Store Perde Nasıl Temizlenir

Store Perde Nasıl Temizlenir
Kornişlerden aşağı doğru süzülen tül, şifon, organze, kadife, keten ve envai çeşit kumaştan dikilen, yarım boy yahut yerlere kadar uzanan tül ve perdelerin yerini şimdilerde store perdeler almaya başladı. Bu hem şık hem de pratik perdeler, geleneksel seçim olan tül perdelerin pabucunu dama atmış görünüyor. Modern duruşu ve sık yıkama gerektirmeyen yapısıyla, store perdeler, yeni evlenecek çiftlerin ve evini yeni evlenenlerin de gözdesi olmuş durumda. Store perdeler çok çeşitli kumaşlardan üretilirler fakat genelde polyester tarzı olanlar daha fazla kullanılmaktadır. Bunun dışında pamuk ve keten kumaştan store perdeler de revaçtadır. Store perdelerin sert ve plastiğimsi bir görünüm kazanmaları için üzerleri apre denilen malzemeyle kaplanır. Apre, kumaşın her yerini kaplayarak hava almasını engeller; böylelikle store perdenizin ömrü çok daha uzun olur.

Store-Perde-Nasıl-Temizlenir1

Eğer perdenin kullanıldığı mekan temizse ve apre malzeme de kaliteliyse, store perdenizi 5-6 yıl hiç temizlemeden kullanabilirsiniz.

Gelelim store perde nasıl temizlenir kısmına…

Store perdenin kullanımı son derece pratik ve şık olmasına rağmen, temizliği bir o kadar gözde büyür. Ama gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor bir işlem değildir. Önce store perdenizin kasa kısmını, monte edildiği kornişten çıkarın, yahut boru ve yan montaj ayaklarını çıkarın. Perdenizi geniş, temiz, engebesiz, düz bir satıh üzerine yatırın. Tek bir kırışıklık bile olmamasına dikkat edin; zira apre kumaş kırıştığı vakit, kat yerinin düzelmesi çok zordur. Kat izi oluşmaması için, perdenin düz bir satıh üzerine yatırılması gerekir.

Store-Perde-Nasıl-Temizlenir2

Bir kabın içine doldurduğunuz beyaz sabunlu yahut şampuanlı ılık suya batırdığınız süngeri iyice sıkarak perdeyi silmeye başlayın. Perdenizi sünger yardımıyla silerken fazla bastırmamaya, yumuşak hareketlerle silmeye özen gösterin çünkü çok bastırdığınızda perdede örselenme ve yan kısımlarından iplik kaçırma problemi yaşanabilir.

Store-Perde-Nasıl-Temizlenir3

Store perdenizin diğer yüzünü de aynı şekilde sildikten sonra, yumuşak bir havluyla yahut bezle kurulayın.

Store-Perde-Nasıl-Temizlenir4

Bu işlem de bittikten sonra, perdeyi dürerek yine aynı mekanizma üzerine monte edin ve slayt kısımlarını tamamen aşağı indirin ki perdeniz açık şekilde daha hızlı kurusun.

Store Perde Nasıl Takılır
Store perdenizi kendiniz takacaksanız, perdenin yanında verilen çelik ayak, fasuyle ve vidaları birbirine monte edip, kornişe geçirin ve vidaları bir tornavida yardımıyla kornişe iyice sabitleyin.  Aparat takma işlemi bittikten sonra, perdenizin kasasını çelik ayağın kısa kısmına oturtup, uzun kısma doğru bastırın ve yerine oturtun. Perdeniz kullanıma hazır. Slaytları isteğinize göre kendiniz ayarlayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/store-perde-nasil-temizlenir/