Suna Dumankaya Pirinç Unu Maskesi

Kadınların cilt bakımı konusunda kullandıkları pek çok ürün olmaktadır. Ancak bu ürünlerin içerisinde kimyasal maddeler yer aldığından dolayı hepsi çok da sağlıklı olmamaktadır. Kadınların bu cilt bakım ürünlerini kullanırken dikkat etmeleri gereken noktalardan biri de kendi cilt yapılarına uygun ürünleri kullanmalarından geçmektedir.

Eğer cilt yapıları yağlı ya da kuru ise bu cilt yapıları için yapılan krem ya da losyonlar kullanıldığında ancak etki gösterilmektedir. Yağlı bir cilt yapısına nemlendirici bir krem uygulandığında cilt daha çok yağlanmakta ve bu da cilt problemlerini beraberinde getirmektedir.

Bu yüzden ilk olarak kişilerin nasıl bir cilt yapısına sahip olduklarını belirlemeleri yeterli olmaktadır. Piyasada yer alan krem ya da losyonların yanı sıra evde hazırladıkları cilt bakım maskeleri ile cilt sorunları çözülmekte ya da cildin daha temiz olması sağlanmaktadır. Bu maskelerden biri pirinç unu ve süt maskesi olmaktadır.

Pirinç içerisinde yer alan mineral ve vitamin bakımından çok zengin olduğundan dolayı kişilerin ciltlerinin ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamakta, cildi temizlemekte ve cildin beyazlatılmasını da sağlamaktadır. Pirinç suyu maskesi kullanan kişiler daha çok ciltlerinin pürüzsüz ve daha beyaz olması için kullanmaktadır. Pirincin içerisinde yer alan nişasta sayesinde ciltte yer alan ölü deri yok olmakta ve yeni deri beyazlamaktadır.

Pirinç unu ve yoğurt maskesi hazırlandıktan sonra uygulandığında güneşten gelen zararlı ışınlara karşı cildi korumakta ve güneş yanığı gibi yaraların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında ciltte oluşan siyah nokta ve sivilce oluşumunu engellemekte, daha önceden oluşmuş siyah nokta ve sivilcelerin kuruyarak gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır.

Suna Dumankaya Pirinç Unu Maskesi 2

Pirinç unu maskesinin cildi beyazlatma özelliği içerisinde yer alan para aminobenzoik asitten kaynaklanmaktadır. Bu asit cildin üzerinden doğal bir katman gibi cildi güneşe karşı korumakta ve gözeneklere nüfus ederek cildin beyaz kalmasını sağlamaktadır. Pirinç unu maskesi doğal bir antioksidan görevi de görmektedir.

Pirinç Unu Maskesi Ne İşe Yarar?

Pirinç unu maskesi nasıl yapılır denildiğinde maskesinin ne için yapılacağını belirlemek gerekmektedir. Cildi beyazlatmak için ayrı, ciltte yer alan siyah nokta ya da sivilceleri gidermek için ayrı maskeler ve malzemeler kullanılmaktadır. Pirinç unu maskesi tarifleri;

Cildi beyazlatan pirinç unu maskesi; cildi beyazlatmak için hazırlanan pirinç unu maskesinde süt tozu yer almaktadır. İçerdiği laktik asit sayesinde lekeler azalırken cilt güneşten korunmaktadır. Malzemeler; 2 yemek kaşığı pirinç unu, 3 çay kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı süt tozu ve su kullanılmaktadır. İlk olarak pirinç unu ve süt tozu bir kâse içerisine konularak karıştırılmaktadır.

Suna Dumankaya Pirinç Unu Maskesi

Daha sonra önce zeytinyağı sonra da az az su eklenerek krem kıvamına gelene kadar karıştırılmaya devam edilmektedir. Karışım elde edildikten sonra az az alınarak cilde sürülmeye başlanmakta ve yüz, boyun var ise lekelerin üzerine masaj yapılarak sürülmektedir.

İsteğe bağlı olarak kol ve bacaklara da sürülebilen bu maske 15 veya 20 dakika boyunca ciltte kuruması için bekletilmektedir. Süre bittikten sonra tüm vücuda sürülmüş ise ılık bir duş alınması yeterli olmaktadır. Hazırlanan bu maske lekeler azalana kadar haftada 2-3 kez uygulanması gerekmektedir.

Cildi koruyan ve yumuşatan pirinç unu maskesi; malzemeler 2 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı pirinç unu olmaktadır. İki malzeme bir kabın içerisine konularak yoğunlaşıncaya kadar karıştırılmakta ve masaj yapılarak yüz bölgesine sürülmektedir. 20 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkanarak ciltten arındırılması gerekmektedir. Haftada 1 kez uygulanması sonucunda siyah nokta ve sivilce azalması görülmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/suna-dumankaya-pirinc-unu-maskesi/