Su Çiçeği Çıkaran Banyo Yapabilir mi?

Suçiçeği çıkaran banyo yapabilir mi, suçiçeği hastalığı ciltte görülen kırmızı lekelerle, ateş ve halsizlikle kendini belli eder. Bulaşıcı özelliği vardır ve daha çok küçük yaştaki çocuklarda görülür. Suçiçeği çıkarırken yaşanan olumsuzluklardan birisi de ateştir ve vücutta hararet yapar.

Suçiçeği banyo yapılır mı sorusunu da beraberinde getirir. Kimilerine göre suçiçeği çıkarırken banyo yapılmasının uygun olmadığından yanadır. Ama kimilerine göre de suçiçeği hastalığı devam ederken hafif bir duş almak hem vücuttaki harareti alacak, hem de hastanın cilt yüzeyinin temiz kalmasını sağlayacaktır.

Suçiçeği çıkaran bir çocuğa yaptırılacak banyo, deriyi lifle sertçe ovalamadan; şampuan, sabun, jel gibi kimyasalları cilde temas ettirmeden, sadece ılık suyla yapılacak bir duş şeklinde olmalıdır. Bunun suçiçeği çıkaran çocuğa gayet iyi geldiği gözlenmiştir.

Su çiçeğinin ateşli bir hastalık olması, ılık suyla alınacak duş sayesinde vücudun hararetinin azalmasına ve hastayı rahatlatmaya yarayacaktır. Burada amaç vücudu temizlemekten çok harareti almak ve vücudu rahatlatmaktır.

Suçiçeği hastalığında banyo yapılır mı sorusunun yanıtı da böylece şekillenmiş oluyor. Suçiçeği hastalığında deri döküntüleri tırnakla kaşındığında yahut kopartıldığında vücutta iz bırakma riski yüksektir. Bu sebeple suçiçeği olan hastayı banyo esnasında liflemek de büyük hatadır. Lifleme işlemi, kabuk tutan yaraları kalıcı hale getirebilir yahut içi su dolu kabarcıkların patlamasına neden olabilir.

Su Çiçeği Çıkaran Banyo Yapabilir mi?

Çocuklarda suçiçeği hastalığında banyo yapılır mı, yapılırsa ne faydaları vardır kısmına bir kez daha değinecek olursak;

  • Vücut ısısını düşürür
  • Cildin temiz kalmasını sağlar
  • Vücutta kaşıntıyı önler
  • Suçiçeği enfeksiyonunu engeller
  • Hastaya serinlik, ferahlama ve rahatlama sağlar.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/su-cicegi-cikaran-banyo-yapabilir-mi/