Spor Yaralanmaları

Diz Yaralanması

Çapraz bağlar diz ekleminin içinden uyluk ve kaval kemiğini birbirine bağlar. Dizin bükülme ve düz kalması durumunda gerekli olan sabitliği sağlar. Önde bulunan ön çapraz bağ arkada bulunan ise arka çapraz bağ olarak isimlendirilir.

Ön çapraz bağda oluşan sorunlarda direk olarak bir ağrı hissedilmeyebilir. Bunun yerine kopma sesi ile birlikte ayak kontrolü kaybedilirken ayağa kalkma durumunda ağrıya yol açar ve 2-12 saat arasında da şişme görülür.

Spor Yaralanmaları

Tıbbi Tedavi

  • Tam olmayan yırtıklar
  • Yaş ve genel olarak daha az fiziksel aktivite sahibi olanlar
  • Stabilite testlerinde genel stabilitesi iyi durumda olanlar
  • Cerrahi operasyonlara gerek duymayanlar bu bölge için geçirdikleri rahatsızlık için ömür boyu geliştirici aktiviteler yapmalı ve riskli aktivitelerden kaçınmalıdır.
  • Genel olarak bu rahatsızlık futbol, basketbol, tenis gibi ayakların aktif bir şekilde kullanılan spor dallarında görüldüğünü belirtmemizde fayda var.

Omuz

Genel olarak bu rahatsızlık omuzlarını veya omuz bölgelerini aktif bir şekilde kullanan sporcularda oluşur. Örneğin voleybol, tenis, basketbol, halter, sutopu veya yüzme gibi. Sıkışma olarak adlandırılan bu rahatsızlık omuz bölgesinde beliren ağrı türüdür.

Bu rahatsızlıkta kol ve omuz bölgesi için fırlatma-atma veya ani hareketlerde şiddetli ağrının oluştuğu ifade edilmektedir. Genel olarak tavsiyelerde bu tür rahatsızlıklarla karşılaşmamak için spor öncesi iyi bir ısınmanın şart olduğu belirtilmektedir.

Spor Yaralanmaları 1

Ayak Bileği Burkulması

Genelde ayağın içe doğru fazla bükülmesi sonucu gerçekleşir ve dış ligamaları bükülmenin şiddetine göre hasar görür. Ağrı, şişlik ve bölgesel olarak renk değişme durumu en önemli bulgulardan bir kaçıdır. Gereken ilk müdahale bilek üzerine yük vermemek hatta yere dahi basmamaktır. Rahatsızlık oluşan bölgeye soğuk uygulamak ve kalp seviyesinden yukarda tutmak şişliği azaltacaktır

Spor yaralanmaları  genelde her ne kadar müdahale ile oluşsa da bir o kadar da bilinçsiz hareketlilik ve yeteri kadar ısınmama durumlarından da kaynaklanmaktadır. Sporu faydalı ve erdemli bir şekilde yapmanız dileği ile…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/spor-yaralanmalari/