Sporcularda Protein Desteğinin Önemi

Hücreleri oluşturan ve canlı tutan besin maddesi proteindir. Protein gramında 4 kalori barındırmaktadır. Yani bir inşaatın temelini oluşturur. Doku yapımı ve hücre onarımında büyük rol oynar. Proteinler iki grupta toplanır; hayvansal ve bitkisel proteinler.

 

Sporcularda Protein Desteğinin Önemi 1

En iyi hayvansal proteinler süt ve süt ürünleri, et, balık, yumurta, tavuk gibi kaynaklardır. Bitkisel proteinler ise soya (soya sosu da dahildir) ve kuru baklagillerden oluşmaktadır. Bitkisel proteinler arasında en iyisi soyadır. Her besinde bulunan proteinin kalitesi ve miktarı farklılık göstermektedir.

Her iki grup içinde de en kaliteli olan protein kaynağı bebekken içilen anne sütüdür, diğeri ise yumurta olmaktadır. C vitamini protein emilimi için büyük rol oynar. C vitamini de günlük tüketilen meyve ve sebzelerden düzelin bir şekilde elde edilir.

Kaliteli Protein

Anne sütü en kaliteli proteindir, ardından da yumurta onu takip eder. Az yağlı yoğurt, balık, kırmızı et, beyaz et, süt ve süt ürünleri, soya sütü, tofu ve peynir diğer kaliteli protein maddeleridir. Kuru yemişler (ceviz, badem, fındık, fıstık), kuru baklagiller, yağlı tohumlar ara öğünlerde tüketildikleri zaman kalite protein sağlamaktadır.

Sporcuların Protein İhtiyaçları

Sporcularda protein desteğinin önemi çok büyüktür. Kas kütlesini arttıran sporcular bunu proteine borçludurlar. Her ağırlık çalışmasında ufak da olsa doku zedelenmesine maruz kalan sporcular, bu onarımı protein ile sağlamaktadırlar.

Sporcularda Protein Desteğinin Önemi 2

Her türlü spor dalıyla uğraşan sporcular (futbol, fitness, koşu, rafting, teakwando vs.) başarıyı elde edebilmek, kas yapısına destek olmak için protein takviyesi almaktadır. Bunu yukarıda bahsedilen protein kaynakları dışında da sağlamaktadır. Özellik ile fitness ve body-building yapan sporcular için protein tozu oldukça önemli olmuştur. Bu sebepten dolayı sporcuların kendi kas kütlesinin üzerine çıkabilmesi protein desteğine ihtiyaçları vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sporcularda-protein-desteginin-onemi/