Soya Sütü Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda soya sütünden ve faydalarından çok bahsedilmektedir. Bu konuda meraklarınızı giderecek bilgileri makalemizde bulabilirsiniz. Ayrıca en çok sorulan sorulardan Soya sütü nerede satılır ve Soya sütü nerede bulunur yanıtları da makalemizde bilginize sunulmuştur.

Soya Sütü Faydaları Nelerdir?

Soya Sütü Nedir?

Soya sütü,  adı her ne kadar süt diye söylense de soya fasulyesinden yapılan sıvı, bitkisel bir içecektir. Soya sütü yüksek protein, omega 3 ve diğer mineral ve lif açısından zengin bir gıdadır. Besleyici özelliklerinin inek sütüne yakın olması ve sıvı formu onun süte benzetilmesine yol açmış ve soya sütü olarak adlandırılmıştır. Soya sütü protein açısından oldukça zengin ve doğal sütten daha fazla lif içerir.

B vitamini ve demir kaynağıdır. Soya sütü protein, omega 3 gibi çok önemli bir yanak olmanın yanı sıra B vitamini ve demir açısından da çok zengin bir içecektir. Ayrıca doğal süte göre daha fazla yağ içerir. Bu yağ sağlık açısından zararlı olmayıp kötü kolesterol içermez.

Doğal süt ile kıyaslandığında doğal sütün soya sütüne göre 4 hat daha fazla kalsiyum içermesidir. Soya sütü de bir miktar kalsiyum içerse de doğal süt ile kalsiyum kaynağı olma açısından kıyaslanamaz. Bu neden ile hazır soya sütü üreten firmalar ürünlerine kalsiyum takviyesi yaparak bu açığı kapatmaktadır. Şüphesiz katlı ile alınan kalsiyum tamamen doğal sütten gelen kalsiyum faydasına ancak bir nebze yaklaşabilmektedir.

Zaten soya sütü bir süt değil ama ciddi ve sütün faydalarının bir çoğunu da içeren  diğer bir faydalı içecek olarak algılanmalıdır. Bununla birlikte doğal sütün içerdiği laktoz ve buna toleransı olmayan kişiler için çok ciddi bir alternatif olmaktadır.

Soya Sütü Faydaları Nelerdir? 1

Özellikle et ürünü tüketemeyen vegan – vejetaryanlar için önemli ve çok faydalı bir tamamlayıcı alternetif bir besin olarak kabul edilmektedir.

Soya Sütü Faydaları Nelerdir?

 • Soya sütü besin değeri olarak çok zengin bir besindir ve kullanan kişilere birçok faydası vardır.
 • Hayvansal değil tamamen bitkisel kökenlidir. Bu yüzden vegan – vejetaryanlar için çok önemi bir alternatif önemli bir besin kaynağıdır
 • En başta gelen faydaları kadınlarda meme kanseri riskini düşürmesidir.  Yine kadınlarda menopoz sonrasında meydana gelen olumsuz etkilerin giderilmesinde çok yardımcı olmaktadır.
 • Soya sütü laktozsuz ve gluten içermediği için hem sindirimi kolaydır hem de bu maddelere karşı duyarlı olanlar ve alerji duyanlara için önemli bir süt alternatifi olmaktadır.
 • Soya sütü faydalarından biri de genel olarak her kullanıcı için gerekli olan iyi bir protein kaynağı olmasıdır.
 • Kötü kolestrolün düşmesinde etkilidir. Kalp ve damar hastaları için güvenli bir besindir.
 • Düz enli kullanımlarda bel çevresi yağlanmaya karşı etkili olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden vücut formu konusunda dikkatli kişiler tarafında çokça tercih edilmektedir.
 • Soya Sütü Faydaları Nelerdir? 3

 • Lif ı açısından zengin miktarda life sahip olan soya sütü sindirim sistemi sorunlarına karşı etkili bir besindir. Düzenli kullanımlarda kabızlık şikayetleri azalmaktadır.
 • Soya sütü doğal inek sütüne göre çok daha yağlıdır. Ama oldukça yağlı olmasına rağmen son derece sağlıklıdır ve kalp damar ve kolesterol hastaları tarafından güvenle tüketilebilir.
 • Şeker hastaları için bir sorun gözlenmemiştir. Aşırılığa kalkmadan güvenle kullanılabilinir.
 • Doğal sütün içerdiği laktoz ve buna toleransı olmayan kişiler için çok ciddi bir beslenme alternatifi olarak önem kazanmaktadır.
 • Doğal süt tüketmeyen kişiler için içtiği hastalıklara karşı direnç açısından ciddi bir alternatif olmaktadır.
 • Son derece doğal bir besin olan soya sütünün birçok faydalarının yanı sıra bazı durumlarda olumsuz etkileri gözükebilir. Genelde erkek kullanıcılarda söz konusu olmak üzere hormon dengesinin bozulmasına yol açabilir. Tabii ki bu uzun süreli kullanımlardan sonra ortaya çıkan bir sorundur. Uzun süre kullanan erkekler soya sütünün bu özelliği konusunda bilgili ve dikkatli olmalıdır.

