Sporcu Beslenmesi Nedir, Nasıl Olmalı?

Sporcunun beslenmesi performansının yükselmesi için vücudunun dayanıklılığı artması için çok dikkatli ve kaliteli beslenmesi gerekir. Spordan sporcunun istediği sonucu alabilmesi için güçlü bir performans sağlaması gerekir. Bu performansı sağlamak için yemesini ve içmesini kontrol altına alması gerekir. Vücut ağırlığının korunması, harcanan enerjiye çok dikkat edilmesi gerekir.

Sporcu Beslenmesi Nedir, Nasıl Olmalı?

Vücut ağırlığı ve harcanan enerji kişiden kişiye değişmektedir. Yüksek tempoda spor yapanlar yeterli olan enerji miktarını alamazlar ise kilo kaybına neden olurlar. Bundan dolayı sporcu performansı düşer. Günlük olarak beslenmedeki yağ oranı azaltılmaya gidilmelidir. Fazla yağ yemek vücuttaki yağ dokusunu büyütmekte aynı zamanda damarlar için çok zararlı bir durum alır.

Sporcularda dolaşım sisteminin Sağlam olması damarlara bağlı olduğu için kızartmalı yiyeceklerden, kıymadan yapılmış olan kebap gibi yiyecekleri, kremalı yiyecekler ve hazır yapılan poğaçalar dan kaçınmaları gerekir. Sporcular beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Spor yapmadan önce ve sonra alacakları besinleri kontrol ederek kalori miktarlarını hesaplamaları gerekir.

Sporcular genel olarak yediklerine ve içtiklerini çok dikkat et gerekir. Bir sporcu sabah kalktığında antrenman yapacak ise aç karına veya tok karına antrenman yapmaması gerekir. Bu durumlar sporcunun performansını etkilemektedir. Bunun için antrenmandan önce antrenmana kadar olan bir sürede vücudumuzun kolayca sindirebileceği besinleri tüketmesi gerekir.

Bir sporcu hangi besinlerin ne kadar bir sürede sindirildiğini çok iyi bilmelidir. Besinlerin ne kadar sürede sindirim yapıldığını bilmiyorsa bir diyetisyen yardımı ile bunları öğrenebilir. Vücudumuzun sıvı dengesini çok iyi korumamız gerekir. Vücudumuzun yüzde 65 su ile oluşmuştur. Bir sporcu susadığı zaman su ihtiyacını başka içecekler ile değil su ile giderilmesi gerekir. Bunun için vücudun sıvı dengesini ayarlayabilmelidir.

Sporcu Beslenmesi Nedir, Nasıl Olmalı? 1

Bir sporcu spor esnasında spor yapar iken katı yiyecekler yemedikleri için sıvı dengelerini sağlamaya çalışmaktadırlar. Bunun için spor yapmadan önce vücut ısınarak sıvı tüketmeye başlar. Bu sıvı tüketme oranını iyi ayarlanması gerekir.

Sporcu spor yaptıktan sonra vücutta meydana gelen besin ve sıvı değerleri ayarlanması gerekir. Alınacak gıdalar yardımı ile vücudun yakmış olduğu kalorileri geri alması gerekir. İyi bir beslenmenin sporculara birçok faydaları olur. Bu faydalardan bazıları şunlardır;

 • Yapacağı antrenmanlardan azami derecede fayda görür.
 • Sakatlanma ve hastalanma riskleri azalmış olur.
 • Konsantrasyonunu artırır ve dikkatini toplar.
 • Sporcu günlük olan 3 ana öğünü mutlaka yapmalıdır. Yapmış olduğu spordan dolayı karbonhidrat yönünden zengin olan gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Posalı yiyecekleri mutlaka yemelidir. Gerektiğinde bir diyetisyenden yardım alabilir. Sporcu beslenmesi diyetisyen tarafından yapılmalıdır. Sporcu beslenmesi programı yapılmalı.

  Düzenli olarak egzersiz ve spor yapmak yalnızca sporculara özel bir faaliyet olmamakla beraber, her insan hayatında spor yapmaktadır. Hareketsiz olan bir yaşam obeziteye neden olacaktır. Bunun için kişiler az da olsa spor yaparak forumlarını korumaktadır.

  Sporcu Beslenmesi Nedir, Nasıl Olmalı? 2

  Bunun için beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Vücudun gerekli olan kalorisini ve su ihtiyacını düzgün bir şekilde Kontrol etmesi gerekir. İyi bir beslenme yaparak düzenli spor hayatımız olmuş olur. Spor yapmadan önce yemek yiyecek isek bunu bir saat önce yani spordan bir saat önce yapmalıyız. Spor yapacak kişiler bir diyetisyen tarafından hazırlanmış olan diyet programını uygulamaları gerekir.

  Tüketmiş olduğumuz resimler kadar ne zaman tüketeceğimiz de çok önemlidir. Buna çok dikkat etmemiz gerekir. Sporcu beslenmesi hakkında her şeyi mutlaka bilmelidir. Sporcuların enerji ihtiyaçlarını karşılamak için bulgur, kuru baklagiller, siyah un, sebze ve meyvelerden kompleks karbonhidratlardan mutlaka alınmalıdır. Şeker tüketimi mutlaka azaltılmaya gidilmelidir. Şekerli ürünlerden yapılan tatlılardan, kurabiyelerden ve reçellerden mutlaka kaçınmalıdır. Antrenman esnasında veya maç esnasında kas glikojen seviyesinin korunmasında çok önemli olmaktadır.

