Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm, erkeklerin üreme hücrelerine verilen addır. Cinsel birleşme sonrasında çocuk oluşumu için  gerekli olan bu hücreler, kadın üreme hücresi ile bir araya geldiğinde bölünür. Kadın üreme hücresinin yarısı ile birleşip yeni bir birey hücresi oluşturan spermler, bazen sayısı ve kalitesinden dolayı etkili olmaz. Bu durumda erkek kısırlığı ortaya çıkabilir. Düzenli cinsel birleşme ve kadında bir problem olmaması durumunda erkeklerin üreme hücrelerini incelemek için test yapılır. İlk olarak sayısına bakılan bu hücreler ile ilgili teste sperm sayısı testi denilir.

Sperm testi zaman zaman hepimizin duyduğu bir kavramdır. Sık duymamıza rağmen pek çoğumuzun aklında sperm testi nasıl yapılır sorusu belirir. Sperm testi, özel laboratuvar ya da merkezlerde yapılır. Çok basit bir şekilde erkekten örnek alınarak yapılan bu test, üremenin neden olmadığı konusunda önemli bilgiler verir. Aşağıda bu test ile ilgili en çok merak edilen sorular ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

Sperm Testi Ne Zaman Yapılır?

Uygun koşullarda düzenli seks ile çiftlerin en az 1 sene içinde bebeklerinin olması beklenir. Bu süre içinde kadının hamile kalmaması çiftlerden birinde bir sorun olduğu düşüncesini ortaya çıkarır. Hem erkek, hem kadından bazı testler istenir. İşte erkekten istenen testlerden birisi de sperm testidir.

Sperm testi nerede yapılır: Sperm testi bu konuda bilgisi olan uzmanlar eşliğinde hijyenik ve gerekli teknik özelliklere sahip merkezlerde yapılır.

Sperm Sayısı Testi Nasıl Yapılır?

Sperm sayısı testi, 3-5 günlük cinsel perhiz sonunda uygun koşullarda erkeğin mastürbasyon yapması ile elde edilen meninin incelenmesi şeklinde yapılır. Mastürbasyon ile elde edilen meni, laboratuvar tarafından verilen kapaklı, hijyenik bir kap içine boşaltılır. Kap içindeki bulunan spermler en geç 1 saat içinde inlemeye alınmalıdır. Bu inceleme sonucu elde edilen veriler sorunun çözümünde çok etkilidir.

Sperm Sayısı Testi Kimlere Yapılır?

Sperm testi çocuk sahibi olamayan çiftlerde kadında bir sorun olmaması durumunda erkekteki sorunun belirlenmesi için yapılır. Bazen her iki tarafta da sorun olmamasına rağmen çocuk dünyaya gelmez. Bu genelde psikolojik kaynaklı sorunlardan kaynaklanır ve testler ile belli olmaz.

Sperm Testi Nasıl Yapılır? 1

Verilen spermlerin inceleme sonuçları yaklaşık 3 saat içinde açıklanır. Bu sonuçlara göre erkekte sıkıntı olup olmadığı varsa eğer ne olduğu sonucuna varılır.

Sperm testi fiyatları, uygulamanın yapıldığı merkeze göre değişir. Bu konuda mutlaka kalitesinden emin olduğunuz merkezlerden yardım alın. Çocuk sahibi olmak için önemli bir adım olan sperm sayısı testinin sonuçları ne kadar doğru olursa, o kadar kolay ve doğru tedavi edilebilir. Sperm testi fiyatları genel olarak aynıdır. Eğer normal piyasa fiyatından çok düşük olarak bu testi yaptığını iddia eden merkezler varsa onlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Hijyenik olmayan koşullarda analize uygun olmayan şekilde bırakılan spermlerde bozulma olup yanlış bilgi alınmasına neden olabilir. Bu da tedavinin yanlış uygulanmasına neden olur.

Sperm testi için de diğer sağlık hizmetlerinde olduğu gibi Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerden yardım almanızı öneririz. Bu merkezler hem kaliteli hizmet verir, hem de en doğru sonuca ulaşmanızı sağlar. Kaliteli merkezlerde alınan örnekler ve yapılan incelemeler, çocuk sahibi olma şansınızı daha da arttırır. Bunun için sperm testi öncesinde iyi bir araştırma yapmanızı öneririz. Çok uygun fiyatlı merkezlerden uzak durup mutlaka uygun sertifika ve belgeleri olan laboratuvarları tercih edin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sperm-testi-nasil-yapilir/