Squat Nedir?

Konu İçindeki Başlıklar

Vücut geliştirme ve şekillendirme için farklı çok sayıda egzersiz hareketi mevcuttur. Vücudun değişik bölgelerinde bulunan kasların çalışmasını sağlayan bu egzersizler, kişinin almak istediği sonuç, sağlık durumu ve vücut durumuna göre seçilebilir.

Squat Nedir?

 

Vücutta özellikle bel, basen ve karın kaslarını çalıştırmak için yapılan çömelme hareketleri bütünü squat ne demek sorusundan yola çıkarak bu özel egzersiz hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Squat, kelime anlamı olarak çömelme anlamına gelir. Esası çömelmeye dayanan değişik egzersiz hareketlerinin tempolu bir şekilde uygulanması anlamında olan squat egzersizi günümüzde çok sayıda insan tarafından uygulanıyor. Özel bir alet ya da çalışma ortamına ihtiyaç duyulmadan her yerde, her zaman uygulanabilen bu özel egzersizi, hem bayanlar, hem erkekler yoğun olarak uyguluyor.

Kimi zaman tek başına bir vücut şekillendirme egzersizi olarak karşımıza çıkan squat, kimi zamansa başka egzersiz ve spor uygulamaları için ısınma hareketi olarak da uygulanabilir.

Squat egzersizi, yaklaşık 1 aylık süre ile düzenli uygulanmalıdır. Özel bir tabloya göre gün gün hareketlerin sayısının arttırılması ile uygulanan bu egzersiz, basen ve göbek bölgesinde bulunan yağların eritilmesinde önemli rol oynar.

Bu bölgelerdeki yağların eritilmesi, fazla kiloların verilmesinin ardından vücudun sıkılaşması ve daha toparlanması için aynı egzersizlere devam edilir.

Squat Nedir? 1

Front Squat Nedir?

Front squat, belin kuvvetlenmesi ve sıkı karın kasları için uygulanan bir çeşit çökme hareketidir. Her hangi bir ağırlık kullanarak yapılan bu harekette, ağırlık ön tarafa verilir. Ön tarafta bulunan ağırlığın tutup kaldırılması ve daha sonra yeniden bırakılması şeklinde uygulanan herekettir. Hareket sırasında kullanılan ağırlığın mutlaka kişinin kaldırabileceği kadar olması gerekir.

Daha fazla yük kullanmaya kalkmak, kişinin zorlanmasına ve hareketi tamamlayamamasına neden olabilir. Front squat hareketi de kendi içinde çeşitlere ayrılabilir. Bu farklı çeşitlerdeki hareketleri kişi çalıştırmak istediği kaslara göre kendisi seçebilir. Özel fitnees merkezlerinde ve spor salonlarında bu hareket raylı bir makine ile de yapılabilir.

Yük indirilebilecek en düşük mesafeye indirilip bırakıldıktan sonra 1 saniye kadar dinlenip ikinci harekete geçilmelidir.

Squat Nedir? 3

Hack Squat Nedir?

Hack squat, ön ve arka bacak kaslarının çalıştırılması için yapılan bir harekettir. Bu hareket özel bir alet ile yapılır. Spor salonu ya da fitness merkezlerinde bulunan hack squart makinelerinde yapılan bu harekette yük bacak kısmına verilmelidir.

45 derecelik açı yan konumda duran makinede hareketin yapılması için kişinin de aynı derece ile makineye yaslanması gerekir. Sağ ve sol eller ile ağırlık tutulur. Baş dik konumda iken vücut ağırlığı arkaya verilerek makinenin izin verdiği kadar aşağı çökülür.

Bu şekilde uygulanan hareket bacak kaslarının dışında karın kası ve basen bölgesinde de etkilidir. İlk hareketin ardından 1 saniye kadar ara verip derin bir nefes alarak ikinci harekete geçebilirsiniz.

Squat Nedir? 4

Hack squat ve front squat hareketleri birbirinin zıttı gibi görünen hareketlerdir. Birinde kaldırılacak olan hareket vücudun arkasında kalırken diğerinde vücudun ön kısmında kalır. Bu şekilde yapılan hareketler aynı anda çok sayıda kasın çalışmasını sağlar.

Squat nedir nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak elde edindiğimiz bilgileri aktardığımız konumuzun sonuna geldik. Bu konuda yer verdiğimiz bilgiler tamamen bilgi niteliğinde genel bilgilerdir. Bu bilgiler hakkında daha fazla detayı özel vücut geliştirme salonlarından ya da spor salonlarından alabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/squat-nedir/