Spermin Rengi Nasıl Olmalı?

Erkek üreme hücresi olan spermler, normal şartlarda herkeste aynı renktedir. Homojen yapılı sarı, kirli beyaz ya da bulutumsu renkler, normal spermler için ideal renklerdir. Ancak bazı durumlarda ve hastalıklarda spermlerin yapısı bozulur ve bu da renklerine yansır. Bu konumuzda erkekte sperm rengi hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşacağız.

Spermler normal şartlarda tüm erkeklerde aynı rentedir. Ancak bazen beslenme şekli, kişinin yaşam tarzı, yaşı ve boşalma aralıkları gibi faktörlere bağlı olarak spermin tadı ve renginde değişiklikler olabilir. Bunların yanında aşırı renk değişiklikleri, farklı hastalık sebeplerinden kaynaklanabilir. Erkeklerde cinsel ilişki sonrasında görülen kırmızı ya da kahverengi meni, eritrosit sorununu akla getirir. Bu durumda erkekler vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşunda ilgili bölümlere muayene olmalı. Eğer meni rengi sarımsı ve yeşilimsi ise prostatta ya da meni yollarında bir iltihap sorununun olduğu düşünülebilir. Yine bu durumda da sağlık kuruluşlarından yardım alınabilir.

 • Bazen çok şiddetli olmayan meni şikayetlerini gidermek için aşağıdaki maddelere dikkat etmek yeterli olabilir.
 • Gün içinde sıvı tüketiminin arttırılması
 • Bel ve ayakların sıcak tutulması
 • Gün içinde fazla zorlayıcı hareketler yapılmaması
 • Gerekli ve uygun görüldüğünde doktor kontrolünde antibiyotik ilaç kullanımı

Kaliteli sperm rengi tam beyaz olmamakla birlikte biraz kirli ya da hafif sarımsı bir beyaz renktir. Homojen, pürüzsüz ve yapışkan bir yapıda olması da kaliteli spermler için önemlidir. Bu renk ve yapıda kaliteli spermlere sahip olmak için aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz yeterli.

 • Gün içinde çok fazla oturarak çalışmayın
 • Kendinizi zorlayacak ve ani hareketlerden kaçının
 • Çevrede bulunan zararlı atıklardan mümkün olduğunca uzak durun
 • Kilo sorunu varsa mutlaka önleminizi alın
 • Sigara ve alkolden uzak durun
 • Uzun süre diz üstü bilgisayar kullanmayın
 • Dar ve sıkan pantolonlardan uzak durun
 • Çok sıcak, sauna, hamam gibi banyolardan uzak durun
 • Stresi hayatınızda en düşük seviyede tutun
 • Düzenli bir yaşam benimseyin

Mükemmel sperm nasıl olmalı konusu ile ilgili bu maddelere dikkat ettiğinizde sperm kalitenizi yükseltebilirsiniz. Bu da daha kısa sürede çocuk sahibi olmanızda etkili olacaktır.

Sperm rengi ve yapısında zaman zaman farklılık oluşması normal sayılabilir. Ancak bu durum uzun süre devam eder, ağrı, koku ve daha başka etkiler de belirirse mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Zamanında önlem alındığında önüne geçilebilen bu sorunlar, ilerlediklerinde daha uzun süreli ve daha yorucu bir tedavi uygulanır.

Sperm rengi bazen ard arda cinsel ilişk sonrasında ortaya çıkabilir. Bu geçici bir durum olup normal karşılanabilir. Bir sonraki cinsel ilişkide spermlerin yapısı ve rengi yine değişik olduğunda gereken önlemler alınabilir.

Spermin Rengi Nasıl Olmalı?

Sperm rengi ve yapısı ile birlikte idrar yollarında da sıkıntı oluşması genelde üşütme ve ilthap kaynaklı olabilir. Bu durumda bel ve ayak bölgesini sıcak tutup doktor kontrolünde antibiyotik ilaç kullanın. Kanlı ya da koyu renkli meni salgılanmasında ise durum biraz daha ciddi olabilir. Bu tür durumlar bazen prostat ya da meni yollarındaki kanserlerin ilk belirtileri olarak ortaya çıkabiliyor. Bunun için ilk kez karşılaşılmış olsa bbile vakit kaybetmeden konu ile ilgili uzman bir doktora bilgi verilmesi tavsiye edilir.

Spermlerin rengi ve kalitesi, cinsel birleşme ile çocuk sahibi olmak için çok önemlidir. Genelde sayısına önem verilen menilerin, aslında kalitesi daha önemlidir. Kalitesiz çok sayıda meni yerine kaliteli, döllenme için elverişli yeterli sayıda meni daha idealdir. Ortalamanın altında sperm sayısı bulunduğu halde üreme gerçekleştiren çiftler ve tam tersi sperm sayısı yüksek olduğu halde üreme gerçekleştiremeyen çifltler de çok sayıdadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/spermin-rengi-nasil-olmali/