Squat Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Genel olarak zayıflama yöntemlerine baktığımızda, doktorların veya diyetisyenlerin, diyet programları yanında mutlaka egzersiz de önerdiğini görüyoruz. Son yıllarda ise squat adı verilen egzersiz şekliyle hem sağlıklı şekilde kilo veriyor, hem de vücudunuzu şekle sokabiliyorsunuz. Peki nedir bu squat, nasıl yapılır, gerçekten işe yarıyor mu? İşte cevabı…

Sağlam bir vücut, fit görünüm, zinde bir beden için günlük hayatın içerisinde spor yapmak önemlidir. Hem fazla kilolardan kurtulmak hem de sağlıklı bir yaşam için sporu yaşam stili olarak belirlemek gerekir. (Sağlıklı şekilde zayıflamanın diğer yolları için tıklayın.) Fakat yoğun iş hayatı içerisinde spora fazla vakit ayıramamak beden sağlığını etkilediği gibi fazla kilolar ve yorgun bir beden olarak dönüş yapar. Bunu engellemek için günde en az 1 saatin spora ayrılması gerekmektedir.

Spor yapmak için pahalı spor salonlarına, karmaşık spor aletlerine ihtiyacınız yok! İşe giderken ve gelirken yapacağınız yarım saatlik yürüyüşler, evde uygulayabileceğiniz basit hareketler ile de zinde kalabilirsiniz.

Squat yani çömelme egzersizi de günlük hayatta kolaylıkla vakit ayırabileceğiniz ve oldukça faydasını göreceğiniz bir spor hareketidir. Vücut geliştirme egzersizlerinde önemli bir yeri olan squat, özellikle kadınlar tarafından kalça sıkılaştırmak için sıklıkla uygulanmaktadır.

Squat Nedir?

Squat Nedir?Squat, Türkçesi çömelme anlamına gelir. Hiçbir alete gerek duymadan, uygun bulduğunuz her mekânda rahatlıkla yapabileceğiniz squat hareketleri vücut geliştirme sporlarında önemli bir yere sahiptir. Televizyon izlerken dahi kolaylıkla yapabileceğiniz bu basit hareketlerle istediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz. Özellikle fitness yapıyorsanız squat hareketleri ile destekleyerek daha hızlı sonuca ulaşabilirsiniz. Bacak hareketi olarak değerlendirilse de squat, tüm vücuttaki kaslara faydalıdır.

Ağırlıkla da yapılabilen bu spor hareketlerine özellikle evde yeni başlayacaksınız spor hocaları ağırlıksız olarak başlamanızı öneriyor. Ayrıca ağırlıkla yapılan squat hareketleri erkeklerde hemoroid yani basuru tetikleyebiliyor. (Bakınız: Hemoroid Nedir?)  Hızlı bir şekilde vücut geliştirmek istiyor olabilirsiniz fakat bu vücudunuzu çok yoracak ayrıca sakatlanmalara yol açabilecektir. Bu nedenle zorlandığınızı hissettiğiniz anda mola vermelisiniz.

Squat Nasıl Yapılır?

Squat Nasıl Yapılır?Squat egzersizlerine başlamadan önce bir sağlık probleminiz varsa doktorunuza danışmalısınız. Bununla birlikte birden vücudunuza yüklenmemeli ara vererek, setler halinde yapmalısınız. Squata başlarken ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Omuz genişliğinde açmadığınız taktirde hareketi yaparken yan kaslarınıza yüklenerek sağlık problemlerine yol açabilirsiniz. Ardından kollarınızı yere paralel uzatın. Vücudun üst kısmı kafa dahil öne doğru eğimli ve ayak hizasında olmalıdır. Doğrulup eğilerek hareketi tekrarlayın. Dik durmamaya özen gösterin çünkü eğik durduğunuzda hem bacak kaslarınız hem de karın kaslarınız birlikte çalışacaktır.

10’ar veya 20’şer sayılı setler halinde ve mutlaka mola vererek egzersizi gerçekleştirebilirsiniz. Televizyon izlerken koltukta squat yapabilirsiniz. Bunun için, oturur pozisyonda kollarınızı öne doğru uzatın. Kolları uzatmış vaziyette koltuğa çömelip kalkın. İlk baslarda 8’er veya 3’er setleri tercih edebilirsiniz. Vücudunuz harekete alıştıkça setleri artırabilirsiniz.

Squat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Squat Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerAyaklarınızı yeterli açıyla (omuz genişliği) açmaya özen gösterin. Kollarınızı yere paralel uzatırken, vücudunuzda yeterli bir eğim oluşturun. Ne çok dik ne de kambur durun. Beliniz dik, kalçanız çıkkın ve karnınız ön tarafa çıkmalıdır. Ağırlıkla çalışıyorsanız ağırlığın altına girdiğinizde dizlerinizi hafif kırın böylece kalkarken ağırlık omuzlarınızda kalacaktır. Kalkarken ayaklarınızı oynatmamaya ve yüzünüzün karşıya bakmasına özen göstermelisiniz.

Squat Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Squat Yapmanın Faydaları Nelerdir?Vücut geliştirmede sıklıkla yapılan squat ilk bakıldığında bacak kasları için olduğu izlenimine kapılabilirsiniz. Fakat squat hareketinde sadece bacak kasları değil karın kaslarınızda çalışacaktır. Hatta tüm vücudunuzdaki kasları çalıştırarak fit bir görünüm kazanacaksınız. Hareket doğru şekilde yapılırsa büyüme hormonu ve testosteron salgılanmaktadır. Bu hormonlar vücutta kas kütlesinin artmasına ve güçlenmesine katkıda bulunan hormonlar olarak bilinmektedir.

Kas kütlesi kazanmak, yağ yakmanın ve kalori harcamanın etkili bir yoludur. Squatı yaşamınız boyunca yapmaya devam ederseniz güçlü bacaklara sahip olacaksınız. Böylece ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan, büyük çoğunluğu hareketsizlikten kaynaklanan sorunlara daha az yakalanacaksınız. Düzenli uğraştığınız fitness tarzı bir spor varsa bunu squat ile destekleyerek performansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca sakatlık riskinizde azalacaktır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/squat-nedir-nasil-yapilir/