Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su diyeti, farklı kaynaklarda değişik şekillerde karşımıza çıkan bir diyet. Sadece su içerek zayıflamayı sağlayan bu uygulama bir çeşit kilo verme yönteminden çok vücudun zararlı maddelerden arındırılmasını sağlayan detoks uygulamasıdır. 5 gün 1 hafta ya da 2 haftalık süreler ile uygulanabilen su diyetinde öğünler ve alınan besinler genelde aynıdır. Etki olarak da yine aynı şekilde etki eder. Siz de vermek istediğiniz kiloya göre bu diyet programını uzun ya da kısa tutabilirsiniz. Ancak kesinlikle 2 haftadan uzun süre uygulanmaması gerekir.

Su diyeti, su, çorba, meyve ve meyve suyu tüketimi ile uygulanan bir kilo verme programıdır. Eğer sizde kısa sürede etkili bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, sağlığınız elverdiğince bu diyeti uygulayabilirsiniz. Üzerinde her hangi bir bilimsel araştırma yapılmadığı için yan etkileri hakkında kesin bilgiler bulunmayan su diyeti, kısa sürede zayıflatan tüm uygulamalar gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu tür bir sorun yaşamamak için mutlaka uygulama öncesi bir doktora danışıp onay alınması gerekir.

Su diyeti boyunca hızlı kilo vermek için mutlaka spor yapılması gerekir. Bölgesel zayıflama hareketleri ve yürüyüşler ile yağ yakımını destekleyip günler içinde kilo vermeye başlayabilirsiniz. 15 gün diyet uyguladıktan sonra verdiğiniz kiloları geri almamak için aynı şekilde spor ve yürüyüşe devam edip beslenmenizi ayarlanamalısınız. 15 günlük diyet uygulamasından sonra yeniden diyete başlamak için en az 1 hafta süre geçmesini beklemeniz gerekli.

Su diyeti ile kilo verirken içilen suyun mümkün olduğunca soğuk olması gerekir. Bunun nedeni, diyetin ana esasının yerine getirilebilmesidir. İçilen su soğuk olduğunda vücut bu ısıya uyum sağlamak için fazladan kalori harcar. Harcanan bu kalori de doğal olarak yağların yakılması ve kilo verilmesine neden olur. Bu nedenle sabahları içilen ılık suyun ardından gün içinde mutlaka soğuk su tüketilmesi gerekir. Gün içinde tüketilen su, midenizin dolmasına ve daha az açlık hissetmenize neden olacak. Suyun soğuk olması ise daha fazla tokluk hissi verip daha uzun süre yemek hissinden uzak kalınmasını sağlar.

Su Diyeti ile Kaç Kilo Verilir

Su diyeti uygulayarak kısa sürede kilo vermek mümkün. Ortalama olarak 15 günde 12 kilo vermeyi sağlayan bu uygulama, kişinin fazla kilosuna göre farklı sonuç verebilir. Örnek olarak fazla kilosu 6 kilo olan biri 15 günde 4 kilo verebilirken fazla kilosu 15 kilo olan biri 10 kiloya kadar zayıflayabilir. Bunda fazla kilonun yanında yapılan spor ve egzersizlerin de payı oldukça fazla.

Su diyeti diğer diyet uygulamalarına göre daha fazla besin seçeneği bulunan bir diyettir. Normalde tüketilen su ve sıvı miktarına ek olarak 2 litre daha su içilen diyette bol miktarda meyve suyuna da yer veriliyor. Bu meyve sularında dikkat edilmesi gereken nokta, taze meyvelerden ve anında sıkılmış olması. Çorbaların ise yine taze sebzelerden yapılması önemli bir nokta. Su diyeti için uygulanacak olan listeyi aşağıda sizler için paylaşıyoruz.

Su Diyeti ile Kaç Kilo Verilir

Sabah:

 • 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
 • 1 litre suya yarım limonun suyunu sıkın ve bunu içerek güne devam edin. Bu suyu hemen birden bitirmek için uğraşmayın.
 • Daha sonra içerisinde bulunduğumuz mevsime göre 5 tane çilek veya yarım ananas yiyin.
 • Son olarakta karnınızı tok tutması için 1 adet diyet bisküvi yiyin.

Öğlen:

 • 3 su bardağı su
 • 1 kase tavuk çorbası için
 • Su, yine aynı şekilde limonlu olacak
 • Ayrıca sınırsız olarak yağsız ve tuzsuz salata yiyebilirsiniz

Akşam:

 • 1 dilim peynir
 • 2 dilim tam buğday ekmeği
 • 2 tane haşlanmış havuç
 • Yarım kase dodnurma
 • 2 su bardağı limonlu su
 • Yarım kase yoğurt
 • 100 gram tavuk göğsü haşlaması yiyebilirsiniz

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/su-diyeti-nasil-yapilir/