Sperm Donasyonu Nedir?

Sperm donasyonu, çocuk sahibi olamayan çiftler için son çarelerden biridir. Erkekte sperm bulunmaması nedeni ile çocuk sahibi olunmayan durumlarda başvurulan bu yöntem, dünya üzerinde belirli ülkelerde uygulanıyor. Ülkemizde bu konuda uygulama yapılmamaktadır. Ancak Kıbrıs’ta yumurta ve sperm donasyonu ile tüp bebek uygulamaları yapılabiliyor. Ülkemize en yakın yerleşim bölgelerinden olan Kıbrıs’ta pek çok merkezde bu uygulamalar başarı ile yapılıyor.

Sperm donasyonu, erkekte hiç sperm olmaması durumunda uygulanır. Kadında sorun olmayan ancak erkekte spermden kaynaklanan kısırlık durumunda uygulanan bu yöntem, ülkemizde yapılmıyor. En yakın uygulama merkezleri Kıbrıs’ta bulunan tüp bebek merkezleridir. Bu merkezlerde sperm bankalarından alınan sağlıklı ve kaliteli spermler donmuş olarak bulunur. Kadın üreme hücresi ile bireştirilmeden önce hazırlanan spermler, aşılama yöntemi ile kadınlara enjekte edilir. Uygun koşullarda döllenme ile kadının hamile kalması sağlanır.

Sperm donasyonu için seçim yapılırken anne adayı ile spermin uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu konuda uzman merkezlerde gerekli testler yapılıp uyum sorunu yaşanmaması sağlanır. Özellikle kan uyuşmazlığı da denilen RH uyumu, sperm donasyonu ile hamilelikte de anne ile bebeğin sağlığı için önemlidir.

Anne karnında büyüyüp gelişen bebekler her ne kadar genleri başka birinden gelse de bu ailelerin öz çocukları oluyor. Bu nedenle çocuk sahibi olmak için son çareler arasında en ideal yöntemlerden biridir. Sizde de bu tür bir sorun varsa, sperm donasyonu yapan tüp bebek merkezlerini araştırıp uygulama hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sperm Donasyonu Kimlere Yapılır?

 • Sperm donasyonu aşağıdaki maddelerde yer alan sıkıntıları yaşayan bireylere uygulanabilir.
 • Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan bir sebepler ile testislerden sperm elde edilemeyen durumlarda sperm donasyonu uygulaması yapılabilir.
 • Spermin tespit edildiği ancak yapısal bozukluklarının saptandığı durumlarda uygulanabilir.
 • Spermin farklı nedenler ile yumurtayı dölleme yeteneğinin olmadığı durumlarda sperm donasyonuna başvurulur.
 • Bazı genetik kalıtımsal rahatsızlıklartespit edildiğinde erkeğin çocuğuna bunun geçişinin söz konusu olduğu durumlarda sağlıklı bireyler dünyaya gelmesi için bu yöntem uygulanabilir.
 • Erkekte HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalık olması ya da taşıyıcılığı olduğu durumlarda uygulanabilir.
 • Etkilenmiş RH uyuşmazlığı vakalarında sperm donasyonu uygulaması yapılabilir.

Sperm Donasyonunda Donörler Nasıl Seçilir?

Sperm donasyonu için özel sperm bankalarından alınan hücreler kullanılır. Bir bireyin sperm bankasına bağış yapabilmesi için aşağıdaki testleri yaptırması gerekir. Bu testler sonucunda eğer sağlıklı bir bireyse bağışta bulunabilir. Bu nedenle sperm bankalarından alınan spermler, bu yöntem için uygundur. Sperm bankalarına hücrelerini bağışlamak isteyenlerden istenen testler;

Sperm Donasyonu Nedir? 1

 • HIV
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • Sifilis
 • Klamidya
 • Gonore
 • Karyotip (46 XY) olarak sıralanabilir.

Sperm donasyonu fiyatları uygulama merkezine göre değişir. Ancak belirli bir maddi gücü olmayan aileler bu yöntem ile çocuk sahibi olmak için farklı kuruluşlardan yardım almak zorunda kalabilir.

Kıbrıs sperm donasyonu merkezleri hem yumurta, hem sperm donasyonu ile çocuk sahibi olmayı sağlıyor. Bu merkezlerde donasyon yaptıran bireyler sağlıklı bebek sahibi olarak en büyük hayallerini gerçekleştirebilir.

Sperm donasyonu yaptıranlar bu yöntemden genel olarak memnun kalıyor. Başarı oranı yüksek olan bu uygulamadan elde edilecek sonuçlar, seçilen merkezin kalitesi ve deneyimine bağlıdır. Bu merkezlerin seçimi öncesinde iyi araştırma yapılıp varsa uygulama yaptıranların yorumları dikkate alınmalıdır. Uygulamaya kadar vermeden önce en az bir kere uygulama merkezine gidip ziyaret edilmeli. Bu ziyarette verilen bilgiler, ortamın hijyeni, merkez hakkında biraz bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Daha önce bu merkezde tedavi gören kişiler ile mümkünse irtibata geçip tarafsız olarak değerlendirme yapmalarını isteyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sperm-donasyonu-nedir/