Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Günlük yaşantımızda ayakkabılarımız önemli bir yer tutuyor.Şıklığın bir göstergesi olmaları sebebiyle kaliteli ve güzel olmaları bu konuda yeterli olmuyor.Bunun yanı sıra temiz ve bakımlı olmaları da gerekiyor.Çünkü kirli ve bakımsız bırakırsanız hele de bu ayakkabı süetse o gösterişli ayakkabılarınız bir anda kötü bir intiba bırakmaya yetecek kadar potansiyel suçlu olabilirler. :) Özellikle son dönemlerde süete gösterilen ilginin artmasıyla beraber süet ayakkabı temizliği önemli bir konu haline geldi.Vitrinde görüp de çok beğendiğimiz süet bir ayakkabıyı sırf bakımından korktuğumuz için gözü yaşlı orada bırakmışlığımız olmuştur. :) Bu tip durumlarla karşılaşmamak için süet ayakkabı temizliğine gelin birlikte bir göz atalım.Söz veriyoruz süet ayakkabı temizleme o kadar da ürkütücü değil.

Öncelikle aldığınız ayakkabının süet olduğunun farkına varın ve diğer ayakkabılardan farklı olduğu konusunda kendinizi ikna edin.Çünkü bildiğiniz gibi temizlikte en önemli kural hiç kirletmemektir.Fakat ne kadar dikkat etsek de bazı durumlarda kirlenmeye boyun eğmekten başka çaremiz kalmadığı zamanlar oluyor.Özellikle yağmur yağdığı zaman her ne kadar özen göstersek de istenmeyen durumlarla karşılaşıyoruz.Peki bu tip durumlardan kurtulmak için süet ayakkabı temizleme yöntemleri nelerdir? Eve döndüğümüzde süet ayakkabımızı temizlemek için ilk olarak ayakkabıyı kurutmamız gerekiyor fakat bunu yaparken dikkat etmemiz gereken bazı ana kurallar var.Özellikle güneş ışığına maruz kalmamaları ve oda sıcaklığında kurutmamız gerekir.Eğer güneş ışığı altında kalırsa renklerinin solması gibi durumlarla karşılaşabiliriz.Kururken şeklinin bozulmaması açısından ayakkabının içine kağıt havlu ya da gazete kağıdı koymak işinize yarayacaktır.

Süet ayakkabımız tamamiyle kuruduktan sonra süet  ayakkabı temizleme işine bir yardımcımızı alarak başlıyoruz;süet fırçası!Kuruyan ayakkabımızın üzerindeki kirleri süet fırçası yardımıyla aynı yönde olacak biçimde yavaş yavaş siliyoruz.Leke kalan yerler olursa bunun için süet fırçasının silgi tarafını kullanabilirsiniz. Fakat bu silme işlemini fazla bastırmadan yapmalısınız.Bu işlem bittikten sonra süet spreyi sıkarak temizliği bitiriyoruz.Süet ayakkabı temizleme yaparken ayakkabının içerisine koyduğumuz kağıt havlu ve gazete kağıdını çıkarmamamız ayakkabının şeklini koruması açısından önemlidir.

Süet Ayakkabı Bakımı

Ayrıca ayakkabılarınızın her zamanki şıklığını koruması açısından kirlenmesini beklemek yerine düzenli olarak temizlemenizde fayda var.Her gün 5 dakikanızı ayırarak hem ayakkabılarınızın kullanım ömrünü uzatabilir hemde görünümünü muhafaza edebilirsiniz.

Süet-Ayakkabı-Nasıl-Temizlenir1

Süet ayakkabılarda dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise tüylerinin zamanla dökülmesi.Bunun önüne geçmek açısından su buharı ile ayakkabınızı nemlendirin ve kuruduktan sonra fırçalayın aradaki farkı göreceksiniz.

Süet Ayakkabı Temizlerken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

  • Ayakkabınızı ıslakken fırçalamayınız.Kuruması için güneş ışığına maruz kalmayan bir noktaya bırakınız.
  • Fırçalama yaparken her zaman tek bir yöne doğru yapınız.
  • Lekeleri süet silgisi ile silerken fazla bastırmayınız.
  • Ayakkabınızı kurumaya bırakırken yahut temizlerken içinde mutlaka gazete kağıdı ya da kağıt havlu bulundurmayı ihmal etmeyin.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/suet-ayakkabi-nasil-temizlenir/