Suçiçeği Nasıl Bulaşır?

Suçiçeği nasıl bulaşır, varicella zoster virüsünün sebep olduğu virütik ve bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeği, daha çok kış mevsimi sonu ile bahar aylarında yaygın olarak görülür. Suçiçeği genel olarak damlacıklar yoluyla havadan bulaşır. Suçiçeği geçiren bir çocuğun olduğu ortamda bulunan, aynı havayı soluyan bir başka çocuğun suçiçeği virüsünü kapma olasılığı %90’dır.

Suçiçeği bulaşıcı mı sorusunun yanıtı hastalıkla mücadelede önemli bir rota çizer. Suçiçeği aşısı 12 ila 15 ay arasındaki çocuklara uygulanır. Bazı ülkelerde 4 ila 6 yaş arasında suçiçeği aşısı tekrar edilir. Suçiçeği hastalığı erişkinlerde, ergen yaştakilerde ve bağışıklık sistemi zayıflayan kanser hastalarında daha ağır hissedilebilir. Suçiçeği aşısı hastalığın seyrini ve olumsuz etkilerini %95 oranında engeller.

Suçiçeğinin döküntüleri ortaya çıkmadan 1-2 gün evvel hastalığın bulaşma özelliği başlar, döküntü yani kırmızı kabarcıklar belirmeye başladıktan sonra son döküntü de kabuk tutana kadar yani yaklaşık 6-7 gün boyunca bulaşıcılık devam eder.

Bir çocuğa, eğer mevcut herhangi bir rahatsızlığı da yoksa, suçiçeği virüsünü aldıktan sonraki ilk 3 ila 5 gün içinde aşı uygulanırsa enfeksiyon önlenebilir.

  • Zona hastalığı geçiren kişiler suçiçeği virüsü bulaştırabilir.
  • Doğum yapmasına yaklaşık 1 hafta yahut daha az süre kalmış anne adaylarında, yahut doğumdan sonraki 4 gün içinde suçiçeği belirtileri başlamışsa yeni doğan bebekte de suçiçeği enfeksiyonu görülebilir.
  • Gebeliğin ilk üç ayında anne adayının suçiçeği geçirmesi bebekte anomali gelişmesine neden olabilir.
  • Görüldüğü gibi suçiçeği bulaşıcı mı sorusuna verilecek yanıt evettir.

Suçiçeği Nasıl Bulaşır? 1

Suçiçeği Ne Zaman Bulaşır?

Suçiçeği, sağlıklı bir bebeğe yahut yetişkine, suçiçeği virüsü taşıyan kişiyle aynı havayı soluduğunda dahi kolayca bulaşır. Bu sebeple suçiçeği geçiren biriyle aynı odada bulunmak, onun soluduğu havayı solumak dahi sağlıklı ve daha evvel suçiçeği geçirmemiş kişiye suçiçeği bulaşmasına neden olur.

Suçiçeği aşısı bu noktada koruyucu etki sağlayacaktır. Bebekken yahut ergenlik döneminde suçiçeği geçirmemiş bir yetişkinin, suçiçeği hastalığı ile yüz yüze gelme olasılığı yüksektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sucicegi-nasil-bulasir/