  Bu nedenle kompleks karbonhidratların yüksek tutulmasında önemli rol oynar. Tuzlu yiyeceklerden de mutlaka kaçınılmalıdır. Fazla tuz tüketimi böbreklerin yükünü ağırlaştıracağı için vücutta su kaybına neden olur. Vücutta şişlikler meydana gelir. Bağırsakların düzgün çalışması ve şekerin dengeli bir hale gelmesini sağlamak için posalı gıdalara ağırlık verilmelidir.

  Sıcak havalarda su tüketimine de mutlaka dikkat edilmelidir. Fazla protein vücuttan atılış esnasında kemik dokularından kalsiyum çekilir. Bundan dolayı böbreklerde taş oluşumu meydana gelir. Bunu engellemek için sıvı tüketiminde mutlaka su tüketilmelidir.

  Sporcu Beslenmesi Nedir, Nasıl Olmalı? 3

  Spora başlamadan 1 saat önce tam buğday ekmeği ile beyaz peynir ile yapılan bir tost yemek ve yanında bir kase yoğurt yenmeli. Daha sonra ise muz yenilmesi durumunda gerekli olan enerjiyi sağlamış olursunuz.

  Sporcu Beslenmesine Örnek Menü

  Sporcu beslenmesine dikkat etmek için diyetisyenler tarafından hazırlanmış olan örnek menü şu şekildedir.

  Kahvaltıda

  Bir dilim kadar az yağlı olan beyaz peynir. Bir dilim peynir 30 gram kadar gelmektedir. Bir dilim taze kaşar, 2 çorba kaşığı lor peyniri olabilir. 5 adet az tuzlu suda bekletilmiş zeytin. 1 tam yumurta ve 6 adet Yumurtanın beyazı. Bol olarak yağsız tuzsuz çiğ sebze. Bir kase kadar yağsız yoğurt. 5 çorba kaşığı yulaf. 2 tatlı kaşığı kadar bal ve isteğe bağlı olarak şekersiz açık çay veya rezene ve ıhlamur içebilirsiniz.

  Ara öğün

  Bunun için de 200 miligram kadar olan bir su bardağı yağsız süt 2 adet ceviz içi 10 kadar badem veya fındık yenilebilir.

  Sporcu Beslenmesi Nedir, Nasıl Olmalı? 4

  Öğle yemeği

  Öğle yemeğinde bolca salata 1 tatlı kaşığı zeytinyağı Limon sirkesi ve nar ekşisi salataya ilave edilir.9 çorba kaşığı kıymalı sebze yemeği Bunun içerisinde bulunan kıymanın 60 gramı az yağlı olmalıdır. Izgara tavuk veya balık az yağlı olmalıdır. 7 çorba kaşığı sebze yemeği.10 çorba kaşığı yağsız makarna veya pirinç lapası yenilebilir. 1 kase yağsız yoğurt veya iki bardak ayran içilebilir. Ekmek olarak 3 dilim tam buğday ekmeği olması gerekir.

  Ara öğün

  Bu ara öğünde bir kase yağsız yoğurt 3 çorba kaşığı yulaf 10 adet ceviz içi yenilebilir.

  Akşam yemeği

  Bolca bir salata bu salatanın içerisinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı bolca limon ve sirke dökülmelidir.3 kepçe pirinç veya şehriye çorbası içilebilir.6 adet köfte veya balık eti yenilebilir. Bir kase yağsız yoğurt veya iki bardak yağsız ayran içilmesinde fayda olur. 2 dilim veya 3 dilim tam buğday ekmeği olmalıdır.

  Ara öğün

  Bu ara öğünde bir porsiyon taze meyve 9 adet fındık veya badem. Bir bardak yağsız süt veya yoğurt. 8 adet fındık veya badem yenilmesi doğru olur. Sporcular bu gibi diyetleri mutlaka uygulamaları gerekir. Doğru bir beslenme sporcuların performansını artırır ve istedikleri dereceyi kazanırlar. Spor yapacak kişilerin mutlaka beslenmeleri konusunda profesyonel ve yetkili kişilerden bilgi almaları en doğru yöntemdir.

  Sporcu Beslenmesi Nedir, Nasıl Olmalı? 6

  Düzgün olmayan bir beslenme tekniği sporcular açısından fayda sağlamaz aksine zarar görebilirler. Beslenme her insan için çok önemlidir. Beslenmenin düzenli olması birçok hastalığın engellenmesi anlamına gelir. Düzgün beslenme sporcular açısından çok önemlidir. Sporcular çok fazla enerji tüketmektedirler. Sporcular aşırı yağlı olan yiyeceklerden ve gıdalardan kendilerini korumasını bilmelidirler. Aşırı şekerli olan gıdaların alınmasında da dikkat edilmesi gerekir.

   

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sporcu-beslenmesi-nedir-nasil-olmali/