Su Çiçeği Nedir?

Suçiçeği nedir, varisella yani suçiçeği hastalığı, VZV (varicella zoster) virüsünün neden olduğu bir bulaşıcı hastalıktır. Vücutta yorgunluk, ateş, kırmız kabartılar, döküntüler ve kaşıntı ile kendini gösteren bu bulaşıcı hastalık ilk olarak yüzde belirir. Suçiçeği çoğunlukla çocuk yaştakilerde görülür. Daha çok 5 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda kış mevsimi sonlarında ve ilkbahar başlangıcında görülen suçiçeği hastalığı döküntülü ve ateş yapan viral bir rahatsızlıktır.

Suçiçeği direkt temasla yahut bu hastalığa yakalanmış kişilerin salgıları ile bulaşır. Varisella zoster virüsü öksürme, hapşırma ve hava yoluyla bulaşabilir. Suçiçeği hastalığı olan biriyle temas durumunda yaklaşık 144 ila 22 gün sonra hastalık belirtileri başlar. Suçiçeği vakalarının yarıya yakınında yüksek ateş görülür. Döküntüler kırmızı kabarcıklar halinde başlar ve yaklaşık 1-2 saat içinde içi su dolu kabarcıklar halini alır.

Ardından bu sıvı bulanık bir hal almaya başlar ve kabuklanma yaparak kurur. Döküntüler gövdeden başlar, yüze yayılır, kollar ve bacaklarda nadiren görülür. Günümüzde suçiçeği aşılaması gittikçe arttığından hastalık daha da seyrek görülmeye başlamıştır.

Suçiçeği aşısı olanlar da hastalığı hafif hatta çok az bir döküntü ile geçirebilirler. Kişide eğer halsizlik, iştahsızlık, ciltte kırmızı döküntüler ve ateş gibi belirtiler varsa suçiçeğinden şüphelenilebilir.

Su Çiçeği Kaç Gün Sürer?

Suçiçeği çoğunlukla çocuklarda görülen bir hastalıktır. Yetişkin bireylerde de görülme olasılığı vardır ancak daha çok çocukları etkiler. Suçiçeği hastalığına yakalanan kişilerin %90’ı 13 yaş altı çocuklardır. %10’u ise 13 yaş üzerindeki yetişkinlerdir.

Yetişkinlerde görülen su çiçeğinde eğer kişi sigara kullanıyorsa, bu durumda suçiçeğinin zatürreye dönüşme olasılığı yüksektir denebilir. Suçiçeği hastalığı sıklıkla kış ve ilkbahar aylarında görülür. Diğer mevsimlerde görülme olasılığı da vardır ama daha çok kış ve ilkbaharda karşılaşılır.

Su Çiçeği Nedir?

Suçiçeği sağlıklı çocuklarda ortalama 5 ila 7 günde iyileşir. Ama eğer çocuğun bağışıklık sistemi zayıfsa veya çocukta başka rahatsızlıklar da varsa suçiçeğinin iyileşme süresi 10- 12 güne kadar çıkabilmektedir. Sağlıklı çocuklar suçiçeği rahatsızlığını daha hafif ve hızlı atlatırlar. Sağlıksız çocuklar ise bu dönemi biraz daha sıkıntılı geçirirler.

Peki su çiçeğinde banyo yapılır mı, suçiçeği çıkaran bir çocuğa banyo yaptırmak hastalığın daha da kötüleşmesine neden olur mu soruları da merak edine soruların başında gelir. Suçiçeği geçiren bir çocuğa, cilt yüzeyini temiz tutmak için deriyi ovuşturmadan, şampuan, sabun, duş jeli gibi kimyasal ürünler kullanmadan, sadece suyla duş aldırılabilir.

Suçiçeği ateş yapan bir hastalık olduğundan ılık banyo ile vücudun soğutulması da sağlanmış olur. Ama burada amaç banyo yapmak değil, vücudu ıslatarak ateşin verdiği harareti gidermektir. Bu sebeple su çiçeğinde banyo yapılır mı sorusuna verilecek cevap evettir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/su-cicegi-nedir/