Su Çiçeğine Ne İyi Gelir?

Bulaşıcı olan varicella-zoster virüsü (VZV) yaşınız ne olursa olsun, herkesi etkiler. Zayıf bağışıklık sistemlerinden dolayı çocuklar en çok etkilenenlerdir. Gebe kadınlar varicella-zoster virüsüne yakalanma şansını yüksektir. Suçiçeği olan hastalar tipik olarak baş ağrısı, ateş, yorgunluk ve kas ağrıları gibi viral tip, prodromal semptomlara sahiptir.

Virüs bulaşmış biriyle temastan yaklaşık 14 ila 16 gün sonra, genellikle suçiçeği belirtileri gelişir. Bazı çocuklar erken belirtiler göstermeksizin suçiçeği döküntüsünü alırlar. Suçiçeği döküntüsü genellikle ilk semptomların başlamasından yaklaşık 1 veya 2 gün sonra üst bedende görülür.

Döküntü ayrıca kafa derisine, yüz, burun ve ağza da yayılabilir. Nadiren de olsa, göz kapağı astarına (konjunktiva), gözün üstündeki açık kaplamaya (kornea), boğazın içine veya genital bölgeye yayılır.

Suçiçeği hastalığının en bulaşıcı dönemi tüm kabarcıklar yani döküntüler belirmeden 2 ila 3 gün öncesidir. Suçiçeği kırmızı lekesinin tüm aşamalarından geçmesi yaklaşık 1 veya 2 gün sürer.

Kırmızı veya şişmiş lekeler görünür hale gelir ve berrak veya bulanık sıvı ile dolu olan ve sivilce gibi görünen kabarcıklara dönüşür. Kabarcıklar açılır, sıklıkla sıvı sızdırır. Kabarcıklar iyileşirken üzerlerinde kuru bir kabuk oluşur.

Bu hastalık döneminde en rahatsızlık verici durum ise kabarcıkların kaşınmasıdır.

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir? 1

Suçiçeği kaşıntısına ne iyi gelir? sorusu için denenebilecek birkaç cevap bulunmaktadır.  Çeşitli losyonlar kaşıntının rahatlamasını sağlayabilmektedir. Suçiçeği için en yaygın kullanılan losyon Calamine losyonudur. Bu veya benzeri herhangi bir losyon veya kremde cildin kurumasına ve cildi yatıştırmasına yardımcı olmak için uygun olabilmektedir.

Sık sık ılık su ile banyo yapılması ve ince öğütülmüş yulaf ezmesi eklemek kaşıntıyı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yulaf ezmesi banyoları, kuru yulaf ezmesini ince bir toza öğüterek veya harmanlayarak ve banyo suyuna yaklaşık iki fincan ilave ederek evde hazırlanabilir. Kaşıntıyı azaltmak için banyo suyuna yarım ila bir fincan öğütülmüş ekmek de eklenebilir.

Kabarcıkların kaşınma sırasında cildin çizilmesi veya küçük çukurların oluşması sekonder bakteriyel enfeksiyon riskini arttırır. Deri enfeksiyonu, 5 yaşın altındaki çocuklar için en sık görülen komplikasyondur. Enfekte bir kabarcık da bir yara izi bırakabilir. Buna ek olarak, küçük çocuklara cildin çizilmesini azaltmak için eldiven giydirilmelidir. Tırnaklar kesilmeli ve eller mutlaka sık sık yıkanmalıdır.

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir? 2

Su Çiçeğine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Bu virüs vücuda saldırdığında yüksek ateş gelişir. Ateşi azaltmanın yolu soğuk meyveler ve gıdaların tüketilmesidir. Suçiçeği hastalığını rahatlatan ve tedavi edici özelliği olan meyvelerden birisi karpuzdur. Karpuzun suyu, bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olmak için ve virüsle saldırıya geçtiğiniz süre boyunca vücudunuzu serin tutmak için sağlıklıdır.

Ayrıca karpuz bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olacaktır. Meyvede bulunan besinler, enerjinizi artırarak bu sırada biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Karpuz, virüsü vücudunuzdan atmaya yardımcı olduğu için, suçiçeği için iyidir.

Bu dönemde vücut direncini arttırmak için C vitamini takviyesi de önemlidir. Portakal veya mandalina suyu en tercih edilmesi gereken meyveler arasındadır.

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir? 3

Bunun yanı sıra peki suçiçeği hastalığında neler yememelidir? Bu dönemde ağır yağlı gıdalar, kızartmalar, baharatlı yemekler ve fast food yiyecekler tüketilmemelidir. Karbonatlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Suçiçeği hastalığı süresince reye sendromu riski nedeniyle aspirin veya herhangi bir viral hastalık için aspirin içeren ilaçlar kullanılmamalıdır.

Suçiçeği sonrasında suçiçeği virüsüne karşı bağışıklık kazanırsanız da, virüs hala vücudunuzda olacaktır. Genellikle yaşlı bir yetişkin olduğunuzda virüs zona (zona herpes) oluşturabilir. Suçiçeği olan 5 kişiden 1’inde daha sonra zona hastalığı gözlenmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/su-cicegine-ne-iyi-gelir/