  Erkek kullanıcılarda erken Osteoporoza sebep olur. Sürekli ve uzun süreli kullanımlarda erkeklerin dikkatli ve kontrollü olmaları gerekmektedir.

  Soya Sütü Faydaları Nelerdir? 4

  Uzun süreli kullanımlarda soya sütünde bulunmayan mineral ve vitaminler açısından bir eksikli ortaya çıkabilir. Aşırı kullanımlarda troid bezine etki ederek troid sorunu ortaya çıkabilir. Bu yüzden troid sorunu olan kişiler dikkatli olmalıdır.

  Hastalık dönemlerinde yoğun ilaç kullanımı sırasında soya sütü tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmakta fayda vardır.

  Soya Sütü Nasıl Yapılır?

  Soya sütü kullanımı ülkemizde de oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bu yüzden bütün belli başlı marketlerde hazır olarak satılmaktadır.

  Bununla beraber soya sütünü kolaylıkla evimizde de kendimiz yapabiliriz.

  En genel tarif olarak soya sütü elde etmek için soya fasulyeleri yıkanır ve bir gün süre ile su içinde bekletilir, daha sonra bu ıslanmış ve yumuşamış soya fasulyeler blender kullanılarak püre haline getirilir püre halindeki bu soya fasulyeleri tülbentten süzülerek posasından ayrılır. Süzülen r ateşte 10 15 dakika kadar kaynatılır ve kendi halinde soğumaya bırakılır.  Bu basit adımlar sonrasında soya sütünüz kullanıma hazırdır.

  Soya Sütü Faydaları Nelerdir? 5

  Bir başka soya sütü tarifi daha verelim. Evde kendimiz soya sütü hazırlamak için soya fasulyesinin üzerine çıkacak kadar suya yatırarak önce birkaç saat dışarıda ve sonrasında buzdolabında dinlenme yumuşamaya bırakılır. Buzdolabında bekleme süresi iyi bir yumuşama için 6 ila 8 saatten az olmaması gerekir. Yumuşayan soya fasulyelerinin bulunduğu su dışarı boşaltılır.

  1 ölçü soya fasulyesi için 2 ölçü su konarak blenderden geçirilir. Soya fasulyesi böylece tam bir püre haline getirilir. Daha sonra bu püre 2.5 ölçü kadar su ilave edilerek ağır ateşte kaynamaya bırakılır. Arada karıştırarak ve köpükleri alınarak kaynatılmaya devam edilir. 2 çorba kaşığı kadar (aslında isteğe göre azaltılıp çoğaltılabilinir) esmer şeker ve bir çay kaşığı tuz ilave edilip iyice karıştırılır. 10 – 15 dakika kadar ağır ateşte kaynatıldıktan sonra bir kenara alınıp kendi halinde soğumaya bırakılır. İyice soğuyup el yakmaz hale geldikten sonra koyu kıvamlı soya püresi tülbentten geçirilerek posası suyundan ayrılır.

  İşte bu ayrılan suya soya sütü demekteyiz. Temiz ve tercihen cam bir kapta kolayca saklayabiliriz ve buzdolabından 3 – 4 gün tazeliğini kaybetmeden saklanabilmektedir. Soya sütü elde ederken oluşan posa proteince son derece zengin bir besindir. Atılmaması ve tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yine elde ettiğiniz soya sütü Tofu peyniri yapımında da kullanılmaktadır. Böylece soya sütü tüketiminiz daha da zenginleşecektir.

  Soya Sütü Faydaları Nelerdir? 6

  Soy Sütü Zayıflatır Mı?

  Günümüzde bilinirliliği an soya sütünün birçok faydası arasında soya sütünün zayıflamaya destek olup olmadığı tartışılmaktadır. Bu kolayca bulunan ve birçok faydası olan soya sütü kullanımı sağlık açısından çık faydalı olduğu gibi düzgün ve ince bir bedene sahip olma konusunda da sizlere fayda saplatacaktır.

  İster satın alarak ister evde kendiniz yaparak elde ettiğiniz soya sütünü düzenli kullanımınız özellikle bel çevresinde yağların azalması ve düzgün bir forma sahip olmada katkıda bulunmaktadır.  Tek başına soya sütü veya diğer hiçbir besin incelmeyi sağlayamaz.  İyi bir egzersiz ve diğer kalorili besinlerden uzak durmanın yanı sıra soya sütü tüketiminiz vücudunuzun yağ yakışını hızlandıracak etkiler göstermektedir.

  Soya sütü nerede satılır ve Soya sütü nerede bulunur?

  Soya sütü bilinen hemen tüm büyük marketlerde kolayca bulunmaktadır.  Migros, Carrefour, metro , gibi büyük market zincirleri, diğer büyük marketlerden kolayca temin edebilirsiniz.

  Soya Sütü Faydaları Nelerdir? 7

  Ayrıca hepsi burada gibi büyük satış sitelerinde de kolayca temin edilebilir. Soya sütünün Litresi 20 tl civarında satılmaktadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/soya-sutu-faydalari-nelerdir/