Sumak Nedir, Nasıl Kullanılır, Sumak Yapımı Ve Faydaları Nelerdir?

Sumağı soğan salataları, kebaplar ve mantılara verdiği lezzetle tanırız. Morumsu  rengi ve kendine has ekşimsi aromasıyla tanınan sumak, yalnızca lezzetiyle değil, faydalarıyla da tanınır. Sumağı yemeklerde ve salatalarda kullanabileceğiniz gibi çay olarak ve gargara şeklinde de kullanabilirsiniz.

Sumak Nedir, Nasıl Kullanılır, Sumak Yapımı Ve Faydaları Nelerdir?

Türk mutfağının en çok aranılan ve sevilen baharatlarından birisidir. Sumak ekşisi olarak da bilinir. Çalıya benzeyen sumak bitkisi ince bir gövdeye sahiptir. Ortalama 150 türü vardır ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Bazı türleri tehlikeli olabilmektedir.

Yaprakları ve bitkileri ayrı ayrı kullanılabilir ve çoğunlukla baharat yapımında kullanılır. Yetişme döneminde yeşil olan meyveler, olgunlaştıklarında kırmızı renk alırlar. Form ve ebat olarak mercimeğe benzeyen sumak bitkisi hazır alınabileceği gibi, ev şartlarında da hazırlanabilir.

Antepfıstığı familyasına dahil olan sumağın boyu 3 metreye kadar uzayabilmektedir. Kış mevsiminde yapraklarını döker, dişli ve tüylü yapraklara sahiptir. Bu yapraklar sonbahar mevsiminde kırmızıya çalmaya başlar. Kurutularak baharat olarak kullanılır. Aynı zamanda şifalı özellikleriyle de yemeklerde yerini alır. Baskın rengiyle yemeklere renk da katan sumak, limonun olmadığı yerde limon ekşiliğini de verebilmektedir.Sumak Nedir, Nasıl Kullanılır, Sumak Yapımı Ve Faydaları Nelerdir? 1

Sumağın yaklaşık 150 türü olduğunu söylemiştik. Ülkemizde en çok yetişen türleri ise boyacı ve derici sumağıdır. Sumağın bazı türleri zehirli olduğundan sadece güvenilir ve bilindik aktarlardan alınmalıdır. Süpermarketlerde satılan paketlenmiş sumaklar da satın alınabilir.

Sumağın asıl anavatanı Arap yarımadasıdır.  Bunun dışında Hindistan’da, Güney Avrupa ülkelerinde ve bizim ülkemizde de yetiştirilmektedir. Türkiye’de en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilir, Marmara ve Ege’de de sık olarak yetiştirilmektedir. Aslında ülkemizde, ilkim şartlarının çetinliği sebebiyle Doğu Anadolu Bölgesi dışında hemen her bölgemizde yetiştirilebilmektedir.

En yaygın şekliyle baharat olarak kullanılır. Bilhassa da salatalarda sıkça kullanılan sumak, yemeklerinde ekşimsi tadı sevenler için de son derece ideal bir baharattır. Sumağın iştah açıcı özelliği, yemeklere oldukça yakışmaktadır.

Yemek dışında ilaç olarak da kullanılan sumak, soğuk algınlığına son derece iyi gelmektedir. Üşütme ve soğuk algınlığı gibi durumlarda, boğazdaki yanma ve ağrıların giderilmesi için kekikle karıştırdığınız sumak çayını içebilirsiniz. Sumak çayı halsizliği ve kırgınlığı alacaktır. Diş eti hastalıklarına da son derece iyi gelen sumak, nefes kokusunu da engeller.

Lezizdir leziz olmasına ama sumağın faydaları da es geçilmemesi gereken noktalardır.

Fazla kullanıldığında mide ve bağırsaklarda tahrişe sebep olabilmektedir. Bu sebeple de kullanımında önerilen dozun üzerine çıkılmamalıdır. Fazla kullanıldığında mide yanmasına sebep olabilmektedir. Tuvalet sırasında da yanma hissi verebilir.

Ekşi oluşu sebebiyle tansiyon hastalarının dikkatli tüketmesinde fayda vardır. Bir de zehirli türleri vardır ki, bu türlere denk gelmemek için mutlaka güvenilir yerlerden satın alınması gerekir.

Hem kokusu hem de aroması son derece güçlü ve leziz bir sumak elde etmenin en iyi yöntemi budur.

Sumak fiyatı nedir kısmına geldi sıra… Sumağın yarım kilosu ortalama 10 TL’dir.

Sumak Nedir

Sumak Nasıl Kullanılır?

Sumak Nedir, Nasıl Kullanılır, Sumak Yapımı Ve Faydaları Nelerdir? 2

Sumak Faydaları Nelerdir?

Sumak Nedir, Nasıl Kullanılır, Sumak Yapımı Ve Faydaları Nelerdir? 3

Sumak Yapımı

 • Sumak sadece yemeklere lezzet katmak için değil, ağız içi yaralarını gidermek için de kullanılan şifalı bir baharattır.
 • Soğuk algınlığı ve bağırsak sorunlarına da iyi gelmektedir. Bunun için sumağı çay şeklinde tüketebilirsiniz.
 • Hazımsızlığa çok iyi gelmektedir. Sindirim sisteminde meydana gelen sorunlar için 1 çay kaşığı sumak tüketmek, yenilenlerin rahatça hazmedilmesini sağlayacaktır.
 • Boşaltım sistemine de iyi gelen sumak, ishale de son derece iyi gelir.
 • İştahın artmasına yardımcı olur. Özellikle iştahsızlık sebebiyle ideal kilosunun altında olan kişiler için sumağın iştah açıcı özelliği vardır.
 • İdrarını tutmakta zorlanan kişiler için de son derece faydalı olan sumak, kan akışını da olumlu yönde etkiler.
 • Kanama durduran özelliği de vardır. Bu sebeple de kazalarda son derece faydalıdır.
 • Diş eti rahatsızlıkları ve ağız yaralarına da iyi gelmektedir.
 • Kan şekerini düşürür ve dengeler.
 •  Zehirlenmelerde de son derece faydalıdır.
 • Antioksidan içeriği ile sumak kansere karşı koruyucu özellik de taşır.
 • Boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Sumağın zararlı ve yan etki gösteren tarafları yok mudur derseniz, ona da bir bakalım.
 • Pazardan aldığınız taze sumakların yapraklarını temizleyin.
 • Birkaç sefer suyla yıkayın ve tepsilere koyarak kurutun.
 • Kuruyunca kahve öğütücü ile öğütün.
 • Öğüttüğünüz sumakların içinde sumağın kendi tohumu bulunur. Bu yüzden de elek yardımıyla sumağı elemek gerekecek.
 • Elekten geçirdiğiniz sumağınızı kavanoza yahut baharatlıkların içine doldurarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sumak-nedir-nasil-kullanilir-sumak-yapimi-ve-faydalari-nelerdir/