Sperm Nedir?

Sperm, erkek üreme hücrelerine verilen addır. Zaman zaman meni olarak da isimlendirilen bu sıvı insanların üremesinde etkilidir. Üreme sırasında çocuğa babadan geçen tipik özellikler, cinsiyet hücreleri ve karakteristik özellikler hep spermler ile geçer. Erkeklerde ergenlik dönemi ile birlikte sperm üretimine başlanır. Bu yazımızda üreme ve çoğalma için önemli bir yere sahip olan spermler hakkında merak edilenleri sperm nedir sorusundan yola çıkarak sizlere aktaracağız.

Erkeklerdeki üreme hücrelerinin genel adına sperm denir. Kadın yumurtası ile birleştiğinde üreme sağlayan bu hücreler, kadın yumurtalarından daha küçük boyutta ve kuyrukludur. Sprem nedir resimli anlatım konularında genel olarak bu hücrelerin görüntüleri verilir. Tek bir cinsel birleşme sırasında ortalama olarak 300 milyon sprem salınımı gerçekleşir. Ancak bu spremlerin sadece 1/100 oranı yumurtaya ulaşır. Ve bu ulaşan spremlerden de sadece bir tanesi kadın yumurtasının döllenmesini sağlar.

Spermlerin baş kısmında kadın yumurtasına aktarılacak kalıtsal bilgiler yer alır. Bu bilgiler bir döllenme sırasında kadın yumurtasındaki bilgiler ile birleşip yeni oluşacak olan bireyin genetik yapısını ortaya çıkarır.

Kaliteli bir döllenme için erkekten gelen spremlerin sayısı çok önemlidir. Ergenlik ile başlayan sperm üretimi, yaş ilerlemesine rağmen erkeklerde azalmadan devam eder. Ancak bazı durumlarda sperm sayısında döllenme için yeterli miktar sağlanmaz. Bu durum yumurtaya ulaşan kaliteli sperm sayısındaki düşüklükten kaynaklanır ve sperm kalitesi ile sayısının artması için farklı tedavi yöntemleri uygulanması gerekir.

Sperm kalitesi arttırmak için genel olarak aşılama yöntemi uygulanır. Bunun için ilk olarak erkekten spermler alınır. Laboratuar ortamında yüzdürme ya da gradient yöntemleri ile yıkama işlemi yapılır. Sperm yıkama işlemi sırasında bu hücrelerin etrafında bulunan başka maddelerden arındırılması sağlanır. Bu da spermin kalitesinin artmasını sağlar. Erkek üreme hücreleri ile ilgili merak edilen sorulardan biri olan sperm yıkama nedir sorusunun ardından şimdi de kısaca sperm yapısı nasıldır sorusuna geçmek istiyoruz.

Sperm yapı olarak baş, gövde ve kuyruktan oluşur. Spermin baş kısmında yumurtanın içine gitmesi için eritecek özel madde bulunur. Gövde kısmında dünyaya gelecek olan bebeğin genetik özellikleri yer alır. Kuyruk kısmı ise spermlerin ilerlemesi için gerekli olan yapısal bölümlerini oluşturur. Çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan spermler 1 cm’nin 250’de biri kadar büyüklüğe sahiptir.

Spermin Yaşama Süresi

Sperm nedir faydaları gibi konuların yanında spermlerin yaşama süreleri de insanların en merak ettiği konulardan biridir. İnsan vücudu dışında da yaşamaya devam eden bu hücreler kadın vajinasında 24 saat ile 3 gün kadar süre ile canlı kalabilir. Döllenme içinse bu sürenin ilk 3 saati en etkili dönemleridir. Giysi ya da kumaş üzerine bulaşan spermler, uygun sıcaklık olduğunda, su ya da her hangi başka br dış etkenden etkilenmediği sürece 1-3 saat arası canlı kalabilir. Su değmesi ya da silinmesi ile spermlerin etkisi yok olur.

Sperm Nedir?

İnsanların en merak ettiği konulardan bir tanesi de dış ortamdan gelen sperm hücresi ile hamile kalınıp kalınmayacağıdır. Bu durum milyarda bir gerçekleşebilecek çok çok nadir bir olaydır. Bunun nedeni dış ortamda spermlerin çok zor yaşaması ve kadın yumurtasının döllenmesi için kaliteli, temiz spermlerin gerekli olmasıdır. Normal bir döllenme sırasında 1 mm’lik bir spermde yaklaşık 20 milyondan fazla sperm hücresi yer alır. Bu sperm hücrelerinden sadece 1 tanesi yumurta dölleme işlemini gerçekleştirir.

Sperm nedir ne işe yarar konusu ile ilgili bilgileri sizlerle paylaştık. Bu bilgiler genel bilgiler olup kişiden kişiye değişebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sperm-nedir/