yemekte normal kıyma yerine ya da kıyma ile birlikte kullanmak mümkündür. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sadece soya kıyması kullanarak bile normal kıymanın yerini aratmadan köfte yapmak mümkündür. Soya kıymasının hazırlanırken ürünlerindeki kullanılanların ürüne şekil kazandırmak için kullanılıyor. Normal bir kıyma fiyatının yarısı kadar para ile bulunabilen bir kıyma olduğu için ekonomik yönden de daha ucuz ve avantajlıdır.

Uygun kullanım şekillerine uyarsanız daha sık, daha az yağlı ve daha fazla protein içeren bir üründür. Raf ömrü ( dayanma süresi ) uzundur. Sabah kahvaltılarında süt ya da meyve suyu ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Soya kıymasını şeker ya da bal ile karıştırıp güzel bir şekilde harmanlarsınız mükemmel bir kurabiye bile elde edebilirsiniz.

Günümüzdeki aşçılarda görülen, soya kıymasını karıştırıp yeni çeşitli tatlar aramaları başlamıştır. Yemeklerine çeşit katmaya başlamışlardır. Çeşitli yiyeceklerle karıştırılarak besin değerinin yükseltilmesi amaçlanmıştır. Bununla da birlikte soya proteini şekerleme, çikolata, unlu mamuller ve ilaç sektörlerinde de farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Soya Kıyması Nasıl Yapılmaktadır?

Soya kıyması nasıl yapılmaktadır sorusuna ise cevabımız şöyledir. Soya kıyması soyanın proteinin tanecik yapılarına göre kıyma ya da kuşbaşı olarak yapılabilir.

Soya Kıyması Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır, Fiyatları, Besin Değeri Ve Kalorisi Nedir? 2

Soya fasulyesinin yağı ve çekirdeğinden ayrıldıktan sonra yüksek oranda protein içermekte olan kısmına özel birkaç işlem yapıldıktan sonra, basıncı ve sıcaklığı ayarlanıp o basınç ve sıcaklık altında sıkıştırılıp et haline getirilmesi yani et yapısı oluşturulmasıyla elde edilen bir besindir. Bu yöntemler uygulanarak soya kıyması elde edilmektedir. Soya kıyması böylelikle normal kırmızı et kıymasının yerini de rahatlıkta tutmaktadır.

Soya Kıyması Nereden Alınır?

Soya kıyması nereden alınır? Sorusuna ise cevabımız şöyledir;

Birçok süper marketten bulunabilecek olan soya kıyması ( soya proteini ) aynı zamanda internet sitelerinde yani n11 ve gitti gidiyor gibi internet sitelerinde de rahatlıkla buluna bilir. Böyle yerler soya kıyması satış noktası olarak adlandırılabilir. Böyle adlandırılsa yanlış olmaz. Bir başka soya kıyması satış noktası ise Carrefour Sa’dır. Soya kıyması Carrefour Sa’da da bulunmaktadır. Peki, bu soya kıymasının fiyatı ne kadardır.

 Soya Kıyması Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır, Fiyatları, Besin Değeri Ve Kalorisi Nedir? 3

Soya Kıyması Fiyatı Ne Kadardır?

Soya kıyması fiyatı ne kadardır sorusuna ise cevabımız şöyledir.

Soya kıyması fiyatı ortalama olarak kilogramı başına ortalama 10 TL gibi bir fiyattır. En az 6 en fazla ise 20 TL gibi bir fiyata bulunabilen bir kıymadır. Ortalama fiyat olarak ise 10 TL gibi bir fiyattır. Bu fiyatın üzerinde genellikle satılmamaktadır. Çok nadir de olsa satılabilir fakat satış fiyatı 10 TL dememiz en doğrusudur.

Peki, her yerde bu kadar kolay bulabileceğimiz soya kıymasının besin değeri nedir? Hadi gelin bu sorunuzu cevaplayalım.

Soya kıymasının besin değerleri nelerdir dediğinizi duyar gibiyim. Sizi şöyle alalım;

Soya kıymasının besin değeri olarak ilk başta 100 gramında 300 kcal olduğunu söylemekte fayda var. Daha bilimsel bir yöntemle söyler isek;

Soya Kıyması Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır, Fiyatları, Besin Değeri Ve Kalorisi Nedir? 6

Ortalama bir porsiyonunda 6 gram karbonhidrat, 14 gram protein, 0,5 gram yağ, 3 gram lif vardır. Kollestrol bulundurmamakla birlikte enerji olarak 280 kcal’dir. Uygun satış fiyatı ve güzel besin değerleri ile soya kıyması değerleri oldukça iyidir. Birçok kullanıcıyı özellikle protein değeri şok etmektedir. Böyle bir üründe böyle bir protein değeri görmek tabi ki rastlanılan bir şey değil. Ama gayet güzel bir protein değeri bulunmaktadır. Hazırlanışıyla birlikte çok kolaydır.

En kolay yöntem olarak 1 bardak sıcak su ile 2 bardak soya kıymasını karıştırınca 15 dakika bekledikten sonra ürün yumuşamakta, sonrasında üzerine biraz sos yapıp güzel bir şekilde pişirip yiyebilirsiniz. Yoğurt ya da ayran ile tüketimi çok daha kolaylaşmaktadır. Sindirimi de zor olmayan bu besini normal kıyma gibi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Tabi dikkat etmeniz gereken bazı şeylerde var elbet. Mesela her besinde olduğu gibi gereğinde fazla alınması da zararlıdır. Bu tüm besinler için geçerlidir ve soya kıymasını da fazla olarak tüketmek size zarar verebilir. Bu ihtimal değil kesin bir şeydir. Soya kıymasını aşırı olarak tüketmenin sebebiyet verebileceği bazı olumsuzluklar da vardır elbet.

Bunların en başında kilo almak gelir. Soya kıymasını gereğinden fazla tüketirseniz. Seri olarak kilo almaya başlayabilirsiniz. Bu en basitlerinden birisidir. Eğer aşırı olarak tüketirseniz bu sefer de vücudunuz ihtiyaç duyduğu diğer besinleri karşılayamayacağı için farklı hastalıklara yol açılabilir. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi soya kıymasını da dengeli ve yerinde yeterince kullanmanız gerekmektedir. Gelin son olarak size soya kıymasının tarifini verelim.

Soya Kıyması Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır, Fiyatları, Besin Değeri Ve Kalorisi Nedir? 5

2 su bardağı soya kıymasının üzerine sıcak suyu ilave edin. 15 dakika süre içerisinde pişmesini bekleyin. Sonra güzelce süzgeçten geçirip kalan suyu eliniz yardımı ile sıkıp geniş bir kaba alın. Zeytinyağı, kuru soğan ile güzelce kavurun. İçerisine istediğiniz baharatı ilave edebilirsiniz.

Köfte kıvamına getirilecek şekilde un ilave edip yoğurun. Köfte şeklini verdikten sonra bir süre dinlendirin. Teflon tavayı biraz yağladıktan sonra kızartın. Eğer kızartma yapmak istemiyorsanız, 200 derecelik fırında 30 dakika kadar pişirin. Sonra ise servis edin. Afiyet olsun.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/soya-kiymasi-nedir-nasil-yapilir-nereden-alinir-fiyatlari-besin-degeri-ve-kalorisi-nedir/