Su Çiçeği Hastalığı

Suçiçeği hastalığı bulaşıcı bir hastalık olup, enfekte insanlar tarafından hapşırıldığında veya öksürürken havaya kolayca yayılır. Hastalık, aynı zamanda, enfeksiyon kapmış bir kişinin suçiçeği kabarcıklarıyla temas ederek te bulaşabilmektedir.

Suçiçeği virüsü vücutta özellikle sinir uçlarında kalır ve daha sonra zona adını verdiğimiz hastalık olarak tekrar aktif hale gelir. Semptomlar vücut ağrıları, ateş, yorgunluk olabilir. Bunları vücudun her yerinde 250-500 kaşıntılı kabarcık haline gelen döküntüler takip eder.

Döküntü ağzın içerisine veya vücudun diğer iç kısımlarına yayılabilir. Döküntü beş ila yedi gün sürer. Hastalık genellikle şiddetli değildir.  Semptomlar virüse maruz kaldıktan sonra 10 ila 21 gün arasında ortaya çıkar.

Yetişkinlerde Suçiçeği Hastalığı

Hastalığın belirtileri ve yayılma aşamaları yetişkinlerde de aynıdır. Ancak yetişkinler ve ergenler arasında hastaneye kaldırma ve ölüm riski daha fazladır.

Aşı, suçiçeğinden korunmanın en iyi yoludur.  Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 100’ünde iki aşı dozundan sonra suçiçeği virüsüne karşı koruyucu antikorlar gelişecektir. Aşının dokunulmazlığı çoğu insanda uzun süreli ve muhtemelen kalıcı olur.

Suçiçeğine karşı aşılanan insanlar bazen hastalığa yakalanabilir, ancak genelde hafif olup, nadiren kabarcıklara dönüşen yaklaşık 50 veya daha az kırmızı döküntü bulunacaktır.

Su Çiçeği Hastalığı 1

Gebelik döneminin ilk 20 haftasında suçiçeği geçirilirse, bebeğin uzuvlarında, göz kataraktlarında, kafa büyüklüğünde, beyinde anormallik ve zeka geriliğinin olma ihtimali %100’e yakındır. Hamilelik öncesi aşıların tamamlanmış olması çok önemlidir.

Suçiçeği aşısını kimler olmalıdır?

Duyarlı erişkinler için suçiçeği aşısı mutlaka önerilir. Bazı yetişkinlerde maruz kalma / bulaşma riski daha yüksek olduğu için aşılama için özel bir önlem alınmış olmalıdır.

 • Sağlık çalışanları,
 • Üniversite öğrencileri,
 • Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip kişiler ve çevresindekiler,
 • Kurumsal ortamdaki personeller,
 • Ceza infaz kurumlarındaki kişiler ve görevli personeller,
 • Askeri personeller,
 • Doğum öncesi gebe olmayan kadınlar,
 • Öğretmenler ve diğer okul çalışanları,
 • Uluslararası gezginler,
 • Suçiçeği aşısı çok güvenlidir. Aşılama sonrası enjeksiyon yerinde hafif ağrı ve kızarıklık görülebilir. Kızarıklık büyüyebilir. Suçiçeği hastalığı ile ilişkili potansiyel riskler, aşı ile ilişkili potansiyel risklerden daha fazladır.
 • Su Çiçeği Hastalığı 2

  Bebeklerde Suçiçeği Hastalığı

  Emzirme döneminde anne sütü bebeklerin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine ve dışarıdan gelen mikroplara karışı savaşmasını sağlayacaktır. Ancak yine de aşının etkisi %100 sağlanamayacaktır. Bu sebep ile bebekler 13 aylık olduklarında mutlaka suçiçeği aşısı yaptırılmalıdır. Yeni doğmuş bebekler annelerinden aldıkları antikorlar sayesinde hastalığın virüsünden korunacaklardır.

  Eğer anne daha önce suçiçeği aşısı olmamış ise bebeği aşı dönemine kadar korumanın ne güvenilir yolu hasta kişiler ile temastan korumak olacaktır. Aksi durumda hastalığı olabildiğince ağır atlatacaktır. Çünkü yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemleri hemen hemen hiç gelişmemiş ve çok zayıftır.

  Tüm virüslere ve hastalıklara açıktır. Aşılama yapılan bebeğe 5 yıl ara ile 2. Doz aşısı yaptırılmalıdır. Okul ortamında çok rahat yayılabilecek bu virüs için özellikle okul öncesi dönemde aşının tamamlanmış olması çok önemlidir. Suçiçeği hastalığına yakalanmış çocuk okula gönderilmemelidir.

  Su Çiçeği Hastalığı 3

  Hastalık sonrası vücutta yayılacak döküntüler kaşıntıya sebep olacaktır. İz kalmaması için döküntülerin kaşınılmamasına özen gösterilmelidir. Kaşıntı hissinin azaltılması için sık sık ılık su ile duş alınması ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Aynı zamanda kaşınan yerden bulaşacak olan sıvı tırnak aralarına girebilmesi sebebi ile el ve tırnak temizliğine çok özen gösterilmelidir. Tırnaklar kısa kesilmelidir.

  Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Sadece doktor tarafında önerilen ateş düşürücüler veya kaşıntıyı hafifletmek için kremler kullanılabilir. Bu dönemde aspirin reye sendromu kiski oluşturacağından ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/su-cicegi-hastaligi/