Su Çiçeği Aşısı

Suçiçeği aşısı, bulaşıcı hastalıkların içinde en yaygın ve bilinenlerden birisi olan suçiçeği, suçiçeği aşısı ile kontrol altına alınabilmektedir. Suçiçeği hastalığı vakalarının %90’ı 15 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir. Hastalık 1970 ve 80’li yıllarda 5 ila 9 yaşındaki çocuklarda çok sık görülürken, son yıllarda okul öncesi çocuklarda daha sık görülmektedir.

Suçiçeği aşısı canlı virüs aşısıdır. Suçiçeği virüs kökenli ve çoğunlukla çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Suçiçeğine neden olan virüs Varicella-zoster virüsüdür. Bu virüs aynı zamanda zona hastalığına da neden olmaktadır. Çocukken su çiçeğine yakalanan kişilerin, yetişkin zamanlarında zona hastalığına yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Virüsün kuluçka aşaması 10 ila 20 gün arası sürer. Kendini su dolu döküntüler şeklinde belli eder. Beraberinde ateş ve halsizlik görülür. İlk olarak hafif bir lekelenme başlar ardından içi su dolu kabacıklar belirmeye başlar. Kabarcıkların içindeki su 12 ila 24 saat içinde kabuklanarak dökülür ve yerine yenileri gelir.

Döküntüler yüz bölgesinde, kollarda, bacaklarda, saç diplerinde daha az görülürken, gövdede daha fazla çıkar. Çok kaşıntı yapar. Suçiçeği kesecikleri patlatılırsa ciltte iz bırakabilir. Bu sebeple suçiçeği kabartılarını kaşımamak gerekir. Hatta bu kesecikler enfeksiyon bile kapabilir.

Eğer bir kişi çocukken suçiçeği geçirmediyse yetişkinliğinde daha ağır şekilde geçirebilir. Öyle ki suçiçeği geçiren bir hamile anne adayı bebeğini dahi kaybedebilir.

Su Çiçeği Aşısı 1

Peki suçiçeği aşısı ne zaman yapılır, hangi aydan itibaren yapılacak suçiçeği aşısı bebek için etkili olur noktasına da değinelim dilerseniz.

Suçiçeği aşısının bebeklere 12. aylık olur olmaz yapılması gerekiyor. Eğer daha etkili ve güçlü bir koruma istemiyorsa ikinci doz da uygulanabiliyor. İkinci doz ise çocuklara 4 ila 6 yaş aralığında uygulanabiliyor.

Suçiçeği hastalığı bilhassa kapalı ortamlarda kişiden kişiye daha hızlı bulaşıyor. Suçiçeği aşısı yapılmayan birisi, suçiçeği geçiren bir hasta ile aynı ortamda bulunduğunda hastalığı daha kolay kapıyor. Öyle ki aşısızı birine suçiçeği hastalığının bulaşma olasılığı %96 oranında.

Aya gelen tüm çocuklara ücretsiz ve tek doz halinde yapılan çiçek aşısı 1 Ocak 2012 tarihinden sonra doğan tüm çocuklara yapılıyor.

Su Çiçeği Aşısı 2

Suçiçeği Aşısı Fiyatı

Gelelim suçiçeği aşısı fiyatına. Suçiçeği aşısı fiyatı 117 TL civarındadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/su-cicegi-asisi/