Squat Ne İşe Yarar?

Squat yani Türkçe anlamı ile çömelme hareketleri, vücudun daha sıkı ve daha fit olmasını sağlar. Belirli bölgelerdeki kasların çalıştırılması ile fazla yapların eritilmesi ve kas oluşmasını sağlayan bu hareketler, düzenli olarak uygulandığında kısa sürede gözle görülür farklar yaratıyor. Bu yazımızda sizler için squat hareketi ne işe yarar sorusundan yola çıkarak, çömelme egzersizlerinin faydaları ve işlevleri hakkında bilgi vereceğiz.

Squat Ne İşe Yarar?

Squat çömelme hareketi esasına dayanan bir egzersiz programıdır. Hem kadınlar, hem erkekler için ideal olan bu egzersiz, bel, kalça, basen ve karın kaslarının çalışmasını sağlar.

Düzenli olarak squat egzersizleri yapıldığında 1 ay gibi kısa bir sürede daha sıkı ve daha toplu bir vücuda sahip olmak mümkün. Erkeklerde ve bayanlarda daha farklı şekilde faydaları ortaya çıkan squat egzersizlerini ayrı ayrı incelemeye aldık.

Squat Ne İşe Yarar? 4

Squat ne işe yarar erkek: Erkeklerde squat egzersizleri, daha çok kollar ve bacakların güçlendirilmesi, karın kasının geliştirilmesi için yapılır. Ağırlıklı ya da ağırsızlıksız olarak uygulanabilen bu hareketler, ilk başlarda vücudun kendini toplaması için yapılır.

İlk aşamalarda isteğe göre alet kullanımı yapılmayabilir. Temel çömelme hareketleri ile kasları çalıştırmaya alışılır. Çalışmaya alışan kaslar, zaman içinde yapılan hareketlere tam uyum salamaya başlar. Bu aşamadan sonra kişi ağırlık ile çalışmaya başlayabilir. Ağırlık olarak genelde halter, mini halter ya da spor salonlarındaki diğer özel ağırlık aletleri kullanılabilir.

Squat ne işe yarar kadın: Çömelme egzersizleri kadınlarda da birden fazla kasın aynı anda çalışmasını sağlar. Bacak, basen, karın ve kol kaslarının aynı anda çalışmasını sağlayan bu egzersizler, bayanların kısa sürede fit ve sıkı bir vücuda sahip olmasına yardımcı olur.

Kadınların uyguladıkları squat egzersizleri, erkeklerinkine göre daha hafiftir. Genelde aletsiz olarak uygulanan bu hareketler, kasların çalışarak vücuttaki fazla yağı eritmesini sağlar. Böylelikle hem genel hem de bölgesel olarak zayıflama sağlanır.

Squat Ne İşe Yarar? 1

Squat ne kadar sürede işe yarar: Squat egzersizleri genelde 1 ay gibi kısa bir sürede etkisini gösterir. Bu etki ile hem bayanlarda hem erkeklerde görüntüde değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler kişinin kendini daha hoş görmesini ve daha sağlıklı hissetmesini sağlar. 1 ay gibi kısa sürede vücudunda toparlanma sağlayan squat egzersizi yapanlar, sonuçtan memnun kaldıkları için 1 ay sonunda da düzenli olarak uygulamaya devam ederler.

Squat egzersizleri, aletsiz olarak da uygulanan egzersiz hareketleridir. Çömelme şeklinde uygulanan aletsiz squat egzersizlerine suma squat adı verilir. Aletsiz olarak yapılan squat egzersizlerinde bacakların iki yana açılıp ellerin çene altında kelepçelenmesi ile alınan pozisyonda, hafif bacakların kırılması, çömelme ve yeniden ilk pozisyona dönme hareketine sumo squart hareketi denilir. Sumo squart ne işe yarar diye soracak olursanız, cevap olarak bütün bacak, basen, karın ve kol kaslarının çalıştırılmasında işe yaradığı cevabını verebiliriz.

Squat Ne İşe Yarar? 3

Squat egzersizleri sağlıklı bir vücut için uygulanabileceği gibi kilo vermek isteyen kişiler tarafından da uygulanabilir. Kilo vermek için zayıflama yöntemlerinin yanı sıra bu hareketler ile sıkılaştırma ve vücut hatlarını düzenleme sağlanabilir.

Squat egzersizlerini uygularken mutlaka dikkatli olunmalı, ters bir harekette bulunmadan dikkatlice egzersiz yapılmalıdır. Her hangi bir ters harekette kaslarda ya da eklemlerde şişme meydana geldiğinde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Squat egzersizlerine ister bayan olsun, ister erkek olsun her kim başlarsa ilk olarak kendini zorlamayacak kadar sayıda uygulama yapması gerekir. Yavaş yavaş set ve hareket sayısını arttırıp squat egzersizlerine devam edilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/squat-ne-ise-yarar/